انقلاب مهندسی ایران خودرو؛ امضای قراردادهای بین المللی با شرکت های اروپایی و کره ای

انقلاب مهندسی ایران خودرو؛ امضای قراردادهای بین المللی با شرکت های اروپایی و کره ای

در سال های اخیر تقریبا بر همگان مشخص شده بود که صنعت خودرو ایران با ادامه وضع فعلی ره به جایی نخواهد برد.

عقب ماندگی شدید تکنولوژیک و شرایط خاص بازار ایران در طی ده سال کذشته باعث شده بود که حتی اندک امید های موجود در ابتدای دهه ۸۰ مبنی بر ساخت خودرو ملی و دست یابی به تکنولوژی های روز صنعت خودرو کمرنگ و کمرنگ تر شود.

اما امروز با امضای چند توافقنامه و قرارداد بین ایران خودرو و شرکت های فنی و مهندسی بین المللی بار دیگر امید به خودروساز شدن ایران قوت گرفت.

شرکت های چون ماهله (سازنده اجزا و قطعات موتور) بنتلر (تامین کننده آلمانی قطعات منفصله)، هیوندای پاورتک وپانچ (سازنده قطعات انتقال قدرت و گیربکس) وارد فاز همکاری و انتقال تکنولوژی به ایران خودرو خواهند شد و علی الظاهر قرار است ثمره این همکاری در حدود ۲.۵ سال دیگر در قالب خودرویی با پلت فرم اختصاصی ایران خودرو هویدا شود.

بر این اساس طراحی پلت فرم ماژولار (قابل استفاده برای چند محصول در سگمنت های مختلف)، طراحی و مهندسی اکسل و سیستم فنربندی و طراحی و ساخت موتور و گیربکس توسط ایران خودرو و شرکای تازه اش برنامه ریزی شده است و قرار است ظرف ۱۰ سال آینده ۲۳ محصو شامل مدل های سدان،هاچ بک، وانت و...در این راستا تولید شود.

به گفت مدیران ارشد ایران خودرو برنامه ریزی برای امضای این قرارداد ها و توسعه محصولات با توجه به نیاز آینده بازار خودرو به محصولات هیبریدی و برقی ترسیم شده و عرضه چنین خودروهایی در دستور کار ایران خودرو گنجانده شده است.

مدیریت و برنامه ریزی برای توسعه و ساخت این محصولات بر عهده شرکت پنین فارینا خواهد بود که ید طولایی در طراحی و توسعه بدنه برای کمپانی های صاحب نامی چون فراری و آلفارومئو را دارد، اما در عین حال کلیه امور مربوطه قرار است در ایران و داخل شرکت ایران خودرو انجام شود.

تاسیس و ایجاد شرکت های دانش بنیان داخلی با همکاری دانشگاه های شریف و امیرکبیر در راستای کسب و انتقال تکنولوژی نیز از دیگر اهداف در نظر گرفته شده برای این پروژه بزرگ است.

در نهایت امید می رود که با مدیریت و مهندسی ایتالیایی ها (پنین فارینا) شاهد توسعه اولین خودرو اختصاصی ایرانی با موتورها و اکسل های آلمانی، گیربکس های کره ای و بلژیکی و طراحی ایتالیایی در خطوط تولید ایران خودرو باشیم.

نظرات ۳۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato