چرا لپ تاپ سرفس به پورت USB-C مجهز نیست؟ مایکروسافت پاسخ می دهد

چرا لپ تاپ سرفس به پورت USB-C مجهز نیست؟ مایکروسافت پاسخ می دهد

مایکروسافت با معرفی لپ تاپ سرفس طی هفته گذشته، بسیاری از کاربران را شگفت زده کرد. این دستگاه که قیمتی بین ۹۹۹ الی ۲۱۹۹ دلار، بسیاری از ویژگی های برتر بازار دیوایس های کروم بوک را در خود جای داده و در عین حال، از نسخه ای محدود از ویندوز ۱۰ بهره می برد. اما عدم بهره مندی لپ تاپ مایکروسافت از پورت USB Type-C باعث شد تا چشم بسیاری از مشتریان و خبرنگاران از تعجب گرد شود.

اما به گفته یکی از طراحان مایکروسافت، این تکنولوژی هنوز به بلوغ لازم نرسیده و به تبع همین، کمپانی ردموندی ترجیح می دهد فعلاً از آن استفاده نکند. همانطور که احتمالاً از پیش می دانید، USB Type-C از نظر سرعت تفاوتی با پورت های قبلی ندارد و اندازه پورت و نوع کانکتور را دستخوش تغییر می کند. پورت عادی USB 3.1 از ورودی بزرگی از نوع A بهره می برد و کانکتورهای آن، تنها از یک طرف قابل اتصال به دستگاه هستند.

اما با معرفی پورت هایی مانند USB 3.1 Gen2، تاندربولت ۳ و Type-C، بسیاری از کاربران گمراه شده اند و تصور می کنند هیچ یک از آن ها تفاوتی با دیگری ندارند. از یک طرف، پورت Type-C نیازمند کابل های مخصوص به خود است و از سوی دیگر، این پورت گاهی برای شارژ دستگاه میزبان مورد استفاده قرار می گیرد. کاربران ممکن است از شارژر Type-C اشتباه استفاده کنند و به جای افزایش شارژ دستگاه خود، شارژ آن را خالی کنند. در نتیجه همین امر، کاربران گاه شکایت خود را به جای سازنده شارژرها، به سازنده دستگاه می برند.

مایکروسافت می گوید که نمی خواهد چنین مشکلاتی برای کاربرانش به وجود آورد و مصرف کنندگان را به استفاده از کابل های مختلف، شارژرهای غیرقابل تحمل، آداپتورهای گوناگون و داک های شخص ثالث USB-C مجبور سازد. دقیقاً به همین خاطر است که لپ تاپ سرفس تنها به یک پورت USB 3.1 Gen1 Type-A، یک جک هدفون، یک کانکتور Mini DisplayPort و پورت سرفس کانکت تجهیز شده است؛ حفظ سادگی.

اگرچه محدودسازی اتصالات دستگاه سرفس ممکن است تلاشی با هدف اجبار کاربران به خرید داک به نظر برسد، اما مایکروسافت معتقد است این تصمیم، به برندش ثبات می بخشد. کاربران دیگر به خاطر عدم آشنایی با کابل ها، شارژرها و دیگر محصولات مشابه گمراه نمی شوند و شکایت شان را هم به سراغ مایکروسافت نمی برند. از سوی دیگر، مایکروسافت می تواند کنترلی کامل روی تجربه سراسری محصولش داشته باشد.

باید به خاطر داشت که لپ تاپ سرفس پیش از هر چیز، دانشجویان و آموزگاران را هدف قرار داده و انتخاب چندان مناسبی برای کاربران حرفه ای به شمار نمی رود. اما حتی با دانستن این موضوع، تعبیه تنها یک پورت USB روی بدنه دستگاه اندکی نامعقول به نظر می رسد که به گفته مایکروسافت، ناشی از محدودیت های طراحی و فضا بوده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato