هک گسترده ابزارهای الکترونیکی؛ ویکی لیکس اسناد فعالیت های جاسوسی CIA را منتشر کرد

هک گسترده ابزارهای الکترونیکی؛ ویکی لیکس اسناد فعالیت های جاسوسی CIA را منتشر کرد

ویکی لیکس مجموعه اسناد تازه ای را منتشر ساخته که توانایی های هَک «آژانس اطلاعات مرکزی» آمریکا موسوم به CIA را برملا می سازد. در این مجموعه که با نام Vault7 شناخته می شود، ۸۷۶۱ سند و فایل وجود دارد که به زعم افشاکننده، از شبکه ای ایمن درون مقر سازمان سیا در لنگلی (Langly) ایالات ویرجینیا به دست آمده.

این اسناد، تعدادی از اکسپلویت ها و ابزارهای نفوذ را شرح می دهند که شباهت زیادی به کاتالوگ ANT آژانس امنیت ملی دارند، مجموعه ای که در سال ۲۰۱۳ توسط هفته نامه معتبر اشپیگل آلمان فاش شد.

در بین فایل های موجود در این مجموعه ویکی لیکس، چندین اکسپلویت برای دیوایس های مبتنی بر iOS و اندروید دیده می شوند که بین سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ توسعه یافته اند. به نظر می رسد سازمان سیا در هدف قرار دادن دستگاه های اندرویدی با استفاده از ۲۴ اکسپلویت ویژه بسیار موفق بوده، ضمن اینکه اکسپلویت های iOS نیز به رقم ۱۴ می رسد.

مجموعه کدهای مخرب و نفوذگر از منابع مختلفی از جمله آژانس های همکار مانند NSA و GCHQ (ستاد ارتباطات دولت انگلیس) یا هکرهای مستقل به دست آمده اند. یکی از آنها که برای حمله به کرنل iOS 8 طراحی شده، به «استفن اسر» محقق امنیتی نسبت داده می شود.

همچنین اکسپلویت دیگری با نام رمز Weeping Angel مخصوص تلویزیون های هوشمند سامسونگ طراحی شده که از همان ابتدا نیز سیستم فرمان پذیری صوتی همیشه-فعال آنها مورد انتقاد قرار گرفته بود. به گفته ویکی لیکس، این کد مخرب به راحتی می تواند تلویزیون را به ابزار شنود تبدیل کرده و تمامی مکالمات محیط اطرافش را ضبط نماید، و سپس آنها را از طریق اینترنت به سرورهای مخفی سازمان جاسوسی سیا منتقل سازد.

اسناد جدید ویکی لیکس جزو معدود مواردی هستند که در آنها شاهد حذف اطلاعات حساس از جمله آدرس های IP و اطلاعات هویتی دیوایس های هک شده از سوی سازمان سیا هستیم. حذف نکردن این اطلاعات از جمله سوابق پزشکی قربانیان تجاوز در گذشته، انتقادات زیادی را در پی داشت.

گفتنیست منابع پایگاه خبری «وال استریت ژورنال» نیز اسناد منتشر شده از سوی ویکی لیکس را تأیید کرده و می گویند مجموعه Vault7 به مراتب مهم تر از افشای اطلاعات NSA از سوی ادوارد اسنودن است. اسنودن نیز در اکانت توییتر خود اعلام کرد اسناد ویکی لیکس معتبر هستند.

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato