امواج گرانشی برای سومین بار توسط انسان شناسایی شد

15 ماه پیش بود که بخشی از نظریه اینشتین مربوط به امواج گرانشی مورد تایید قرار گرفت و میلیون ها دلار هزینه روی تاسیساتی پیشرفته بالاخره نتیجه خود را ارائه داد. چندی بعد و در خرداد ماه سال گذشته، یک بار دیگر این مسئله مورد تایید قرار گرفت و حالا در خرداد ماه امسال شاهد سومین تایید دانشمندان هستیم.

حالا 99 سال از زمان طرح نظریه اینشتین می گذرد و سومین آزمایش موفق رصدخانه LIGO حقایق بیشتری را هم برای ما آشکار می کند. پس از سومین اثبات، نه تنها نظریه به طور کامل مورد قبول واقع شده، بلکه حالا دانشمندان قصد دارند با تکرار آزمایش های خود، پرده از اسرار بیشتری بردارند.

با استفاده از داده های آماری مستند، دانشمندان سعی دارند تا در مورد اشیاء بسیار دور در کهکشان، سیاهچاله ها و امواج فضا-زمان نکات بیشتری را بیاموزند. علت تکرار این آزمایش ها به همین دلیل است.

تور کیش

بانگالور ساتیپارکاش، فیزیکدان دانشگاه کاردیف و پت استیت و همچنین نویسنده پژوهش منتشر شده اخیر می گوید: «یک ضرب المثلی هست که می گوید: یک بار شانس است، دو بار اتفاق ولی دفعه سوم یک الگو است. ما حالا شاهد یک الگو هستیم.»

یک بار ماجرای امواج گرانشی را با یکدیگر مرور کنیم: این امواج زمانی در بافت فضا-زمان ایجاد می شوند که دو سیاهچاله، دو ستاره نوترونی یا یک سیاهچاله و یک ستاره نوترونی با یکدیگر برخورد کنند. این برخورد عظیم سبب ایجاد خمیدگی در فضا-زمان می شود.

در حقیقت فضا-زمان را مثل یک سطح صاف در نظر بگیرید، درست مثل یک صفحه پلاستیکی ترامپولین. سپس وقتی جسمی سنگین را روی ترامپولین می اندازیم، این صفحه پلاستیکی کمی فرو رفته و دوباره به حالت ابتدایی باز می گردد. این احتمالا ساده ترین تعریف برای فضا-زمان باشد.

زمانی که میلیاردها سال نوری، دورتر از کره زمین، یک برخورد عظیم رخ می دهد، فضا-زمان به اصطلاحی عامیانه کِش می آید و امواجی را ایجاد می کند که ما دریافت می کنیم.

سیاهچاله ها وقتی به هم نزدیک می شوند، به یک باره مثل دو قطره آب تشکیل یک قطره آب بزرگتر را نمی دهند. بلکه با سرعت بسیار بالا به دور یکدیگر می چرخند (شاید چند دور در هر ثانیه) و سپس یک شیء واحد تشکیل می دهند (GIF بالا به خوبی این موضوع را توضیح می دهد).

حالا این چرخش های سریع هستند که فضا-زمان را دستخوش تغییر کرده و امواجی را ایجاد می کنند. امواج گرانشی با سرعت نور حرکت می کنند و آنچه که در پژوهش امروز منتشر شده، متعلق است به 3 میلیارد سال نوری قبل که در تاریخ 4 ژانویه به رصدخانه لیگو رسید.

در واقع، همه ما با کوچکترین حرکاتمان امواج گرانشی تولید می کنیم اما این امواج به قدری ناچیز هستند که هیچ تاثیر مشخصی روی فضا-زمان نمی گذارند. رصد خانه عظیم لیگو طراحی شده تا امواجی به بزرگی امواج ایجاد شده توسط سیاهچاله ها را اندازه بگیرد.

تور کیش

مطالب مرتبط

جرم بوزون هیگز مشخص شد

شناسایی بوزون هیگز در سال 2012 در مرکز تحقیقاتی سرن (CERN) یکی از بزرگ ترین دستاوردهای علمی بشر طی دهه جاری میلادی به شمار می رود. از آن زمان، دانشمندان با دقت به ارزیابی ویژگی های این ذره بنیادی مشغولند و حالا با همکاری محققین، جرم دقیق این ذره به دست امده است.بوزون هیگز یکی... ادامه مطلب

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۹ معرفی شدند

کمیته نوبل «جیمز پیبلز»، کیهان شناس آمریکایی-کانادایی و دو اخترشناس سوییسی به نام های «دیدیه کلاز» و«میشل مایور» را به عنوان برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۹ اعلام کرد. این جایزه به پاس مطالعات این سه متخصص در زمینه تکامل جهان و جایگاه زمین در کیهان به آنها اهدا شده است.بر اساس بیانیه «آکادمی سلطنتی علوم سوئد»... ادامه مطلب

اولین استفاده از یادگیری عمیق برای شناسایی ماده تاریک

ماده و انرژی تاریک جزو داغ‌ترین موضوعات مورد مطالعه اخترشناسان بوده‌اند. آن‌ها سال‌هاست به دنبال توجیه نحوه شکل‌گیری جهان اطراف ما هستند. با وجود این که ما می‌دانیم تقریبا ۵ درصد ماده باریونی، ۲۷ درصد ماده تاریک و ۶۸ درصد انرژی تاریک در جهان اطراف ما وجود دارد، محققین در تلاش برای بهبود این تخمین‌ها... ادامه مطلب

برای اولین بار امواج گرانشی ناشی از برخورد سیاه چاله و ستاره نوترونی ثبت شد

اخترشناسان برای نخستین بار موفق به ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد یک سیاه چاله با یک ستاره نوترونی شدند. با این کشف سه گانه پژوهشگران در کشف امواج گرانشی کامل شد.پنج روز پیش در تاریخ 23 مرداد ماه، تیمی بین المللی از پژوهشگران امواج گرانشی ناشی از برخورد دو جسم عظیم الجثه در فاصله... ادامه مطلب

چگونه اولین تصویر سیاهچاله، نظریه اینشتین را تأیید کرد

آلبرت اینشتین در سال 1915 با ارائه نظریه نسبیت عام خود، درک بشر از فیزیک را متحول کرد و با توصیف روابط بین فضا، زمان، گرانش و ماده، منجر به پیش بینی وجود پدیده هایی شد که تا سال ها بعد اثبات و تعریف آنها ممکن نبود.سیاهچاله یکی از این پدیده های کیهانی است که... ادامه مطلب

کیتی بومن، محققی که دیدگاه ما به سیاهچاله‌ها را متحول کرد

21 فروردین ماه امسال روز مهمی برای جامعه علمی بود. به لطف پروژه «تلسکوپ Event Horizon» برای اولین بار تصویری که از زمین از یک سیاهچاله گرفته شده بود منتشر شد. اما در پس این موضوع مهم الگوریتیمی نهفته بود که توسط تعدادی از محققان از جمله « کیتی بومن » یک فارغ التحصیل MIT توسعه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟