ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ناسا و بهره گیری از واقعیت مجازی جهت تمرین فضانوردان [تماشا کنید]

ناسا برای آموزش فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی معمولاً از شبیه سازهای فیزیکی استفاده می کند تا آنها را برای انتقال به فضا آماده کند اما با پیشرفت های حاصل شده در واقعیت مجازی، فناوری ...

حسام الدین جعفری
نوشته شده توسط حسام الدین جعفری | ۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰

ناسا برای آموزش فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی معمولاً از شبیه سازهای فیزیکی استفاده می کند تا آنها را برای انتقال به فضا آماده کند اما با پیشرفت های حاصل شده در واقعیت مجازی، فناوری مذکور به گزینه جدیدی برای این کار بدل شده و امکان تمرین در محیطی شبیه سازی شده با گرانش صفر را برای فضانوردان فراهم می کند.

بر اساس خبرهای منتشر شده اخیراً سازمان فضایی با همکاری کمپانی مطرح آکیلس توانسته تجربه واقعیت مجازی «Mission:ISS» را توسعه دهد. همچنین SIM NASA نیز در حال توسعه موتور آنریل است که هر دو در هدست های آکیلس ریفت و اچ تی سی وایو استفاده خواهند شد.

گفتنی است «متیو نویِس» یکی از مهندسین نرم افزار سازمان فضایی عنوان کرده است که پلتفرم آنها «از محیط گرافیکی پیشرفته و شبیه ساز فیزیک برای افزایش حس حضور در فضا» بهره می برد.

لازم است اشاره شود که فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی به هنگام تجربه SIM اظهار داشتند که احساس منتقل شده در آن بسیار نزدیک به جا به جا کردن اجسام در گرانش صفر است. تمرین مورد اشاره به کاربر امکان تعمیر قسمت های مختلف به صورت مجازی را داده و فضانورد می تواند با کنترلرهای هدست وایو اجسام مجازی را در محیط ISS تجربه کند.

همچین لازم به ذکر است که تیم تحقیقاتی برای انتقال هرچه بهتر حس قرار گرفتن در فضای بدون جاذبه، از یک بازوی متحرک برای معلق نگه داشتن فضانورد در هوا نیز استفاده می کنند.

ناگفته نماند با وجود آنکه توسعه شبیه ساز ناسا هنوز به اتمام نرسیده اما به گفته «نویِس»، تیم SIM قصد دارند تا نسخه از آن را نیز برای استفاده عموم منتشر کنند اما هنوز تاریخی برا عرضه آن عنوان نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی