10 موتور شش سیلندر برتر تاریخ صنعت خودرو

اگر نگاهی با گذشته داشته باشید خواهید دریافت که موتورهای V8 در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی محبوبیت فراوانی داشتند و این موتورها  برای بسیاری از علاقه مندان دنیای خودرو نماد قدرت به شمار می رفتند، اما موتورهای شش سیلندر به ندرت محبوبیتی به اندازه ی همتایان هشت سیلندر خود داشتند و هیچگاه به اندازه ی موتورهای 8 و یا 12 سیلندر مورد توجه قرار نگرفتند اما شش سیلندرها یک مزیت دارند و آن اینکه در تمامی کلاس های خودرویی و با تنوع بسیار بالایی می توان از ان ها استفاده کرد.

این در حالی است که موتورهای شش سیلندر انواع متنوعی داشته و هیچ کدام از ان ها شبیه به دیگری نیستند. خودروهایی چون تویوتا کمری و نیسان آلتیما نیز با موتورهای شش سیلندر عرضه می شوند اما موتور شش سیلندر آن ها کوچکترین شباهتی با موتور شش سیلندر جگوار F تایپ ندارد. در ادامه می خواهیم به معرفی ۱۰ موتور شش سیلندر برتر تاریخ بپردازیم.

بلیط هواپیما

۱. آلفارومئو Busso V6

آلفارومئو Busso نه تنها یکی از بهترین موتورهای شش سیلندر است بلکه یکی از بهترین موتورهای ساخته شده در تاریخ نیز محسوب می شود. این موتور ضمن اینکه بسیار خوش صدا است در حین کارکرد نرمی فوق العاده ای نیز دارد.

جرمی کلارکسن مجری معروف سابق برنامه ی تخت گاز نیز این موتور شش سیلندر را تحسین کرده است و از آلفارومئوی Busso به عنوان یکی از بهترین پیشرانه های ساخته شده نام برده است. آلفارومئو Busso در سال ۱۹۷۹ به بازار معرفی شد و تا سال 2005 بر روی خط تولید قرار داشت. این موتور در حجم های مختلفی از ۲ تا ۳.۲ لیتر به تولید رسید.

۲. موتور M97/74 پورشه

این موتور یک پیشرانه ی ۶ سیلندر تخت (فلت) به حجم ۴ لیتر بود که قطعا می توان آن را یکی از برترین شش سیلندرهای ساخته شده تا کنون و یکی از بهترین موتورهای پورشه نامید.

در ساخت این موتور به معنای واقعی کلمه از تکنولوژی های مسابقه ای استفاده شده بود به طوری که برای مثال میل لنگ آن متعلق به پورشه 911 RSR بود و به این موتور اجازه میداد که به حداکثر دور موتور خیره کننده ی ۸۲۵۰ دور بر دقیقه دست پیدا کند، البته در این بین نباید از صدای فوق العاده زیبای این موتور در چنین دور موتوری نیز به راحتی گذشت.

این موتور بدون شک یکی از بهترین شش سیلندرهای جهان بوده و هست و لذت رانندگی با آن آنقدر بالا است که مدام راننده را ترغیب به افزایش دور موتور می کند به خصوص اینکه نمودار قدرت آن نیز خطی بوده و دورگیری و انتقال نیرو در این موتور به بهترین نحو انجام می شود.

۳. موتور S54 بی ام و

موتور S54 موتور غریبی نیست چراکه این موتور بر روی دو محصول مشهور بی ام و یعنی M3 اتاق E46 و بی ام و Z4 M مورد استفاده قرار گرفته است.

این موتور شش سیلندر خطی از نوع تنفس طبیعی است و ۳.۲ لیتر حجم دارد که با چنین تفاسیری توانایی تولید قدرت خیره کننده ی ۳۳۳ اسب بخار را دارد به طوری که نسبت اسب بخار به حجم آن بیش از ۱۰۰ اسب بخار بر هر لیتر است که برای یک موتور تنفس طبیعی در آن زمان عددی بسیار عالی محسوب می شد.

این موتور یکی از آخرین موتورهای تنفس طبیعی بود که توسط M پاور توسعه داده شد. کارکرد این موتور بسیار نرم بود ضمن اینکه صدای بسیار گیرا و جذابی را نیز تولید می کرد به طوری که کاملا حس حرکت قطعات مکانیکی درون موتور را به راننده منتقل می کند.

یکی از دلایلی که بی ام و M3 اتاق E46 خودروی مورد احترام و پر طرفداری است وجود همین موتور در سینه ی این خودرو است.

۴. موتور N54 بی ام  و

موتور N54 بی ام و یک موتور شش سیلندر خطی با حجم ۳ لیتر است که مجهز به دو عدد توربوشارژر است و اصطلاحا از نوع تویین توربو است. این موتورتوانایی تولید 335 اسب بخار قدرت را دارد و در مدل سری ۱ ام مورد استفاده قرار گرفته است.

بی ام و سری ۱ ام تنها خودروی M پاور است که موتور آن دارای کد نام S نیست و موتور آن از سری موتورهای N بی ام و انتخاب شده است. این موتور در سایر محصولات بی ام و نیز مورد استفاده قرار گرفته است اما قدرت خروجی آن کاهش یافته و به ۳۰۰ اسب رسیده است.

اما دلیلی که سبب شده تا موتور N54 موتور محبوبی باشد اسب بخار تولیدی آن نیست بلکه احساسی است که این موتور به راننده منتقل می کند.

این موتور با اینکه از نوع توربو است اما حس رانندگی با آن کاملا همانند یک موتور تنفس طبیعی است و همین مورد سبب شده تا این موتور شبیه هیچ موتور دیگری نباشد.

این موتور کارکرد بسیار نرمی دارد و تحویل نیرو در آن به صورت خطی است که چنین چیزی در یک موتور توربوشارژر دار بسیار نامعمول است. واکنش دریچه ی گاز در این موتور فوق العاده است و کمترین تاخیر توربو در آن وجود دارد و تمامی این موارد سبب شده اند تا این موتور یکی از محبوب ترین موتورها در بین طرفداران بی ام و باشد.

۵. موتور AJ126 جگوار

جگوار شاید چندان به خاطر موتورهای شش سیلندرش معروف نباشد اما موتور AJ126 شش سیلندر ۳.۸ لیتری این خودروساز بریتانیایی یک استثنا محسوب می شود.

این موتور شش سیلندر خورجینی که در مدل F تایپ مورد استفاده قرار گرفته است از نظر بسیاری از افراد میراث دارد خلف موتور شش سیلندر خطی جگوار E تایپ است.

دلایلی که سبب شده اند این موتور در این لیست قرار گیرد نرمی کارکرد، قدرت بالا، صدای جذاب، گشتاور بالا و واکنش سریع نسبت به پدال گاز هستند.

۶. موتور Barra فورد

موتور Barra فورد موتور چندان شناخته شده ای نیست و دلیل آن این است که این موتور تنها در بازار استرالیا تولید و عرضه می شد. گرچه فورد بیشتر به پیشرانه های V8 خود معروف است و این موتور ها نیز در بین خریداران استرالیایی طرفداران بسیاری دارند اما این موتور باعث خواهد شد فکر کردن در مورد پیشرانه های هشت سیلندر را کنار بگذارید.

آخرین خودرویی که از این پیشرانه ی شش سیلندر خطی استفاده کرد فورد فالکون FPV F6 بود که این پیشرانه ی ۴ لیتری در این خودرو توانایی تولید ۴۲۰ اسب بخار قدرت را داشت.

۷. موتور VR38DETT نیسان

این موتور از نظر صدای تولیدی موتور خیلی پر طرفدار نیست و صدای آن بیشتر به یک ماشین فکس شبیه است اما در سمت دیگر، این موتور بسیار پر قدرت است. این موتور ۳.۸ لیتر حجم دارد و به دو عدد توربوشارژر مجهز شده است و در حال حاضر بر روی گودزیلای تولیدی نیسان یعنی GT-R مورد استفاده قرار می گیرد.

این موتور علیرغم اینکه قدرت بسیار بالایی دارد و در مدل نیسمو حتی قدرت آن تا ۶۰۰ اسب بخار می رسد اما همچنان صدای تولیدی آن مورد انتقاد است. تمامی موتورهای این لیست صدایی بهتر از این موتور تولید می کنند اما هیچ یک از نظر قدرت تولیدی یارای رقابت با VR38DETT نیسان را ندارند.

۸. موتور LF4 جنرال موتورز

این موتور پر طرفدار به طور اختصاصی برای استفاده بر روی کادیلاک ATS-V طراحی شده است و با ۳.۶ لیتر حجم می تواند تا ۴۶۴ اسب بخار قدرت را تولید کند. این موتور به دسته شاتون های تیتانیومی و توربوشارژرهای با اینرسی پایین مجهز شده است تا عملکرد آن هرچه بیشتر بهبود داشته باشد.

با این وجود قدرت ۴۶۴ اسب بخاری این موتور نتوانسته سبب شود تا ATS-V از رقبای دیگرش سریع تر باشد. کارکرد این موتور چندان نرم و آرام نیست و صدای آن نیز بیشتر به یک سشوار شبیه است. قطعا جنرال موتورز موتورهایی بسیار بهتر از این موتور را در سبد محصولاتی خود دارد اما هیچ کدام از آن ها نمی توانند در این لیست قرار گیرند چون همگی هشت سیلندر هستند.

۹. موتور TVR اسپید 6

ممکن است بسیاری از شما نام TVR را به یاد نیاورید، خودروساز بریتانیایی که به ساخت خودروهای سوپر اسپرت مشهور بود و مروز دیگر تنها نامی از آن باقی مانده است و دیگر تعطیل شده است.

خودروهایی که TVR در سال های آخر حیاط خود تولید می کرد عملکردی عالی بر روی جاده داشتند اما همچنان به خوبی محصولات این شرکت در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی نبودن اما موتورهای آنها بسیار عالی بودند.

یکی از مدل های TVR که به موتور ۶ سیلندر مجهز بود مدل اسپید ۶ بود که به یک قلب شش سیلندر خطی به حجم ۴ لیتر درون سینه ی آن کار گذاشته شده بود و می توانست ۳۸۰ اسب بخار قدرت را تولید کند. این موتور نیز همانند LF4 جنرال موتورز، موتوری غیر قابل اعتماد بود اما عملکردی بسیار وحشی و صدایی به شدت خشن را تولید می کرد.

10. موتور فراری دینو V6

اینکه صحبت از بهترین موتورهای شش سیلندر باشد ونامی از فراری دینو برده نشود واقعا غیر عادلانه است. این موتور بدون شک یکی از بهترین موتورهای شش سیلندری است که از مارانللو بیرون آمده است.

این موتور آخرین موتوری بود که توسط دینو فراری فرزند انزو فراری طراحی شد و چون از نظر مدیران این شرکت به اندازه ی کافی قدرتمند نبود آن را شایسته ی نام فراری نمی دانستند و بنابراین نام دینو بر روی آن گذاشته شود. این موتور یک نمونه شش سیلندر وی شکل به حجم ۲ لیتر بود که با ۴ میل سوپاپ می توانست ۸ هزار دور بر دقیقه دور بگیرد که برای سال ۱۹۶8 فوق العاده بود.

قدرت تولیدی این موتور ۱۸۰ اسب بخار بود و خودرویی هم که این موتور بر روی آن سوار شده بود وزن بسیار کمی داشت بنابراین قابلیت حرکتی آن برای سال ۱۹۶۸ قابل قبول بود. این موتور را باید خوش صداترین موتور شش سیلندر تمام تاریخ نام نهاد.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

فورد موستانگ Mach-E GT سریع‌ترین کراس اور برقی بازار

فورد به طور رسمی از مدل پرچمدار فورد موستانگ Mach-E GT پرده برداری کرد. طبق ادعای فورد در حال حاضر هیچ یکی از کراس‌اور‌های برقی بازار شتاب‌گیری سریع‌تری به نسبت این مدل ندارند.فورد قرار است در انتهای سال 2021 میلادی این مدل را در بازار اروپا عرضه کند و طبق ادعای این شرکت Mach-E GT... ادامه مطلب

معرفی هیوندای I30 N مدل 2021؛ قدرت بیشتر برای محصول تند و تیز هیوندای

هیوندای I30 N هاچبک با دریافت یک فیس لیفت جدید به طور اختصاصی برای بازار اروپا، استرالیا و آسیا معرفی شد.هیوندای برای این خودرو یک قابلیت اختصاصی را از خودروهای فرمول 1 به عاریت گرفته است که مطابق با آن توانایی ارتقای حداکثر قدرت خودرو به مدت 20 ثانیه فراهم می‌شود و نام این قابلیت... ادامه مطلب

کانسپت الکتریکی لینک اند کو زیرو با مسافت قابل پیمایش 700 کیلومتر معرفی شد

لینک اند کو (Lynk & Co) که یکی از برندهای نوپا در جهان خودرو و جزو زیرمجموعه‌های جیلی محسوب می‌شود، از یک کانسپت جدید با نام زیرو (Zero، به معنای صفر) رونمایی کرد.کانسپت لینک اند کو زیرو در روزهای آتی در نمایشگاه خودروی پکن در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. همانطور که از نام... ادامه مطلب

معرفی فراری اومولوگاتا؛ سوپر اتومبیلی که تنها یک دستگاه از آن در جهان موجود خواهد بود

شرکت فراری از خودرویی منحصر بفرد که تنها یک دستگاه از آن در کره خاکی موجود خواهد بود، رونمایی کرد. این خودرو اومولوگاتا (Omologata) نام داشته و به سفارش یک مشتری اروپایی طراحی و تولید شده است.اومولوگاتا دهمین خودروی فراری از سال 2009 است که بر مبنای پلتفرم V12 موتور جلو توسعه یافته و فقط... ادامه مطلب

انقلاب متالوژیکی به سبک بنتلی؛ نسل جدید عناصر آلومینیومی برای موتورهای برقی بنتلی

موتورهای برقی تک واحدی (EDU) که تلفیقی از موتور، جعبه دنده و بخش الکترونیکی هستند یک سیستم انتقال قدرت یکپارچه و جمع و جور را به وجود می‌آورند. دلیل ایجاد یکپارچه سازی سیستم انتقال قدرت اطمینان از کارکرد حداکثری عناصر و بخش‌های مختلف با یکدیگر است.بنتلی به همراه 15 شریک تجاری دیگر به دنبال تولید... ادامه مطلب

لوسید ایر رکورد تسلا مدل S Plaid را در پیست لاگونا سکا شکست

لوسید نام جدیدی در صنعت خودروسازی به شمار می‌رود که قصد تولید سدان فوق لوکس تمام برقی خود با نام لوسید ایر را دارد. حال این شرکت به مناسبت تولید اولین محصول خود نمونه آزمایشی لوسید ایر مجهز به 3 موتور الکتریکی را به پیست اتوموبیل رانی لاگونا سکا برده تا رکورد مهم ترین رقیب... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟