وزارت ارتباطات: 33 میلیون کاربر ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می کنند

وزارت ارتباطات: 33 میلیون کاربر ایرانی از اینترنت موبایل استفاده می کنند

دفتر بررسی های معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیراً تازه ترین آمار و شاخص های مربوط به حوزه ارتباطات تا پایان سال ۹۵ را منتشر کرده که روند توسعه بخش های مختلف را نسبت به سال ۸۶ گزارش می کنند.

بر همین اساس آمار و ارقام مذکور نشان می دهند که تاکنون ۵۵ هزار و ۲۰۷ روستا دارای ارتباط هستند که نسبت به سال ۹۴، نوید بخش رشدی ۱.۷ درصدی است. از طرف دیگر بررسی های انجام شده حاکی از آن بوده که در حال حاضر ۴۹ هزار و ۲۹ روستا از تلفن خانگی بهره مند هستند.

گفتنی است طبق آمار ارائه شده، ضریب نفوذ تلفن ثابت از سال ۸۶ با ۳۳.۴۹ درصد به ۳۸.۵۴ درصد در پایان سال ۹۵ رسیده است. همچنین برآوردها نشان می دهند که تا پایان سال گذشته، ۱۵۴ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۸۸ سیم کارت توسط اپراتورهای چهارگانه به متقاضیان واگذار شده اند که از این مقدار تنها حدود ۷۰ میلیون فعال هستند.

بر همین اساس ضریب نفوذ مشترکان فعال تلفن همراه در کشور برابر با ۱۰۴.۱۴ گزارش شده است. برای مقایسه باید اعلام کرد که شاخص مذکور در سال ۸۶ برابر با ۳۹.۵ درصد بوده است.

همچنین آمار و ارقام مورد بحث حاکی از آن هستند که هم اکنون ۳۳ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۹ مشترک از اینترنت موبایل بهره می برند که در همین حین تعداد مشترکان اینترنت ADSL حدوداً ۹ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۲۳ مشترک اعلام شده است.

اما میزان پهنای باند اینترنت بین الملل هم طی سال های اخیر با رشد قابل ملاحظه ای مواجه شده و از ۶ گیگابیت بر ثانیه در سال ۸۶ به بیش از ۷۴۳ گیگابیت بر ثانیه در سال ۹۵ رسیده است. علاوه بر آن ظرفیت اینترنت داخلی هم از این قاعده مستثنی نبوده و آمار و ارقام نشان دهنده آن است که ظرفیت IP طی سال های ۸۶ تا ۹۵، رشد قابل توجهی ۲۱ هزار درصدی را تجربه کرده است.

نظرات ۱۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato