E3 2019 را در ویجیاتو زنده تماشا کنید

مبارزه با HIV با تکنیک اصلاح ژنتیکی کریسپر؛ یک قدم نزدیک تر به درمان ایدز

سال گذشته محققین دانشگاه تمپل و پیتزبورگ اثبات کردند که می توان با تکنیک اصلاح ژنتیکی کریسپِر و آنزیم Cas9 سلول های آلوده به ویروس HIV را نجات داد و ویروس را از سلول بدن حذف کرد. حالا اما در گامی دیگر، این تیم موفق شده تا تکنیک را به اجرا گذاشته و جلوی شیوع ویروس را بگیرد و گاهی هم ویروس را از مخفیگاه درون سلولی اش بیرون بکشد.

ویروس HIV یک دشمن بسیار حیله گر برای بدن انسان است. وقتی که به طور واضح مشغول گسترش خود در بدن نیست، جایی درون DNA فرد جای خوش می کند و هیچ یک از عوامل ایمنی کننده بدن نیز متوجه حضور آن نمی شوند. وقتی ویروس درون سلول باشد، حذف آن کار ساده ای نیست. حالا اما محققان با استفاده از سه حیوان مدل توانسته اند پروسه ویرایش ژن را امکان پذیر سازند.

کریسپر-کَس 9 یک ابزار ژنتیکی است که با استفاده از آن، دانشمندان می توانند سکانس های خاصی از DNA را هدف قرار داده و آن را بیرون بکشند و با مدل دیگری جایگزین کنند. در زمینه مبارزه با سرطان، کنترل آفات و بهبود محصولات کشاورزی، این تکنیک بسیار موثر واقع شده و حالا هم پژوهشگران دی ان ای HIV-1 را هدف قرار داده اند تا آن را از درون ژنوم سلول میزبان بیرون بکشند.

به جای کار روی انسان، پژوهشگران کار خود را روی سه موش آزمایشگاهی با ویژگی های خاص انجام داده اند. یک موش تراریخته با دی ان ای HIV-1 درون ژنوم خود، یک موش با عفونت حاد به ویروس و یک موش با سلول های ایمنی انسانی مبتلا به HIV خفته.

در گروه اول، کریسپر توانست تا ویروس را از کار انداخته و فرآیند رونویسی از روی آن را تا 95 درصد کاهش دهد. در مورد گروه دوم نیز شیوع بیماری تا 96 درصد کاهش یافت.

اما در مورد موش هایی که سلول انسانی داشتند، فقط یک درمان کافی بود تا قطعه ویروسی از درون پناهگاه خود بیرون کشیده شود و سلول کار خود را سالم به پیش ببرد. این نتیجه امید را برای درمان صحیح و کامل HIV در انسان بالا می برد. پس از اتمام مراحل آزمایش روی موش های آزمایشگاهی، پژوهشگران روی پستانداران آزمایش خود را آغاز می کنند.

پروتئین یا آنزیم Cas9 به همراه RNA راهنما (gRNA) یک واحد کریسپر را تشکیل می دهند که می تواند وارد سلول شده و اصلاحات لازم را انجام دهد. پروتئین Cas9 همانند شخصیت بازی Pacman روی DNA سلول می نشیند و تا زمانی که الگوی مشخص شده روی gRNA را پیدا نکند از حرکت باز نمی ایستد.

روی gRNA الگویی نوشته شده که دقیقا همان الگو روی DNA سلول میزبان وجود دارد. وقتی الگوی gRNA و الگوی DNA سلول میزبان یکی شود، آنزیم Cas9 فعال شده و آن ژن را از درون DNA بیرون می کشد.

در این مورد خاص، چون قصد حذف یک ویروس از درون DNA را داریم، هیچ ژن دیگری جایگزین نمی شود و دو سر DNA که پس از حذف ژن ویروسی پاره شده اند، به هم گره می خورند و سلول عامل مهاجم را حذف می کند.

مطالب مرتبط

پژوهشگران اثربخشی اصلاح ژنتیکی در حذف بیماری ها را به اثبات رساندند

اصلاح ژنتیکی روشی است که پیشتر برای مبارزه با بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است اما حالا امید می رود که این کار به حذف کامل بیماری ها و امراض بیانجامد. پژوهشگران در جدیدترین آزمایشات خود نشان دادند که برطرف کردن دیستروفی عضلانی صورت با استفاده از یک تکنیک اصلاح ژنتیکی تازه به نام CRISPR (بر... ادامه مطلب

با بیماری قند یا دیابت بیشتر آشنا شویم [بخش دوم]

شب گذشته در مورد دیابت یا بیماری قند برای تان گفتیم. دو هورمون در تنظیم قند خون، سوخت اصلی سلول های بدن نقش دارند که هر دو توسط غدد درون ریز پانکراس، به نام جزایر لانگرهانس تولید و ترشح می شوند. سلول های آلفا مسئول تولید گلوکاگون و سلول های بتا مسئول تولید انسولین هستند. انسولین، قند... ادامه مطلب

توسعه دوربینی با قدرت ثبت ۱۰۰ میلیون فریم در ثانیه برای کمک به درمان سرطان

دوربینی با قدرت ثبت ۱۰۰ میلیون فریم در ثانیه؛ خیالتان را راحت کنیم که هنوز چنین محصول فوق العاده ای تولید نشده است. اما موسسه تحقیقاتی «روزالین فرانکلین» قصد دارد برای تولید آن جهت کمک به تحقیقات پزشکی در درمان سرطان سرمایه گذاری کند. چنین دوربینی محققین را قادر می سازد تا تصاویری با جزئیاتی کاملاً... ادامه مطلب

بهبودی احتمالی یک بریتانیایی از HIV؛ تا درمان کامل چند گام دیگر باقیست

روز گذشته نشریات مطرح دنیا از نخستین مورد بهبودی احتمالی یک بیمار مبتلا به HIV خبر دادند. گروهی از دانشمندان انگلیسی مدتی است که روی یک روش درمانی تجربی و جدید برای از میان بردن این ویروس کار می کنند و در راستای مطالعات و پژوهش های خود خبر دادند که هرگونه اثر HIV از... ادامه مطلب

آیا بیماری آلزایمر در آینده نزدیک درمان خواهد شد؟

بیماری آلزایمر، نوعی از اختلالات مغزی است که جزو بیماری‌های زوال عقلی (دمانس) شناخته می‌شود. مرضی که از گذشته تا به امروز، طیف گسترده‌ای از مردم به آن مبتلا شده و چاره‌ای ندارند جز سر کردن با این اختلال مزمن. به تازگی اخبار جالبی از دنیای پزشکی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه آلزایمر دیگر... ادامه مطلب

درمان دیابت نوع ۱ ساده تر خواهد شد

تیمی از پژوهشگران شیوه ای انقلابی برای درمان دیابت نوع ۱ یافته اند که از تار عنکبوت الهام گرفته است. دانشمندان رشته های قابل ایمپلنت نانویی ساخته اند که قادر است صدها هزار سلول تولیدکننده انسولین را روی خود جای دهد و در موقع لزوم نیز از بدن خارج شود. دیابت نوع ۱ حالتی است که... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x