ویندوز 10 اس از لینوکس و توزیع های آن پشتیبانی نمی کند

وقتی مایکروسافت از Windows 10 S رونمایی کرد، اعلام نمود که یکی از وجوه تفاوت آن با نسخه استاندارد ویندوز 10، سازگاری صرف این سیستم عامل با اپلیکیشن هایی است که در ویندوز استور عرضه می گردند. اما به نظر می رسد وقتی مایکروسافت گفت که «اپلیکیشن ها تنها از طریق ویندوز استور عرضه می شوند»، منظورش این نبوده که تمام اپلیکیشن های استور با ویندوز 10 اس سازگاری دارد.

ریچ ترنر، یکی از مدیران ارشد مایکروسافت اخیراً در بلاگ پستی تازه نوشته که برای بعضی از اپلیکیشن های خط فرمان، شل ها و کنسول ها امکان اجرا روی سیستم عامل سبک ویندوز 10 اس وجود ندارد.

این بدان معناست که اوبونتو، سوسه و فدورا -توزیع های لینوکس که قرار است به ویندوز استور بیایند- روی ویندوز 10 اس قابل اجرا نیستند. ترنر توضیح می دهد که توزیع های لینوکس، با وجود عرضه از طریق استور، دسترسی بیشتری به سیستم نسبت به اپلیکیشن های فراگیر ویندوز دارند و ابزارهایی خط فرمان هستند که خارج از محیط بسته اپلیکیشن های ویندوز استور مایکروسافت فعالیت می کنند.

به جز محدودیت اعمال شده از سوی مایکروسافت، هیچ دلیل فنی خاصی وجود ندارد که سبب شود توزیع های لینوکس قادر به اجرا روی ویندوز 10 اس نباشند

مایکروسافت می گوید که ویندوز 10 اس اساساً «کاربران غیرفنی» را هدف قرار داده که نیاز یا تمایلی به دسترسی به چنین ابزارهایی ندارند و به صورت خاص برای توسعه دهندگان اپلیکیشن یا ادمین های فناوری اطلاعات که نیازمند کنترل بیشتری روی دستگاه خود هستند ساخته نشده است.

با این همه باید گفت که به جز محدودیت اعمال شده از سوی مایکروسافت، هیچ دلیل فنی خاصی وجود ندارد که سبب شود توزیع های لینوکس قادر به اجرا روی ویندوز 10 اس نباشند. بنابراین هرکسی که سیستم عامل خود را به نسخه کامل ویندوز 10 ارتقا دهد، قادر به استفاده از این توزیع ها خواهد بود.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟