هزاران وب سایت و کمپانی برای حمایت از «بی طرفی نت» متحد شدند

امروز روزی است که هزاران سازمان، کمپانی و وب سایت دست به دست یکدیگر داده اند تا با برنامه رگولاتوری FCC برای کنار گذاشتن قوانین مربوط به بی طرفی نت مقابله کنند. FCC که قصد دارد مسئولیت رگولاتوری را به خود سرویس دهندگان اینترنت بسپارد، در بیانیه ای اعلام کرده که ۵ روز دیگر، فرصت باقی است تا کاربران نظر خود را با این رگولاتوری به اشتراک بگذارند.

حالا برخی وب سایت ها در تلاش هستند تا صدای کاربران با سهولت بیشتری به گوش FCC برسد. نت فلیکس، توییچ، اسپاتیفای، موزیلا، ویمئو و Airbnb از جمله وب سایت هایی هستند که بنرهایی به صفحه اصلی خود افزوده اند و وب سایت هایی مانند توییتر و گوگل هم به استفاده از بلاگ های خود روی آورده اند.

از طرف دیگر، دو وب سایت Greenpace و Reddit رویکردی خلاقانه تر نسبت به این مسئله در پیش گرفته اند. کاربران آمریکایی هنگام ورود به وب سایت Greenpeace، با پاپ آپی مواجه می شوند که به آنها می گوید وب سایت از سوی سرویس دهنده اینترنت شان مسدود شده است. سپس توضیح داده می شود که گرچه این مسئله حقیقت ندارد، اما اگر برنامه FCC پیاده شود می تواند به حقیقت تبدیل شود.

از طرف دیگر، انجمن Reddit حالا لوگویی پیکسلی را در خود جای داده که به گونه ای هشدارآمیز می گوید: «پهنای باند ماهانه به پایان رسید، برای ارتقا کلیک کنید». پس از این، پاپ آپی به نمایش در می آمد که به کندی عبارت مقابل را تایپ می کند: «اینترنت کمتر سرگرم کننده است وقتی سایت های محبوب تان به کندی بارگذاری می شوند، مگر نه؟» در ادامه از کاربر خواسته می شود تا به وب سایت Battleforthenet.com مراجعه کرده و به FCC بگوید که از اینترنت آزاد پشتیبانی می کند.

با این همه، لیست بلند بالای شرکت هایی که برای بی طرفی نت مبارزه می کنند به همین میزان ختم نمی شود و بسیاری دیگر مانند تامبلر، دراپ باکس، داک داک گو و AT&T که دو سال پیش از FCC به خاطر مقابله با قوانین بی طرفی در اینترنت شکایت کرد نیز در میان آنها به چشم می خورد.

سر تیم برنرز لی، مخترع وب جهان گستر نیز از جمله افرادی است که نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و می گوید:

اگر ما بی طرفی نت را ببازیم، اینترنت آزادی که امروز می شناسیم را باخته ایم. چه نوع وبی می خواهید؟ آیا وبی می خواهید که کمپانی های سرویس دهنده، برندگان و بازندگان فضای آنلاین را کنترل می کنند؟ وبی که در آن [سرویس دهندگان] تصمیم می گیرند کدام نظرات خوانده شود، کدام ایده های خلاقانه موفق شود و کدام ابداعات به سرانجام برسد؟ این وبی نیست که من بخواهم.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟