ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اعتبار و جاذبه؛ آنچه خرید یک میلیارد دلاری اینستاگرام برای زاکربرگ به ارمغان آورد

امروز پنجمین سالگرد طلایی ترین خرید در سیلیکون ولی است. پنج سال پیش در چنین روزی، فیسبوک خبر داد که برای خرید یک شبکه اجتماعی جدید و نه چندان شناخته شده به نام اینستاگرام، هزینه ...

امیر مستکین
نوشته شده توسط امیر مستکین | ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰

امروز پنجمین سالگرد طلایی ترین خرید در سیلیکون ولی است. پنج سال پیش در چنین روزی، فیسبوک خبر داد که برای خرید یک شبکه اجتماعی جدید و نه چندان شناخته شده به نام اینستاگرام، هزینه ای ۱ میلیارد دلاری را پرداخته است. در آن زمان اینستاگرام صرفاً ۳۰ میلیون کاربر داشت در حالی که هیچ خبری هم از کسب درآمد در آن نبود.

امروز اینستاگرام بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر فعال دارد و تعداد زیادی از تحلیلگران صنعت تکنولوژی باور دارند که در آینده ای نزدیک، تبدیل به یک کسب و کار تبلیغاتی چندین میلیارد دلاری خواهد شد.

۱ میلیارد دلار برای استارتاپی با ۳۰ میلیون کاربر و صفر دلار درآمد

خریدی که «مارک زاکربرگ» را می توان مسئول مستقیم آن دانست، پنج سال پیش چندان هوشمندانه به نظر نمی رسید. در حقیقت، خود فیسبوک در همان ایام قرار بود وارد بورس شود و سهامش را به شکل عمومی عرضه کند، و در چنین شرایطی، یک خرید گنگ ۱ میلیارد دلاری -برای اینستاگرام بی درآمد- چندان ورق را به نفع مدیرعامل جوان فیسبوک برنمی گرداند.

«مایک هافلینگر» مدیر سابق بازاریابی و کسب و کار جهانی فیسبوک باور دارد که خرید اینستاگرام توسط فیسبوک، ثابت کرد که بزرگترین شبکه اجتماعی جهان قدرت این را داشت که در یک زمان واحد، چند محصول مهم را توسعه دهد. وی عقیده دارد که این حرکت همچنین به کارآفرینان این پیام را می داد که فیسبوک بهترین مکان برای رشد کلان در سیلیکون ولی است.

هافلینگر در کتاب جدیدش به نام «فیسبوک شدن» که هفته پیش منتشر شد، این ایده ها را عنوان نموده. وی همچنین خبر داده که خرید اینستاگرام باعث شد تا فیسبوک به سرعت واتس اپ را هم بخرد، هرچند برای مبلغی بسیار تندتر. فیسبوک در ادامه همین خریدهایش، به سراغ آکیلس رفت و آن را نیز تصاحب کرد در صورتی که اینستاگرام چنین راهی را برای فیسبوک هموار کرده بود.

خرید اینستاگرام، برای زاکربرگ جاذبه و اعتبار به ارمغان آورد

هافلینگر در کتابش می نویسید که خرید اینستاگرام سبب شد تا زاکربرگ اعتبار زیادی را به دست آورد و بتواند مدیران سرشناسی را از سراسر سیلیکون ولی به مجموعه اش اضافه کند و به آنها پست های مدیریتی خارج از فیسبوک بدهد.

برای مثال یکی از مدیران پی پل به نام «دیوید مارکوس» که اکنون Messenger فیسبوک را اداره می کند یا «یان لیکان» که چهره ای شناخته شده میان پژوهشگران هوش مصنوعی است و اینک بخش هوش مصنوعی فیسبوک را مدیریت می کند را به تیم خود افزود.

آنطور که هافلینگر در کتابش می نویسد «تصاحب اینستاگرام جاذبه ای رو به افزایش برای مهم ترین چیزی که زاکربرگ برای موفقیت دراز مدت نیاز دارد، ایجاد کرده است: علاقه بهترین ها و آنچه خلق کرده اند، برای پیوستن به زاکربرگ.»

همه این ها برای ۱ میلیارد دلار؛ معامله بدی نبوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Vahid_rasouli_fard
  Vahid_rasouli_fard | ۲۵ فروردین ۱۳۹۶


  ? فوری فوری!!
  ✅راه حل جدید برای افزایش مخاطبین در اینستاگرام

  آموزش در لینک زیر??
  http://instagrampro.ir

 • آریا
  آریا | ۲۳ فروردین ۱۳۹۶

  ادم نابغه ایه این مارک

 • Shahab Hosseini
  Shahab Hosseini | ۲۲ فروردین ۱۳۹۶

  شانس در خونشو بدجور زد , البته فکر ناب و درستی هم داشت
  موقعیت مناسب , جای مناسب = برد

مطالب پیشنهادی