چینِ مُقلد چگونه به الگویی برای سیلیکون ولی بدل شد؟

حدس زدن حرفه Zhou Yichang از روی توضیحاتی که خودش ارائه می دهد بسیار دشوار است.

او به خانواده های چینی سر می زند، شرایط زندگی شان را بررسی می کند و در نهایت راهکارهایی را برای بهبود وضعیت آنها ارائه می دهد.

گاهی اوقات راهنمایی شان می کند که چطور یک خدمتکار بگیرند و در برخی موارد حتی خودش دیوارهای آنها را رنگ می کند. در میانه های همین سر زدن ها، او از طریق نوعی اپلیکیشن پیام رسان، به پرسش هایی که ممکن است خانواده ها از وی بپرسند پاسخ می دهد و جالب است بدانید تعداد این سوالات روزانه گاهی به 60 هزار مورد هم می رسد.

اما در اینجا لازم است روشن نماییم که Zhou ابدا یک طراح داخلی یا مددکار اجتماعی نیست. او در اصل مدیر مشتریان Xiaozhu است؛ نوعی شرکت اشتراک گذاری خانه شبیه به Airbnb منتها با این تفاوت که صرفا در چین فعالیت دارد.

خودش در این باره می گوید: از آنجایی که بسیاری از چینی ها تابحال اتاق های منازلشان را به غریبه ها اجاره نداده اند، کار من این است که راهنمایی های لازم را در رابطه با پذیرایی از میهمان ها در اختیارشان قرار دهم و مشکلاتی که ممکن است در این مسیر برایشان پیش بیاید را حل نمایم. برای مثال آنطور که خودش تعریف می کند، زمانی یکی از این خانواده ها که انتظار میهمان را نداشته، ملحفه تمیز و خشک در اختیار نداشته و از او خواسته که ملحفه را برایش تامین نماید.

Airbnb کارش را در سال 2008 میلادی در سانفرانسیسکو آغاز کرد اما تا همین یکسال پیش در چین فعالیتی نداشت؛ یعنی درست زمانی که شمار زیادی از شرکت های چینی الگوی کاری آن را در کشور خود پیاده سازی کرده بودند.

این کسب و کارها که عموما هم در خارج از چین ناشناخته بودند موفق شدند اندک زمانی بعد از شروع فعالیت، صدها میلیون دلار سرمایه جذب کنند و همزمان اطمینان مسافران چینی را هم به خود جلب نمایند. Xiaozhu مدعی شده از زمان تاسیسش در سال 2012 تا به امروز حدود ده میلیون کاربر فعال از آن استفاده کرده اند.

این شرکت ها گرچه به نوعی قالب کلی Airbnb را کپی کردند، اما به نوبه خود نوآور هم بودند و سرویس هایی را معرفی نمودند که شرکت آمریکایی مذکور بعدها نمونه آنها را ارائه کرد.

Zhu Bai Jia یکی از همین استارتاپ های مستقر در شنژن است که کار خود را در سال 2012 آغاز کرد و به توریست های چینی کمک می کند در زمان حضورشان در خارج از کشور به صورت موقت منازلی را در هفتاد کشور دنیا اجاره نمایند. Zhu Bai Jia علاوه بر اینکه این افراد را در یافتن منزل مناسب یاری می دهد، به آنها کمک می کند که از طریق میزبان یا همان مالکان منزل که نقش راهنمای تور را هم ایفا می کنند، کل سفرشان را برنامه ریزی نمایند. جالب است بدانید که Airbnb سال گذشته سرویسی مشابه به این را راه اندازی کرد.

سخنگوی Zhu Bai Jia در این باره گفت:

وقتی Airbnb سرویس Airbnb Trips را راه اندازی کرد همه ما در دلمان به آن خندیدیم. نکته ظریف و البته خنده داری که وجود دارد این است که مردم چین را به عنوان مقلد سیلیکون ولی می شناسند، ولی حالا این سیلیکون ولی است که از چین تقلید می کند.

Raymond Chang از اساتید رشته کارآفرینی دانشکده کسب و کار دانشگاه Yale در این باره می گوید: در بازارهای داخلی نوآوری نقش کلیدی تری را ایفا می کند. اگر صرفا بخواهید الگوی کاری Airbnb را به چین بیاورید متوجه می شوید که هیچگاه سودمند واقع نمی شود.

او در توضیحات خود اینطور ادامه می دهد که در آمریکا، رسم باز کردن درب منزل به روی مسافران از دوران استعمار چیده شد اما چنین سنت هایی در چین وجود ندارند. در این کشور، موانع اجتماعی زیادی برای انجام این کار وجود دارند که باید رفع شوند.

Chen Chi بنیانگذار Xiaozhu برای آنکه با بدی ها و خوبی ها اشتراک گذاری منزل آشنا شود، خودش را به جای افرادی گذاشت که دست به چنین کاری می  زنند و میزبان غریبه ها در خانه خود می شوند. او برای این منظور از سال 2013 تا کنون خانه اش در پکن را به صورت موقتی به مسافران اجاره می دهد.

وی در جریان این سال ها دریافت، در ساعات کاری برایش خیلی دشوار است که کلید منزلش را به دست مسافران برساند، برای همین شرکت وی، فرایند نصب قفل های هوشمند روی منازل مشارکت کننده را آغاز کرد که به مهمانان امکان می داد درب منازل شان را با وارد کردن یک کد، آن هم از راه دور به روی مسافران باز کنند.

Xiaozhu همچنین آموزش هایی را در رابطه با تمیز کردن منزل به تعدادی نیروی کار پاره وقت خانم داد و آنها را به میزبان ها معرفی کرد. این سرویس دیگری است که Airbnb ارائه اش نمی دهد.

Vicky Tang یکی از افرادی است که منزلش را اجاره می دهد. او با استفاده از نصایح Xiaozhu موفق شد منزلش واقع در شنژن را به یک مدیر اجاره دهد و بعدا با پیاده سازی نکات ریزی که آن میهمان در اختیارش قرار داد شمار زیادی ازمسافران را در منزلش میزبانی کند.

Tang بیست و سه ساله برای نخستین بار است که منزلش را در اختیار میهمانان قرار می دهد و امیدوار است از این طریق اندکی از فشار اجاره خانه های بالای شهر محل سکونتش کم کند. او می گوید: در ابتدا تصور نمی کردم که نیازی به ثبت جزئیات در وبسایت باشد اما حالا میدانم اگر اطلاعات بیشتری را در اختیار مشتریانم قرار دهم قادر خواهم بود که افراد بیشتری را جذب کنم.

جلسه آموزشی وی حدودا یک ساعت طول کشید و در جریان آن مباحث مختلفی مطرح شد نظیر اینکه چه کسی باید قبوض آب و برق را پرداخت کند یا مثلا چطور به شیوه ای مودبانه درخواست یک میهمان را رد کند. در انتها اما این میزبان جوان سوالی را پرسید که اغلب کاربران Xiaozhu  آن را مطرح می کنند. اینکه چطور می تواند به یک میهمان اطمینان کند؟

Xiaozhu  به کاربران توصیه می کند که برای اعتماد کردن، حساب های خود را به Sesame Credit متصل نماید؛ نوعی سیستم امتیازدهی اعتبار اجتماعی که توسط یکی از شرکت های وابسته به علی بابا توسعه یافته و اطمینان پذیری افراد را با استفاده از داده های عظیم خود رتبه بندی می کند.

Airbnb اما هیچگونه اظهار نظری در رابطه با مقلدان چینی خود مطرح نکرده و در مقابل اعلام کرده که تلاش هایش برای ایجاد سرویس مشابه در چین را بالا برده. Sean Pan، رئیس عملیات های Airbnb در چین پیرامون همین مساله اعلام کرده که تقریبا یک میلیون مسافر در این کشور را به سرویس خود جلب نموده.

حالا کاربران Airbnb می توانند از طریق سرویس پرداختی  Alipay (متعلق به علی بابا) عملیات پرداخت را انجام دهند و برای ثبت نام نیز از وی چت استفاده نمایند. البته اضافه کنیم که هنوز مشخص نشده آیا Airbnb (یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در زمینه اقامت که ارزشی بالغ بر 30 میلیارد دلار دارد) می تواند با مقلدان چینی خود آن هم در سرزمین خودشان رقابت کند یا خیر؟

اگر از Jesper Palmqvist (مدیر منطقه آسیا- اقیانوسیه شرکت تحقیقاتی STr) سوال کنید که کدام شرکت از شانس بیشتری برای پیروزی در بازار چین برخوردار است بااین جواب روبرو خواهید شد که: به سختی می توان این موضوع را مشخص کرد!

او در ادامه می گوید: برخی مردم تلاش کرده اند که همین مقایسه را میان اوبر و سرویس چینی مشابهش به نام Didi Chuxing انجام دهند اما شخصا بر این باورم که هنوز برای مقایسه و اظهار نظر در این باره زود است.

بعضی معتقدند که Airbnb و مقلدان چینی اش نباید وارد یک رقابت سخت شوند (دست کم برای الان). بازار اشتراک گذاری منزل در چین هنوز هم در مرحله طفولیت به سر می برد و این صنعت برای رقابت با هتل ها، باید به سطحی بالایی از تعامل و همکاری با هم برسند نه اینکه به رقابت علیه هم بپردازند.

Zhou که پیشتر با وی آشنا شدید (مدیر مشتریان Xiaozhu) هم نظری مشابه دارد و به همین خاطر منزلش را  هم از طریق سرویس Xiaozhu و هم Airbnb اجاره می دهد.

او یک خانه چهارخوابه در شنژن دارد و سه اتاق آن را از طریق این دو سرویس برای اجاره گذاشته است. خودش می گوید، پولی که از محل اجاره اتاق هایش در می آورد کل هزینه اجاره خانه اش برای یکسال و حتی بیشتر را پوشش می دهد و در حالی که سعی دارد از هر گونه تعصب و غرض ورزی دور باشد، در جواب به این سوال که از میان این دو سرویس کدامیک بهترند Xiaozhu را انتخاب می کند (همان شرکتی که برایش کار می کند).

منبع:
businessinsider
برچسب ها

مطالب مرتبط

گوگل برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای توسعه مانتین ویو دارد

گوگل اخیراً نقشه‌های توسعه‌ی ساختمانی مانتین ویو کالیفرنیا را منتشر کرد و مشخص نمود که این شرکت آمریکایی برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای برای توسعه آن دارد و می‌خواهد دفاتر کاری، فروشگاه، مناطق مسکونی و تفرجگاه‌های عمومی بیشتری بسازد.در این اسناد اشاره شده که گوگل قصد دارد در مساحتی نزدیک به ۳.۱۲ متر مربع ساختمان سازی کند. در این... ادامه مطلب

الیزابت هولمز، موسس شرکت ترانوس به اتهام شیادی دادگاهی می شود

دادستان های فدرال آمریکا اخیراً الیزابت هولمز، موسس ترانوس و رامش بالوانی، مدیر عملیات های این کمپانی را به خاطر کلاه برداری از مشتریان و سرمایه گذاران به دادگاه احضار کرده اند و اعمال آنها را «توطئه ای سازمانی» خوانده اند که «سلامت و جان را به خاطر انداخته است».الیزابت هولمز هم اکنون از سمت... ادامه مطلب

سیاست های ترامپ چگونه با ایجاد محدودیت برای ایرانیان به سیلیکون ولی ضربه می زند؟

سیاست های دونالد ترامپ در راستای ممنوعیت سفر مهاجران برخی از کشورها از جمله ایران مشکلات بسیاری را برای برخی از ایرانیان ایجاد کرده. ولی این تصمیم چه صدماتی به کمپانی های فناوری محور و سیلیکون ولی می زند؟دونالد ترامپ در ماه های اخیر و در سال 2017 موضع سخت تری نسبت به ایرانیان به... ادامه مطلب

آلفابت یک سیلیکون ولی جدید در کانادا می‌سازد

کمپانی Sidewalk که یکی از شرکت‌های تابعه‌ی آلفابت به شمار ‌می‌آید قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ میلادی، یک محله‌ی پیشرفته و جدید به نام Quayside نزدیک تورتنو ایجاد کند. کارشناسان نگرانند که این محله‌ به یک سیلیکون ولی جدید تبدیل شده و مشکلات مشابهی مانند آن در این محله‌ی جدید پدید آید.این پروژه ۱۲ هکتاری که «پیاده‌‌رو‌ی تورنتو»... ادامه مطلب

درآمد سالانه‌ی پژوهشگران هوش مصنوعی چقدر است؟

حقوق دریافتی در شرکت‌های تکنولوژی محور منطقه سیلیکون ولی از آن دسته مسائلی است همواره به رسانه‌ها درز پیدا کرده و مخفی نمانده است. حال یک سند پرداخت مالیات مربوط به شرکت OpenAI یافت شده است که توجه کاربران را به خود جلب کرده و از درآمد یک میلیون دلاری پژوهشگران هوش مصنوعی خبر می‌دهد.OpenAI در... ادامه مطلب

چه اپلیکیشن هایی بیشترین توجه سرمایه گذاران سیلیکون ولی را جلب می کنند؟

ساخت یک اپلیکیشن موفق برای مصرف کنندگان کار سختی است. نه تنها مردم حالا اپلیکیشن های کمتری نسبت به سابق دانلود می کنند، بلکه کمپانی هایی مانند فیسبوک و گوگل، بازار اپلیکیشن های مصرف کنندگان را به تصرف خود در آورده اند. علاوه بر این، زمانی که یک اپلیکیشن می تواند به موفقیت برسد، شرکتی... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟