بررسی یک اثر هنری؛ 5 نکته ظریف در طراحی شلبی کبرا توسط دیوید کیمبل

دیوید کیمبل (David Kimble) نامی است که شاید این به گوشتان آشنا نباشد، اما اگر از خوانندگان همیشگی Motor Trend و یا Road & Track باشید احتمالاً با آثار چاپ شده وی در این مجلات  برخورد کرده اید. وی به واسطه هنر ، در طرح های خود جزئیاتی را به نمایش می گذارد که حتی دوربین ها از ثبت آن ها عاجزند.

در واقع باورش سخت به نظر می رسد که ذهن و دست خلاق یک مهندس و طراح فوق العاده ماهر بتواند نتیجه ای اینچنین دقیق و بی عیب را بدون کمک گرفتن از نرم افزارهای پیچیده مهندسی رقم بزند.

در جهان کامپیوترها و پرینترهای سه بعدی، به راحتی می توان فراموش کرد که آثار دیوید کیمبل با جزئیات بسیار به وسیله دست طراحی شده اند. با کمک مداد، رنگ، کاغذ، دستی ثابت و چشمانی تیزبین، این شلبی کبرا 427 S/C مدل 1965، در کنار هیولای مکانیکی نهفته در زیر پوسته فلزی آن به تصویر کشیده است.

البته نمی توان تمام نمونه کارهای وی را فقط محصول نیم کره راست مغز دانست چرا که کیمبل در کنار قلم و رنگ از ابزار معمول دنیای مهندسی، مثل گونیا، خط کش و انواع پرگار استفاده می کند.

علاوه بر این که وی در آکادمی هنر پاسادانا دوره دیده، قبل از شروع کارش در طراحی، موقعیت های متعددی را مرتبط با زمینه مهندسی  گذرانده است. با توجه به موارد ذکر شده می توان گفت طرح شلبی کبرایی که بر مقابل چشمان شما نقش بسته است حاصل توانایی هر دو نیم کره مغز دیوید کیمبل است.

در ادامه به برخی از جزئیات این نقاشی، که در آن هنر و علم مهندسی با یک دیگر ترکیب شده اند، اشاره خواهم کرد. اما ابتدا لازم است کمی بیشتر با این کبرا آشنا شویم چرا که نمادی از صنعت خودروسازی است؛ با این حال افراد کمی خود را برای پی بردن به اسرار نهفته در این خودرو به زحمت می اندازند. «شلبی کبرا» خودرویی اسپرت از کمپانی AC که قلبی تپنده با 8 سیلندر از کارول شلبی افسانه ای را به امانت گرفته است.

مدل اولیه MKI کبرا در سال 1962 از اسکلت بندی جد خود AC Ace استفاده می کرد که استحکام لازم را دارا نبود،در کنارش نیز موتور خطی 6 سیلندر به همراه سیستم تعلیق فنر تخت به کار گرفته شده بود. بنابراین در کنار موتوری قوی تر به سیستم تعلیقی مناسب نیاز بود تا شلبی کبرا به خودرویی بدل شود که اکنون از آن به عنوان شاهکار خودروسازی یاد می شود؛ بنابراین محبوبیتی که امروزه شلبی کبرا به واسطه موتور بزرگ V8 خود دارد بدون شاسی بازنگری شده MKIII به دست نمی آمد.

برگردیم به شلبی کبرای S/C، نیمه مسابقه ای، مورد بحث خودمان، یکی از 51 دستگاه تولید شده در سال 1965 که برای افزایش راحتی سرنشینان در استفاده روزمره به آفتاب گیر و عایق های صدای بیشتر مجهز شده بود. پیش تر در مورد دقت و ظرافت موجود در  آثار کیمبل صحبت کردم، با بررسی عمیق این نقاشی به نکاتی بر خواهید خورد که هر دوست دار خودرویی را به وجد می آورند.

توجه تان را به برخی از این موارد جلب می کنم:

نمایش نقاط جوش در اکثر اتصالات:

اولین موردی که از دید من بسیار به چشم می آید جوشکاری های کمک فنر در سمت راننده است که روی بازوی بالایی نیز وجود دارند و در ادامه به رادیاتور می رسند. کیمبل در نقاطی که استرس بار وجود دارد هم نقاط جوش را از یاد نبرده است. اگر انتظار دارید در تمام اتصالات قابل مشاهده جوشکاری ها مشخص شده باشند، کیمبل آن را برآورده خواهد کرد.

سیم کشی های پشت داشبورد:

در پی مشاهدات خود حول میله ها و نگه دارنده ها با چیزی مواجه شدم که ابتدا اتصالی مکانیکی به نظر می آمد اما متوجه شدم کابلی است در وسط فایروال و پشت سرعت سنج که به دسته ای سیم رنگی تقسیم می شود. این دسته سیم به وضوح در اطراف محل قرارگیری  موتور دیده می شود.

فیوز بین فن ها:

از آنجایی که در زمینه الکتریک تخصص خاصی ندارم، نمی توانم با اطمینان بگویم این قطعه یک فیوز است اما اصولاً فیوزهای بین راهی در لوازم جانبی خودروها مانند سیستم های صوتی یافت می شوند و طبیعت خودرویی مثل شلبی کبرا استفاده زیاد از لوازم یدکی را ایجاب می کند؛ پس وجود فیوز بین راهی میان سیم و اتصالات فن ها برای جلوگیری از ورود جریان برق اضافی ضروری است. به هر حال این قطعه هر چه که باشد کیمبل اجباری به رسم آن نداشت، کسی هم کمبودش را حس نمی کرد.

چرخ دنده های سیستم گیربکس:

در اکثر آثار دیوید کیمبل سیستم های انتقال نیرو در معرض دیدند، اما این مورد کمی متفاوت است، نه نتها چرخ دنده ها بلکه اهرم ها و اتصالات تعویض دنده این گیربکس 4 سرعته در کنار نشان 427 قابل مشاهده اند.

دستگاه برق رسان شمع ها:

دنده ها ساختاری بسیار شگفت انگیز دارند؛ درک مفهومشان ساده است ولی هنگامی که بحث از مصرف بهینه سوخت شود پیچیدگی های خاص خود را دارند. مطمئاناً موتور 7000 سی سی V8 این نقاشی کانون توجه است. اما در زیر دستگاه برق رسان زرد رنگ چرخ دنده ای آرام گرفته که وظیفه اش زمان بندی اشتعال در هر پیستون است. به راحتی می توان از آن غافل شد اما اگر پیدایش کنید هر بار که به تصویر می نگرید، نگاه تان را می دزدد.

در بین آثار کیمبل، این کبرا در بین 5 اثر محبوب من قرار می گیرد. همچنان این طرح، تمثیلی بسیار دقیق و تکنیکی از یک خودرو است. برش های ترسیمی کیمبل حاصل مراحل دشواری است که درکشان برای بسیاری غیر ممکن است چه برسد به انجامش.

چالشی برایتان دارم: سعی کنید بدون در نطر گرفتن این که این خودرو چیست چند دقیقه به قسمت های مختلف آن مثل بدنه، ترمزها، موتور و فضای داخلی نگاه کنید. چه تعداد مورد جالب به چشمتان می خورد؟

نوشته های مرتبط:

مطالب مرتبط

اخبار کارت سوخت: صدور کارت سوخت تمام متقاضیان تا چند روز آینده

پس از ماهها کشمکش، سرانجام استفاده از کارت سوخت اجباری و به خودروها سهمیه سوخت ماهیانه داده شد. بنابراین باید از کارت سوخت شخصی در پمپ بنزین ها استفاده شود و با صدور تمام کارت سوخت های ثبت نامی، استفاده از کارت سوخت جایگاه ها نیز ممنوع می شود.نقش اثر گذار و غیرقابل انکار بنزین... ادامه مطلب

نظر پلیس در مورد تاثیر استفاده از برنامه‌های مسیریاب ‌بر ترافیک تهران

توسعه روزافزون و گسترده مسیرهای حمل و نقل در کشورهای مختلف جهان سبب شده است جمعیت بسیاری زیادی از مردم هر کشور پیش از شروع رانندگی و همچنین در هنگام حرکت از اپلیکیشن‌های مسیریابی استفاده کنند. در واقع کاربران جهت یافتن بهترین، کوتاه‌ترین و خلوت‌‌ترین مسیرهای ممکن برای رانندگی در پیرامون خود از نرم‌افزارهای مسیریابی... ادامه مطلب

معرفی قدرتمندترین شاسی‌بلند برقی جهان؛ فورد Mach-E با 1399 اسب بخار

فورد از مدل ویژه موستانگ Mach-E؛ اولین محصول برقی شرکت فورد که قرار است به صورت تولید انبوه عرضه شود؛ پرده برداری کرد تا قدرت مهندسی خود در زمینه ساخت محصولات برقی را به رخ رقبای خود بکشد. این محصول ویژه موستانگ Mach-E 1400 نام دارد.این مدل ویژه به مدد باتری‌هایی با عملکرد بسیار بالا و... ادامه مطلب

وی P01 معرفی شد؛ کپی فورد برونکو در کمتر از یک هفته توسط چینی‌ها آماده شد!

شرکت‌های چینی به خاطر کپی‌کاری از روی انواع محصولات پرفروش و موفق شهرتی جهانی دارند. این امر در رابطه با خودروسازان چینی نیز صادق است و اگر نگاهی به اتومبیل‌های تولیدی آنها داشته باشیم، به انبوهی از مدل‌های کپی شده برخورد خواهیم کرد.البته در سال‌های اخیر صنعت خودروی چین در مسیر بلوغ و تکامل قرار... ادامه مطلب

فورد برونکو 2021 معرفی شد؛ تلفیقی از روح وحشی ماستنگ و کالبد جان‌سخت سری F

سرانجام پس از مدت‌ها انتظار و کمپین تبلیغاتی گسترده، شرکت فورد دیشب طی مراسمی از نسل جدید شاسی‌بلند برونکو (Bronco) رونمایی کرد. این خودرو که در قرن گذشته یکی از محبوب‌ترین شاسی‌بلندهای آمریکایی بود، در سال 1966 متولد شد و تا سال 1996 در پنج نسل متفاوت به فروش رسید. پس از 4 دهه تولید، فورد... ادامه مطلب

شرط و شروط تغییر رنگ دلخواه خودرو توسط پلیس اعلام شد

خیابان‌های ما پر شده از اتومبیل‌های سیاه و سفید و نهایتا نقره‌ای و رنگ‌های جذاب کمتر روی خودروهای ما می‌نشیند. البته این مسئله علت مشخصی دارد. اتومبیل‌های رنگی وقتی دچار خط‌و‌خش یا آسیب می‌شوند، نمی‌توان به راحتی آن‌ها را ترمیم کرد. همچنین شدت تابش آفتاب خاورمیانه نیز باعث شده تا بسیار از شهروندان استفاده از... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟