اپل برای نخستین بار دریافت یک نامه امنیت ملی را گزارش کرده است

اپل برای نخستین بار دریافت یک نامه امنیت ملی را گزارش کرده است

اپل اخیراً گزارش شفاف سازی مربوط به نیمه دوم سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده که نشان می دهد اهالی کوپرتینو در طول این مدت با درخواست هایی مواجه شده اند که بیش از ۲۰ هزار دیوایس در اختیار کاربران را تحت تأثیر قرار می دهند و این مقدار نسبت به نیمه نخست سال گذشته میلادی دو برابر شده است.

همچنین در گزارش مذکور دیده می شود که اپل برای نخستین بار اعلام کرده که یک نامه امنیت ملی (National Security Letter) دریافت کرده است. گفتنی است نامه های NSL درخواست هایی برای کسب اطلاعات و داده های کاربران است که از طرف FBI برای کمپانی ها ارسال می شود.

درخواست های سازمان های آمریکایی بیش از ۲۰ هزار دیوایس اپل را تحت تأثیر قرار می دهند
لازم به ذکر است نامه های مورد اشاره معمولاً حق افشای محتوای آن را از شرکت های می گیرد اما زمانی که پرونده مربوط به آن جنایت بسته شد، از حالت محرمانه خارج می شوند. با این حال اپل محتوای تنها نامه امنیت ملی دریافت کرده اش را هنوز فاش نکرده است.

ناگفته نماند که دریافت درخواست های اینچنینی، مسئله عجیب و تازه ای نبوده و بسیاری از کمپانی مطرح حوزه فناوری با آنها سر و کار خواهند داشت. به عنوان مثال گوگل در سال گذشته هشت نامه NSL در خلال سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ دریافت کرده بود را فاش ساخت.

باید گفت اهالی کوپرتینو در گزارش شفاف سازی خود عنوان کرده اند که مجموع درخواست های دریافت شده از طرف سازمان های آمریکایی نسبت به نیمه اول سال ۲۰۱۶ با کاهش مواجه شده و از ۴۸۲۲ مورد به ۴۲۵۴ عدد کاسته شده است. با این حال تعداد دیوایس های تحت تأثیر قرار گرفته، در همین مدت از ۱۰۲۶۰ به ۲۰۰۱۳ مورد افزایش یافته است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato