گرمای هوا در آمریکا مانع از پرواز حدود 50 هواپیما شد

گرمای هوا در آمریکا مانع از پرواز حدود 50 هواپیما شد

فینیکس مرکز ایالت آریزونا و پنجمین شهر بزرگ آمریکاست که هم اکنون گزارش ها حاکی از ثبت دمای ۴۸ درجه سانتیگرادی در این منطقه هستند. همین عامل سبب شده در روزهای دوشنبه و سه شنبه حدود ۵۰ پرواز در این شهر لغو شوند و شرکت های مسافربری مجبور شده اند هواپیماهای خود را به زمین بنشانند. اما دلیل این اتفاق چیست؟

گفتنی است گرمای بسیار شدید می تواند روی برخاستن هواپیماها و به خصوص جت های کوچک تأثیر منفی بگذارد.

بد نیست بدانید هواپیماهای بزرگ تر نظیر آنچه که توسط کمپانی های بوئینگ و ایرباس تولید می شوند دارای دمای عملیاتی حدود ۵۳ درجه ای هستند در حالی که جت های کوچک تر مانند بومباردیر CRJ تنها تا دمای ۴۸ درجه می توانند عملکرد خود را حفظ کنند.

هواپیماها در دمای بالا می بایست برای برخاستن به سرعت بیشتری دست پیدا کنند

اما از نظر علمی باید اشاره کرد که هوای گرم چگالی کمتری نسبت به هوای سرد داشته و از این رو هواپیماها می بایست به سرعت بالاتری برای برخاستن از زمین دست پیدا کنند. از همین رو بسیاری از آنها نیروی رانش کافی برای رسیدن به سرعت های بالا در هوای بسیار گرم را نخواهند داشت.

«پاتریک اسمیت» هم به عنوان یک خلبان و یک بلاگر عنوان کرده که «هوای گرم روی قدرت خروجی موتورها و همینطور قابلیت های آیرودینامیکی هواپیماها تأثیر منفی می گذارند و همین عامل سبب افزایش مسیر لازم برای تیک آف می شود.»

باید گفت این نخستین بار نیست که شرکت های هواپیمایی در شهر فینیکس با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند و پیشتر در سال ۲۰۱۳ هم به دلیل گرمای ۴۸ درجه ای، مجبور به لغو ۱۸ پرواز شده بودند.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato