نقص فنی در بازار بورس NASDAQ ارزش سهام شرکت های تکنولوژی را تغییر داد

نقص فنی در بازار بورس NASDAQ ارزش سهام شرکت های تکنولوژی را تغییر داد

سهامداران شرکت های بزرگ فناوری روز گذشته وضعیت عجیبی را تجربه کردند. بروز مشکل فنی در سیستم های کامپیوتری بازار بورس سهام «نزدک» (NASDAQ) در آمریکا، ارزش سهام برخی از بزرگ ترین شرکت های تکنولوژی که اکثرا در حوزه موبایل فعالیت دارند را تغییر داد.

رأس ساعت ۳ بامداد امروز به وقت تهران، یعنی چند ساعت پس از بسته شدن معاملات و تعیین قیمت نهایی روز، سهامداران متوجه شدند که ارزش سهام برخی شرکت ها به رقم ثابت ۱۲۳.۴۷ دلار تغییر یافته. این رقم برای شرکت های مختلف معنای متفاوتی را در پی داشت. مثلاً سهام شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت با کاهش ۸۶ درصدی، از ۷۸۵.۲۶ دلار به ۱۲۳.۴۷ دلار رسید.

از سوی دیگر، رقم ۱۲۳.۴۷ دلار برای مایکروسافت به معنای افزایش ۷۹ درصدی ارزش سهام آنهاست، و اپل نیز کاهش ۱۴.۲۷ درصدی در ارزش سهام را تجربه کرده است. البته به خاطر بسته بودن بازار بورس، هیچگونه معامله ای با این رقم های اشتباه صورت نگرفته.

مدیران NASDAQ می گویند این داده های اشتباه به خاطر استفاده نامناسب از اطلاعات حاصل از شرکت ثالث به وجود آمده، اما موضوع هنوز در دست بررسی است. از آنجا که امروز در آمریکا به مناسبت چهارم جولای تعطیل رسمی محسوب می شود، زمان کافی برای رفع ایراد در اختیار مدیران نزدک وجود دارد.

گفتنیست تست نرم افزار تبادل سهام بازار بورس بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا قرار دارد که به صورت منظم و با استفاده از داده های نمادین یا اطلاعات قدیمی انجام می شود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato