از تهران تا ترکمن صحرا؛ تست و بررسی DS5 و DS6

دی اس نامی قدیمی در صنعت خودروسازی به شمار می رود و به عنوان یکی از نمادهای صنعت خودروسازی کشور فرانسه به حساب می آید. دی اس را باید یکی از پیش تازان فن آوری در صنعت خودروسازی به خصوص در دهه های قبل لقب داد که گواه این امر هم می تواند مدل تاریخی دی اس 19 تولید سال 1955 میلادی باشد به گونه ای که حتی پای آن به کشور ما هم باز شد.

با تغییر و تحولات عظیم دنیای خودروسازی دی اس برای دهه ها به برندی فراموش شده تبدیل شده بود تا این که در سال 2009 میلادی به عنوان عضوی از زیر مجموعه سیتروئن لقب گرفت و پس از این که دو برند مشهور فرانسوی یعنی پژو و سیتروئن به ادغام یکدیگر در آمدند، شاهد عرضه نسل جدیدی از خودروهای دی اس هستیم که به عنوان لوکس ترین محصولات این گروه صنعتی به شمار می رود.

دی اس با سرمایه گذاری چانگان و PSA در چین به تولید و به فروش می رسد و یکی از خطوط تولید آن در این کشور قرار دارد، گرچه محصولات دی اس در خط تولید Sochaux فرانسه هم تولید می شوند.

گروه صنعتی PSA با سرمایه گذاری عظیمی که بر روی این برند کرده است آن را کلید اصلی خود برای ورود به بازارهای بزرگ جهانی همچون آمریکا می داند. در حال حاضر این برند حضور مستقیمی در بازار کشور ما دارد و سرمایه گذاری مستقیم فرانسوی ها در کشور ما نشان دهنده میزان جدی بودن آن است.

در هر صورت پس از شرایطی که توسط گروه آرین موتور تابان به عنوان نماینده رسمی شرکت دی اس فرانسه به منظور بررسی جاده ای دو محصول این شرکت توسط اصحاب رسانه فراهم شد، برایتان از این دو خودرو خواهیم گفت تا آشنایی بیشتری با این شرکت تازه وارد و محصولاتش پیدا کنیم.

با شروع حرکت کاروان که متشکل از 7 خودرو اعم از محصولات دی اس و میتسوبیشی و دو خودروی پشتیبان بود، بیشترین توجه در بین خودروها نصیب محصولات دی اس با طراحی خاص و تقریبا بی مانندش می شد.

در واقع طراحی بسیار متفاوت این دو خودرو به راحتی توجه هر فردی را به خود جلب می کند. این مسئله حتی برای خود راننده هم قابل توجه است و با قرار گیری در پشت فرمان دی اس علل خصوص مدل دی اس 5 و طراحی بی مانند داخل اتاق آن اتفاق خواهد افتاد.

دس ای 5 در کلاس D قرار می گیرد اما به دلیل ظاهر متفاوت بخش انتهایی نمی توان با قطعیت این خودرو را هاچ بک، استیشن یا حتی شوتینگ بریک توصیف کرد. فرانسوی ها سابقه طولانی در عرضه خودروها با طراحی متفاوت را دارند به گونه ای که استایل بدنه این خودرو را یک فست تورر 5 درب هاچبک نام گذاری کرده اند!

در هر صورت دی اس 5 بر پایه پلت فرم PF2 PSA توسعه داده شده است و سیستم محرک آن هم به صورت محورمتحرک جلو است. قطعات کروم کاری شده مهم ترین المان استفاده شده در جای جای بدنه خودرو به شمار می رود.

خطوط سیال و نرم، ستون های کشیده، سقف تمام شیشه ای، لچکی 3 گوش که طراحی شیشه جلو را به کلی از یک طرح یکنواخت در آورده است و ستون های C کوتاه با طراحی نیم دایره مانند بخش عقبی خودرو از نکات بیشمار طراحی بیرونی دی اش 5 به شمار می آیند.

دماغه خودرو ما را به یاد نسل جدید محصولات پژو می اندازد اما طراحی بسیار متفاوت چراغ ها به کلی محصولات دی اس را از محصولات پژو جدا می سازد. در هر صورت مدل سیتروئن C4 Picasso و همینطور مدل 3008 پژو با دی اس 5 قرابت معنایی دارد به گونه ای در برخی از بازارهای جهانی با نام سیتروئن DS5 عرضه می شود تا آشنایی خریدار از آن بیشتر باشد.

طول کلی خودرو به 4530 mm می رسد که نشان دهنده یک خودروی اروپایی است. ارتفاع 1513 mm آن را می توان در حد یک سدان معمولی دانست اما جایگاه متفاوت صندلی حس سواری متفاوتی به آن داده است که بعدا به آن خواهیم پرداخت. وزن خودرو هم به 1500 کیلوگرم می رسد.

در دی اس 6 هم با روند طراحی به نسبت مشابهی رو به رو هستیم و استفاده از کروم حرف اول را می زند. دی اس 6 به صورت اختصاصی برای بازار کشور چین توسعه داده شده است اما این شرکت تصمیم به عرضه این محصول در بازار کشور ما را نیز گرفته است و در اواسط تابستان به صورت رسمی از آن رونمایی شد.

این دی اس را باید در دسته SUV های کامپکت قرار داد و طراحی آن می تواند یادآور نسل قبل پژو 3008 و حتی پژو 2008 امروزی باشد، گرچه پلت فرم آن کاملا متفاوت با پژو 2008 است.

زه های پلاستیکی در دورتادور خودرو آن را در دسته کراس ها قرار می دهد که امروزه بسیار معمول است. طول کلی خودرو هم به 4553 mm می رسد و ارتفاع آن نیز 1588 mm است. وزن خودرو هم معادل 1550 کیلوگرم است. ریل کار شده کرومی بر روی سقف تمام شیشه ای نماد ترکیبی از لوکس گرایی و یک خودروی SUV است.

طراحی چراغ ها نیز هماهنگی خوبی با هم دارند و از ابعاد منطقی تری به نسبت دی اس 5 برخوردارند. چرخ های 18 اینچی میشلن در کنار طرح 5 پره دو رنگ ظاهر نمای کناری را تکمیل می کنند.

با ورود به داخل اتاق، طراحی محصور کننده و متفاوت دی اس 5 حس لوکس سواری را به شما تقدیم می کند. طرح بند ساعتی چرم با کیفیت صندلی ها که چیزی در حدود 4 هزار یورو ارزش دارند، سقف با طراحی مشابه کاکپیت هواپیما و دکمه های کنترل قرار گرفته بر روی سقف خودرو، کنسول میانی بزرگ با خطوط سیال، فرمان D-cut، جوی استیک دنده و دکمه های کنترل کننده سیستم صوتی و صفحه نمایش با کیفیت لمسی7 اینچی شما را در فضای کاملا متفاوتی به نسبت هر خودروی دیگری که در بازار و در این بازه قیمتی حضور دارد قرار می دهد.

قطعات فلزی برس خورده در کنار چرم و پلاستیک، عناصر اصلی استفاده شده در داخل کابین هستند. یک ساعت آنالوگ نیز دقیقا در بالای دکمه استارت قرار گرفته است. طراحی سه بخشی پشت آمپری را نیز باید جذاب نام گذاری کرد، گرچه خبری از شیفتر تعویض دنده در این خودرو نیست که می تواند خود یکی از نقاط ضعف آن قلمداد شود.

فضای کابین را باید مناسب یک خانواده 4 نفره استاندارد نامید. از امکانات رفاهی DS6 می توان به کروز کنترل، سیستم شروع حرکت در سربالایی، سیستم پایش نقاط کور، سنسورهای پارک جلو و عقب به همراه دوربین عقب، گرمکن صندلی جلو به همراه ماساژور، هدآپ دیسپلی، ورود و استارت بدون کلید، چرخ زاپاس نیم سایز، نورپردازی داخل اتاق، فرمان هیدرولیکی، سیستم تهویه دوگانه و...اشاره کرد.

اتاق دی اس 6 از نظر طراحی رویه مشابهی با دی اس 5 دارد اما طراحی کنسول مرکزی آن ساده تر از دی اس 5 است. در این خودرو به جای قطعات پلاستیکی بر روی تمامی عناصر چرم پوشیده شده است و فلز برس خورده جایش را به طرح چوب داده است.

گرچه همچنان بر روی فرمان از فلز استفاده شده و این مورد در کنار دست راننده نیز مشاهده می شود. جایگاه عجیب سوییچ خودرو که دقیقا در پایین فرمان قرار گرفته است تنها از یبک طراحان فرانسوی بر می آید، این مورد می تواند ارگونومی به نسبت ضعیف دکمه های متعدد قرار گرفته بر روی داشبورد را نیز توجیح کند که با فاصله کم در کنار هم دیگر در اشکال مختلف قرار گرفته اند.

فرمان D Cut یکی از بزرگ ترین مزیت هایی که به خودرو می بخشد فضای بیشتر پا برای راننده است. نور پردازی هم برای کابین در نظر گرفته شده است تا از این نظر خودرو چیزی کم نداشته باشد.

فضای صندوق این خودرو هم معادل 500 لیتر است و می توان این فضا را با توجه به ابعاد خودرو متوسط ارزیابی کرد. در بخش امکانات و تجهیزات اکثر مواردی که در دی اس 5 شاهد آن بودیم در این خودرو هم حضور دارد.

اما دی اس 6 مجهز به سیستم کنترل چسبندگی است که در کنار دست راننده قرار گرفته و در 5 حالت مختلف قابلیت تنظیم را دارد (شرایط جاده ای خیس، برفی، گلی، عادی و خاموش) و همینطور سامانه استارت/استاپ از دیگر موارد شاخص در دی اس 6 هستند.

در بخش قوای محرکه هم با موتور و جعبه دنده یکسانی در هر دو مدل رو به رو هستیم. موتور THP 165 که به صورت گسترده در محصولات گروه PSA استفاده می شود و حساب خود را پس داده است.

در کنار جعبه دنده 6 سرعته با نام EAT6 ساخت شرکت آیسین ژاپن تمام قدرت 165 اسب بخاری را به چرخ های جلویی ارسال می کند. این نیرو در دور 6000 به حداکثر میزان خود می رسد و گشتاور  240 نیوتن متری نیز در دور 1400 به حداکثر میزان خود می رسد.

این موتور مجهز به توربوشارژر دو بخشی و تزریق سوخت مستقیم است و با همکاری شرکت بی ام و توسعه داده شده و در برخی از محصولات شرکت مینی به عنوان زیر مجموعه شرکت بی ام و استفاده می شود.

این پیشرانه به صورت اختصاصی برای بازار ایران تغییر پیدا کرده است تا مشکلی از بابت کیفیت سوخت بنزین برای آن نباشد، گرچه سازنده به صورت جدی استفاده از بنزین سوپر و سرویس به موقع را توصیه می کند تا مشکلی برای کارکرد قوای محرکه پیش نیاید.

سیستم تعلیق این خودرو در بخش جلو از نوع مک فرسون است و در عقب شاهد استفاده از سیستم تعلیق محور پیچشی هستیم. ترمز های خودرو هم از نوع دیسکی مجهز به خنک شونده هستند.

بخش تجربه رانندگی را با دی اس 5 شروع خواهیم کرد. پس از چند ساعت سواری به مقصد گرگان و صرف ناهار در شهر ساری نوبت دی اس 5 بود تا آن را محک بزنیم. اولین نکته قابل توجه جایگاه خاص صندلی با زاویه متفاوت است که تقریبا برای نگارنده شبیه به هیچ خودروی دیگری نبود.

به همین دلیل تنظیم صندلی برای یافتن جایگاه مناسب با چالش همراه هست. شیشه بزرگ و پهن جلویی دید خوبی را به شما تقدیم می کند اما دید اطراف و عقب به دلیل جایگاه متفاوت صندلی را باید ضعیف تر قلمداد کرد که به دلیل حضور سیستم نقطه کور تا حد زیادی جبران می شود اما در هر صورت دید رو به بیرون دی اس 6 را مناسب تر از برادر خود می دانیم.

فرمان به نسبت سنگین خودرو (به نسبت فرمان های الکتریکی) در کنار پدال گاز سبک وزن و ترمز نرم معجونی است که دی اس برای شما تدارک دیده است.

جعبه دنده خودرو در حالت اتوماتیک به صورت دائمی در حال سبک کردن دنده است تا مصرف سوخت به حداقل ممکن برسد به همین دلیل در حین فشار ناگهانی پدال گاز در کسری از ثانیه معکوس های پیاپی را می دهد تا شتاب گیری مورد انتظار شما را فراهم کند.

در اکثر دقایق رانندگی خبری از صدای توربوشارژر نیست و میزان نفوذ هر گونه صدایی به داخل کابین در کمترین حالت ممکن است. این مورد در دی اس 6 هم مشاهده می شود.

تعلیق دی اس 5 را نیز باید با روحیه اسپرتی قلمداد کرد به خصوص سرنشینان عقبی شاهد کوبش بیشتر کمک ها هستند. این مورد در دی اس 6 بسیار کمتر احساس می شود و دی اس 5 را باید خودروی اسپرت تری دانست.

در شتاب گیری های ثانویه دی اس 5 را باید قابل قبول توصیف کرد و جای هیچ گونه حرفی باقی نمی گذارد. در دورهای بالا هم صدای اسپرتی از موتور به داخل کابین نفوذ می کند که می تواند جذاب قلمداد شود.

دی اس 6 جایگاه صندلی منطقی تری دارد و اکثر نقطه نظر های رانندگی با آن مشابه با دی اس 5 به نظر می رسد.

کم فرمانی بیشتر دی اس 6 به دلیل استفاده از لاستیک های لتیتود میشلین در مقابل لاستیک های پایلوت اسپرت دی اس 5  است. وزن بیشتر دی اس 6 باعث می شود تا به اندازه دی اس 5 تند فرز به نظر نرسد اما باز هم جعبه دنده و موتور هماهنگ شتاب گیری مناسبی را در اختیار شما قرار می دهند.

با این که شرایط تست و بررسی شتاب گیری و عملکرد دینامیکی خودرو فراهم نبود اما دی اس 6 به لطف سواری آرام تر و فرمان به نسبت نرم تر با ترمزگیری موثر تر و دید بیرون بهتر به نسبت دی اس 5 نقش یک کراس اور سایز کوچک لوکس را به خوبی بازی کند.

در نهایت دی اس 5 با قیمتی در حدود 230  میلیون توماتن در مدل 2017 به فروش می رسد و قیمت دی اس 6 در مدل 2017 معادل 237 میلیون تومان است. محصولات دی اس را به واقع باید مناسب عشاق طراحی های متفاوت دانست که به جزییات توجه بسیاری دارند.

با تمامی مواردی که ذکر شد محصولات دی اس را باید ارزان قیمت ترین انتخاب در رده محصولات لوکس در بازار فعلی لقب داد و از آن جا که خودروهای لوکس اروپایی در حال حاضر با قیمت بیشتری عرضه می شوند و در این رده قیمتی انتخاب ها به محصولات کره ای و ژاپنی محدود شده است. دی اس به متفاوت ترین گزینه برای انتخاب تبدیل می شود و با توجه به برنامه گسترده نمایندگی آن می توان انتظار این را داشت که سهم خود را از بازار خودروهای وارداتی بدست آورد.

malltina

مطالب مرتبط

بررسی هایما S5 توربو؛ مشخصات فنی، آپشن‌ها، قیمت و شرایط فروش

حضور خودروهای چینی در کشورمان را باید به فال نیک گرفت؛ یعنی چاره‌ای نیست جز این که قضیه مذکور به فال نیک گرفته شود.پیش از انفجار قیمت در بازار خودروی کشورمان و با ورود خودروهای چینی، اقشار پایین دستی جامعه این امکان را یافتند که به غیر از پژو ۴۰۵، سمند و سایر محصولات بی... ادامه مطلب

بررسی تویوتا کرولا دست دوم؛ مشخصات فنی، آپشن‌ها، قیمت، مزایا و معایب

سال های متمادیست که کرولا ، این سدان کوچک و شناخته شده در سطح جهانی، توسط تویوتا عرضه و تولید می شود. نام کرولا در سال ۱۹۶۶ میلادی معرفی شد و آغازی بود بر موفقیتی بی پایان برای تویوتا چنانکه در سال ۱۹۷۴ کرولا توانست لقب پرفروش ترین خودرو جهان را به خود اختصاص دهد.... ادامه مطلب

راهنمای خرید لیفان X60 دست دوم + جدول قیمت

امروزه رغبت و علاقه مشتریان نسبت به محصولات کراس اوور بر هیچ کس پوشیده نیست. در بازار کشورمان نیز همانند رویه کلی حاکم بر بازار های بین المللی، سنگینی کفه ترازوی اشتیاق مشتریان به سوی محصولات بلندبالا متمایل بوده و همچنان نیز  روند بر همین منوال است.اما مهمترین مانع بر سر راه خرید خودروهای کراس... ادامه مطلب

اخبار آزادراه تهران شمال؛ زمان بهره‌برداری از قطعه دوم اتوبان تهران-شمال مشخص شد

فرماندار ویژه شهرستان کرج به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری ها عنوان کرد که آزادراه تهران شمال که امید می رود هرچه سریعتر افتتاح شود، در حدود ۶۵ کیلومتر کاهش مسیر به سمت شمال کشور را با خود به همراه خواهد داشت. این آزادراه به دلیل همجواری در قسمت هایی از مسیر با سد کرج... ادامه مطلب

راهنمای خرید مزدا 3؛ مشخصات فنی، آپشن‌ها، قیمت و شرایط فروش

شاید بسیاری از شما هم مدل محبوب (و در زمان خودش تا حد زیادی لوکس) شرکت بهمن یعنی مزدا ۳۲۳ را بخاطر داشته باشید. این خودرو در اوایل دهه هشتاد شمسی در گروه بهمن مونتاژ می‌شد و همین امروز هم مدل‌های کارکرده آن در بازار حضور دارند، هرچند حضورشان چندان پررنگ نیست.پس از عرضه نسبتا... ادامه مطلب

بررسی و راهنمای خرید جک j4 ؛ مشخصات فنی، آپشن‌ها، قیمت و شرایط فروش

چند سالی است که سگمنت سدان‌های کوچک شهری در کشورمان به محدوده نسبتا پر رفت و آمد تبدیل شده است. خودروهای مختلفی در این مسیر رفت و آمد می کنند که از جمله معروف ترین و محبوب ترین آنها می‌توان به محصولاتی نظیر بسترن B30، ام جی 360، راین V5، بی وای دی F3 و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟