نتیجه یک تحقیق: ناتوانی عمومی مردم آمریکا در خرید خودروهای صفر کیلومتر

نتیجه یک تحقیق: ناتوانی عمومی مردم آمریکا در خرید خودروهای صفر کیلومتر

میانگین قیمت خودروهای جدید در آمریکا با معرفی شدن مدل ها و نسل های جدید آهسته و پیوسته در حال افزایش یافتن است. ارتقای ایمنی، سیستم های اطلاع رسانی-سرگرمی (اینفوتینمنت) پیشرفته تر و استفاده از مواد با کیفیت تر را می توان بخشی از دلایل افزایش قیمت خودروها در ایالات متحده عنوان کرد.

اگر چه خودروهای صفر کیلومتر امروزی نسبت به سال های قبل از کیفیت و امکانات بالاتری برخوردار هستند، اما نتایج یک تحقیق اخیر نشان می دهد که بسیاری از خانواده های آمریکایی با توجه به سطح درآمد خود نمی توانند یک اتومبیل جدید با قیمتی متوسط خریداری کنند.

این تحقیق توسط موسسه Bankrate و با روش '۲۰/۴/۱۰' انجام شده است. در این روش خریدار باید حداقل ۲۰ درصد از قیمت کل را بصورت پیش قسط پرداخت نموده و مابقی مبلغ را در اقساط حداکثر چهار ساله تسویه کند؛ همچنین خریدار نباید بیش از ۱۰ درصد از درآمد سالانه خود را به اقساط، هزینه ها و بیمه خودرو اختصاص دهد.

در ماه مِی امسال، میانگین قیمت خودروهای صفر کیلومتر فروخته شده در ایالات متحده ۳۳,۳۰۰ دلار تخمین زده شده؛ در گام بعدی Bankrate با استفاده از داده ها و شاخص های مرتبط قدرت خرید شهروندان ۲۵ کلان شهر ایالات متحده را محاسبه نموده است.

مقایسه قیمت یک خودروی صفر کیلومتر متوسط با قدرت خرید مردم در شهرهای بزرگ آمریکا نشان می دهد که فقط شهروندان واشینگتن DC می توانند با استفاده از قاعده '۲۰/۴/۱۰' یک اتومبیل جدید خریداری کنند؛ در ارزیابی این موسسه قدرت خرید واشینگتنی ها ۳۷,۲۲۳.۴۱ دلار محاسبه شده است. در رده بعدی سان فرانسیسکو با توانایی خرید ۳۲,۲۸۶.۰۸ دلار قرار دارد که با این حساب خانواده های اهل این شهر نمی توانند بر اساس فرمول Bankrate مالک یک خودروی جدید شوند. در جدول زیر می توانید قدرت خرید خانواده ها را در کلان شهرهای مختلف مشاهده فرمایید.

رتبه کلان شهر قدرت خرید (قبل از اخذ مالیات) میزان اختلاف با قدرت خرید میانگین
۱ Washington, D.C. $۳۷,۲۲۳.۴۱ ۱۱.۹۱%
۲ San Francisco $۳۲,۲۸۶.۰۸ -۲.۹۳%
۳ Boston $۳۰,۸۶۳.۳۸ -۷.۲۱%
۴ Seattle $۲۶,۷۷۱.۳۶ -۱۹.۵۱%
۵ Minneapolis-St. Paul $۲۶,۶۰۵.۷۱ -۲۰.۰۱%
۶ Baltimore $۲۶,۳۵۵.۳۹ -۲۰.۷۶%
۷ Denver $۲۴,۴۸۵.۳۹ -۲۶.۳۸%
۸ San Diego $۲۳,۴۳۹.۷۴ -۲۹.۵۳%
۹ Chicago $۲۳,۳۸۶.۰۸ -۲۹.۶۹%
۱۰ Portland, Oregon $۲۳,۲۰۸.۹۱ -۳۰.۲۲%
۱۱ Philadelphia $۲۲,۶۰۰.۲۸ -۳۲.۰۵%
۱۲ New York $۲۲,۳۸۰.۴۶ -۳۲.۷۱%
۱۳ Atlanta $۲۱,۶۴۱.۷۲ -۳۴.۹۳%
۱۴ Charlotte, North Carolina $۲۰,۵۵۳.۳۱ -۳۸.۲۱%
۱۵ Los Angeles $۱۹,۸۷۹.۴۴ -۴۰.۲۳%
۱۶ St. Louis $۱۹,۸۴۰.۳۰ -۴۰.۳۵%
۱۷ Phoenix $۱۹,۵۷۰.۷۳ -۴۱.۱۶%
۱۸ Dallas $۱۹,۰۳۸.۲۱ -۴۲.۷۶%
۱۹ Houston $۱۸,۸۵۷.۷۲ -۴۳.۳۰%
۲۰ Riverside-San Bernardino, California $۱۷,۸۳۲.۹۹ -۴۶.۳۸%
۲۱ San Antonio $۱۶,۴۳۲.۵۰ -۵۰.۶۰%
۲۲ Orlando, Florida $۱۵,۹۰۲.۴۷ -۵۲.۱۹%
۲۳ Tampa-St. Petersburg, Florida $۱۴,۱۸۹.۳۵ -۵۷.۳۴%
۲۴ Detroit $۱۳,۹۱۲.۵۰ -۵۸.۱۷%
۲۵ Miami $۱۳,۵۷۶.۸۳ -۵۹.۱۸%

درست است که طبق تحقیق Bankrate بسیاری از خانواده های آمریکایی در کلان شهرها نمی توانند یک خودروی صفر کیلومتر با قیمت ۳۳,۳۰۰ خریداری کنند، اما باید در نظر داشته باشیم که در بازار این کشور اتومبیل های فوق العاده مناسبی با قیمتی کمتر حاضر هستند. برای مثال تویوتا کمری که برای چندمین سال متوالی پرفروش ترین سدان بازار آمریکاست، در مدل ۲۰۱۸ قیمت پایه ای برابر با ۲۳,۵۰۰ و در نسخه فول ۳۲,۲۵۰ دلار ارزش دارد. سدان های خانوادگی دیگری مثل هیوندای سوناتا، کیا اپتیما، هوندا آکورد، مزدا ۶، فولکس واگن پاسات و شورولت مالیبو نیز در مدل های پایه از قیمت مشابهی برخوردار هستند.

در کنار این سدان ها، کراس اوورهای متنوع دیگری مثل تویوتا راو۴، هوندا CR-V، هیوندای توسان، کیا اسپورتیج و جیپ چروکی نیز در مدل پایه قیمتی زیر ۲۵ هزار دلار دارند؛ ضمن اینکه پیکاپ های پرطرفدار آمریکایی نیز با قیمت زیر ۳۰ هزار دلار به فروش می رسند.

همچنین باید در بررسی این ارزیابی به این نکته توجه کرد که معیار موسسه Bankrate، خرید سهل و آسان خودرو صفر کیلومتر با صرف تنها ۱۰ درصد درآمد سالانه بوده است که در مقایس بازار خودرو ایران کاملا رویایی و محال محسوب می شود.

برای مثال اگر درآمد ماهانه ۲ میلیون تومانی را در حالت خوش بینانه برای یک فرد ایرانی در نظر بگیریم، در مقیاس سالانه به رقم ۲۴ میلیون تومان خواهیم رسید که ۱۰ درصد آن معادل تنها ۲.۴ میلیون تومان می شود.

چنین رقمی نه تنها برای خرید اقساطی خودرو صفر یا دست دوم در ایران کافی نیست بلکه حتی در بسیاری موارد ممکن است برای تعمیر و نگهداری از خودروهای دست دوم  ارزان قیمت نیز ناکافی باشد.

در واقع با توجه به قیمت حدود ۲۰ میلیون تومانی پراید، براساس معیار Bankrate، باید ۲۰ درصد قیمت خودرو معادل ۴ میلیون تومان به صورت پیش قسط پرداخت شود و بیش از ۱۶ میلیون باقی مانده نیز در قالب ۴ سال که به معنای پرداخت سالانه ۴ میلیون تومان خواهد بود.

بر همین اساس اگر قرار به معادل سازی ۴ میلیون تومان به عنوان ده درصد درآمد سالانه یک فرد ایرانی باشد، با درآمدی ۴۰ میلیونی مواجه خواهیم بود که به معنای حقوق ماهانه بیش از ۳.۳۳ میلیون تومان می شود.

طبیعتا چنین رقمی برای بسیاری از هموطنان رویایی است و نکته دیگر آنکه با معادل سازی خودروهای گران قیمت تر چون پژو و تندر ۹۰ و ساندرو...میزان درآمد مورد نیاز به شکل تساعدی افزایش می یابد و می توان اینطور نتیجه گرفت که امکان خرید آسان خودرو برای بسیاری ایرانیان اساسا وجود ندارد.

اما در بازار آمریکا حتی در رده های پایین جدول که قدرت خانواده ها حداقل ۱۳,۵۰۰ دلار برآورد شده، باز هم گزینه ای مثل نیسان ورسا به شکل صفر کیلومتر عرضه می شود.

بنابراین طبق این تحقیق شاید خانواده های آمریکایی نتوانند مالک خودروهایی مثل ب ام و سری ۳، مرسدس بنز C کلاس، نیسان ماکسیما و یا هیوندای آزرا شوند، اما می توانند به راحتی یک خودروی استاندارد، امن و بروز خریداری کنند؛ چیزی که بسیاری از ملت ها از آن محروم هستند.

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato