جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

جزیره ای کوچک در سنگاپور، آینده صنعت انرژی را رقم می زند

کمپانی فرانسوی «Engie SA» در حال آزمایش پروژه ای در یکی از جزایر جنوب سنگاپور است که به احتمال زیاد، آینده ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر را رقم خواهد زد.

شرکت مذکور قصد دارد با همکاری دانشگاه نانیانگ سنگاپور و کمپانی فرانسوی «Schneider Electric SE»، یک شبکه برق محلی مستقل را در جزیره «سِماکو» طراحی کند که کاربرد گاز هیدروژن را، در تبدیل انرژی حاصل از صفحات خورشیدی و توربین های بادی به سوخت قابل ذخیره سازی، نشان می دهد.

هیدروژن در بلند مدت برونداد بهتری نسبت به باتری های موجود دارد

کاهش قیمت انرژی حاصل از نور خورشید و باد در سال های اخیر، باعث شده انرژی های تجدیدپذیر هر روز سهم بیشتری از صنعت تولید برق را از آن خود کنند. این امر باعث شده مسئله ذخیره سازی انرژی اهمیت ویژه ای پیدا کند، چرا که به گفته «دیدیه اُلو» معاون اجرایی شرکت Engie، باتری های موجود در کوتاه مدت عملکرد خوبی دارند اما برای بلند مدت، هیدروژن پتانسیل بیشتری از خود نشان می دهد.

آقای اُلو می گوید: «باتری ها برای زمان های کوتاه و بازه های چند ساعته مناسب هستند. اما اگر بخواهید انرژی تولید شده در تابستان را برای استفاده در زمستان یا روزهای ابری ذخیره کنید، هیدروژن راه حل بهتری است.»

برای تبدیل شدن به یک راه حل کاربردی، باید هزینه فرآیند ذخیره سازی از هیدروژن کاهش یابد. بر اساس گزارش کمپانی توشیبا در هفته جهانی انرژی هوشمند، یک سیستم ذخیره سازی انرژی مبتنی بر هیدروژن، 10 برابر یک ژنراتور دیزلی با خروجی مساوی قیمت دارد.

فرآیند ذخیره سازی با استفاده از هیدروژن شامل سه مرحله می شود: شکافتن مولکول های آب با استفاده از الکتریسیته و تقسیم آن ها به هیدروژن و اکسیژن از طریق فرآیند «الکترولیز»، ذخیره هیدروژن در مخازن مخصوص، و در نهایت پمپاژ گاز هیدروژن به سلول های سوختی برای تولید برق.

مهمترین چالش پیش روی تجاری سازی طرح مورد بحث، فرآیند پر هزینه الکترولیز است. به گفته آقای اُلو، تولیدکنندگان هر روز تجهیزات ارزان تر و بهینه تری برای تجزیه مولکول های آب طراحی می کنند اما هنوز برای رسیدن به سطح قابل قبول، 10 تا 15 سال زمان نیاز دارند.

الکتریسیته بخش مهمی از هزینه فرآیند تولید هیدروژن را به خود اختصاص می دهد؛ در نتیجه، دسترسی به الکتریسیته ارزان و پیشرفت فناوری الکترولیز، برای افزایش جذابیت های اقتصادی هیدروژن حیاتی هستند.

پروژه سِماکو پاییز امسال به بهره برداری می رسد

پروژه سِماکو، در واقع طرح یک ریز شبکه تامین برق است که با استفاده از انرژی خورشیدی، باد، امواج و دیزل، در کنار ذخیره سازی آن از طریق هیدروژن، الکتریسیته مورد نیاز جوامعی که در جزیره ها زندگی کرده و به شبکه برق مرکزی دسترسی ندارند را تامین می کند. این شبکه پاییز امسال به بهره برداری رسیده و امکانات ذخیره سازی هیدروژنی هم سال آینده به آن اضافه خواهند شد.

کمپانی Engie طراحی چنین ریز شبکه هایی را به خصوص در جنوب شرقی آسیا و مجمع الجزایر اندونزی (که نزدیک به 1000 جزیره در آن به سیستم توزیع برق مرکزی دسترسی ندارند) فرصت بسیار مناسبی می داند.

آقای اُلو معاون اجرایی این شرکت در رابطه با جنوب شرقی آسیا می گوید: «در این منطقه بستر مناسبی برای نوآوری وجود دارد. بسیاری از کشورها آماده استقرار سیستم های توزیع برق غیر متمرکز، بدون نیاز به شبکه های سنتی متمرکز و پیچیده هستند.»

مطالب مرتبط

کاربران سنگاپوری بیشترین نرخ سازگاری با تلفن هوشمند را دارا هستند

اگر می خواهید بدانید تلفن های هوشمند چگونه در حال تغییر دادن جهان هستند کافیست نگاهی به آمارها بیاندازید تا متوجه شوید کاربران این ابزارها در آسیا از آنها بیش از کامپیوترها برای آنلاین شدن استفاده می کنند. بر طبق آخرین مطالعات در سنگاپور و کره جنوبی کاربران بیشترین نرخ سازگاری با تلفن های هوشمند را... ادامه مطلب

سنگاپور به شهروندان سالخورده اش کدنویسی می آموزد

با وجود آنکه که بسیاری از شهروندان سالخورده سراسر دنیا هنوز در حال هضم کردن مفهومی به نام اینترنت هستند شهروندان کهن سال سنگاپور آستین هایشان را بالا زده اند تا کدنویسی بیاموزند. در هفته ای که گذشت کتابخانه های این کشور با یک جنبش جهانی به نام «ساعت کدنویسی» همراه شدند و پذیرای افراد بالای... ادامه مطلب

گام جدید پژوهشگران در زمینه انرژی های نو؛ تولید باتری از زباله های فلزی

تلاش دانشمندان برای یافتن راه های بهینه ذخیره سازی انرژی، منجر به طراحی و تولید باتری های مختلفی شده است. اما محققان در تازه ترین دستاورد خود، روش جالبی را معرفی کرده اند که شامل یون پتاسیم و زباله های فلزی می شود. پژوهشگران در ابتدا تورهای فولادی زنگ زده و بازیافتی را با استفاده از... ادامه مطلب

عربستان سعودی با بودجه 500 میلیارد دلاری یک ابر شهر پیشرفته احداث می کند

همان طور که احتمالاً می دانید عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت در دنیاست که در سال های اخیر و با کاهش روز افزون قیمت نفت، همواره تلاش کرده به سمت اقتصاد غیر نفتی پیش برود. دولت عربستان اکنون در همین راستا پروژه جدیدی را تعریف کرده که پس از اجرا، کمک شایانی به پیشرفت اقتصاد... ادامه مطلب

پهپادی که پرواز انسان را میسر می سازد

ماشین های پرنده یکی از رویاهای تعداد زیادی از مردم است تا بتوانند در مواقع گیر افتادن در ترافیک یا رسیدن به مکان های صعب العبور، به کمک آن به هوا بلند شوند و خود را با سرعت بیشتر به مقصد دلخواهشان برسانند. اما واقعیت این است که با این همه پیشرفت تکنولوژی هنوز چنین... ادامه مطلب

راه اندازی شبکه 100 گیگابیت بر ثانیه در سنگاپور

سنگاپور موفق شده اولین شبکه با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه را توسعه داده و راه اندازی کند. این شبکه که «SLIX» نام گرفته، به منظور تحقیقات و آموزش توسط جامعه «شبکه آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته سنگاپور» (SingAren) و با هزینه ای 12 میلیون دلاری توسعه داده شده است. این شبکه علاوه بر اینکه برای دانلود و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x