رهبر سامسونگ الکترونیکس دستگیر شد

لی جائه-یونگ، پسر مدیرعامل سامسونگ الکترونیکس و نائب رئیس شرکت که در حال حاضر بالاترین مقام اجرایی کمپانی کره ای است، به جرم رشوه دادن به رئیس جمهور سابق کره جنوبی متهم و دستگیر شد.

لی، پس از بیماری قلبی پدرش در سال ۲۰۱۴ با حفظ سمت نائب رئیسی، تمامی وظایف پدرش، لی کان-هه را به عهده گرفت و به بالاترین قدرت اجرایی سامسونگ تبدیل شد.

دادگاه سئول پس از بررسی دوباره پرونده به درخواست دفتر دادستانی ویژه این کشور، حکم بازداشت لی را ارائه داد. شاکیان لی مدعی بودند که وی مبلغی در حدود ۳۶ میلیون دلار از زیرشاخه های سامسونگ را به عنوان رشوه در اختیار دو بنیاد وابسته به دستیار رئیس جمهور سابق، چوی سون-سیل قرار داده است.

این رشوه که در اختیار رئیس جمهور پارک گوئن-های قرار گرفته بود، برای جلب پشتیبانی وی از ادغام دو شرکت هولدینگ گروه سامسونگ بوده. این ادغام سبب می شد تا خانواده لی، کنترل بیشتری روی سامسونگ پیدا کنند. در نهایت، پارک گوئن-های در دسامبر سال گذشته از مقام ریاست جمهوری عزل شد.

لی جائه-یونگ و پارک گوئن-های، هر دو انتقال این مبلغ به عنوان رشوه را تکذیب کردند و حتی لی مدعی شد که مجبور به پرداخت این مبلغ شده است. لی قرار بود ابتدا ماه گذشته دستگیر شود اما در نهایت درخواست دادستان ویژه مورد قبول واقع نشد.

اتهامات لی شامل اختلاس، رشوه دادن، شهادت دروغ، پنهان کردن درآمد حاصل از جرم و انتقال غیر قانونی دارایی ها به خارج از کشور می شود. بعد از حکم دادگاه، لی به بازداشگاه سئول منتقل شد. با این حال، انتظار می رود که محاکمه وی حدودا ۱۸ ماه به طول بیانجامد و پس از آن مشخص شود که حکم وی چند سال دیگر طول خواهد کشید.

پس از رسوایی بزرگ گلکسی نوت ۷، بازداشت شدن بالاترین مقام اجرایی سامسونگ می تواند زنگ خطر دیگری برای امنیت مالی و محبوبیت کمپانی کره ای نزد میلیون ها مشتری در سراسر جهان باشد.

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟