محققان موبایلی را توسعه داده اند که بدون باتری هم کار می کند

محققان موبایلی را توسعه داده اند که بدون باتری هم کار می کند

یکی از مهمترین معضلات موبایل ها و وسایل الکترونیکی قابل حمل، کمبود عمر باتری بوده که به دلیل عدم پیشرفت هم زمان فناوری تولید باتری با سایر فناوری ها به وجود آمده است.

رویکرد اصلی کمپانی های بزرگ در حال حاضر، ابداع تکنولوژی های جدید برای ذخیره سازی انرژی بوده که حالا یک تیم پژوهشی از دانشگاه واشنگتن در حرکتی خلاف روند موجود و با نگاه به مسئله از زاویه ای جدید، قصد دارد موبایلی بدون نیاز به باتری تولید کند.

ایده موبایل بدون باتری از ابزارهای جاسوسان شوروی سابق الگوبرداری شده است

طرح مورد بحث حاصل تفکرات و تلاش های «جاشوا اسمیت»، محقق آزمایشگاه علوم کامپیوتر و مهندسی برق دانشگاه واشنگتن بوده که ایده اصلی خود را از روش های به کار رفته توسط جاسوسان شوروی سابق اقتباس کرده است. به گفته او، جاسوسان شوروی در زمان جنگ سرد از باگ های خاصی برای شنود ارتباطات دشمن استفاده می کردند که انرژی خود را از امواج الکترومغناطیسی با فرکانس مشخص به دست می آورده اند.

حالا آقای اسمیت و تیمش موفق شده اند با بازسازی فرآیند مذکور توسط امکانات سخت افزاری مدرن، انرژی مورد نیاز موبایل خود را توسط امواج رادیویی و سایر امواج موجود در محیط تامین کرده و از طریق شبکه های مخابراتی موجود، با یکدیگر تماس برقرار کنند.

لازم به ذکر است که فرآیند برقراری تماس با موبایل مورد بحث آنالوگ بوده و دو طرف نمی توانند به صورت همزمان با یکدیگر صحبت کنند؛ چرا که به گفته محققین پروژه، تبدیل صحبت های انسان (که به صورت طبیعی آنالوگ هستند) به سیگنال های دیجیتالی، انرژی زیادی لازم دارد.

گفتنی است پژوهشگران دانشگاه واشنگتن قصد دارند در مراحل بعدی و با پیشرفت پروژه، یک نمایشگر «جوهر الکترونیک» برای ارسال پیامک و حتی یک دوربین سلفی نیز به محصول انقلابی خود اضافه کنند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato