مهندس منتقد به استخدام زنان در گوگل اخراج شد

مهندس منتقد به استخدام زنان در گوگل اخراج شد

به گزارش بلومبرگ مهندس ارشدی که پیشتر با انتشار یک سند ده برگی خواستار توقف استخدام (در راستای ایجاد تنوع جنسیتی) زنان در گوگل شده بود و اعلام کرده بود که مردان به لحاظ بیولوژیکی گزینه های بهتری برای استخدام در صنعت تکنولوژی هستند، ظاهرا اخراج شده است.

مهندس James Damore با ارسال ایمیلی برای بلومبرگ اعلام کرده که گوگل او را به خاطر «اصرار داشتن بر کلیشه های جنسیتی» اخراج کرده است. گفتی است «بیانیه» Damore که آخر هفته گذشته در گوگل منتشر گردید نخستین بار از طریق نشریه مادربورد در فضای مجازی قرار گرفت و وبسایت Gizmodo نیز به تفصیل به آن پرداخت. از آن زمان به بعد مناقشات زیادی بر سر دیدگاه های این مهندس ایجاد شد و کار به جایی رسید که بسیاری در مقام تضعیف تلاش های گوگل و دیگر شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی برای روی کار آوردن زنان برآمدند.

جان کلام Damore این است که تفاوت های بیولوژیکی میان مردان و زنان علت اصلی فاصله جنسیتی میان آنها در گوگل و صنعت عظیم تکنولوژی است. وی همچنین اظهار داشت که تلاش ها برای از بین بردن این اختلاف باعث شده که «تنوع بخشیدن بر اندیشه ها» از یاد مسئولان گوگل برود و در نهایت فرهنگی در این شرکت به وجود آمده که تبعیض علیه دیدگاه محافظه کاران را ترویج می کند.

واکنش اولیه گوگل به این بیانیه بسیار ملایم بود. دنیل براون نایب رئیس بخش اپلیکیشن های گوگل در بیانیه اولیه خود اعلام کرد دیدگاه های آقای Damore چیزی نیستند که «گوگل یا من تایید، ترویج یا تبلیغ شان کنیم». با این همه براون معتقد بود که گوگل در برابر نظرات مخالف بسیار صبورانه عمل می کند.

تصویری از James Damore

این خانم در ادامه بیانیه خود آورده است: ایجاد یک محیط باز و فراگیر از تمامی جنسیت ها تا حدودی نیازمند ایجاد فرهنگی است که به موجب آن دیدگاه های متفاوت و نظرات سیاسی مخالف از بیان عقاید خود احساس امنیت کنند. در آن زمان مشخص نبود که گوگل قصد دارد چطور به این اتفاق واکنش نشان دهد.

با وجود این صحبت ها اما به تدریج انتقادات علیه Damore شدت گرفتند و کم کم اسم او در فضای داخلی گوگل بر سر زبان ها افتاد.

همین مساله باعث شد که ساندار پیچای مدیرعامل این شرکت نامه ای سرگشاده با این مضمون را برای کارکنان شرکت ارسال نماید: «حرف هایی که بر زبان می آوریم اهمیت دارند».

در این نامه پیچای اعلام نموده که Damore  قوانین رفتاری شرکت را زیر پا گذاشته و «کلیشه های مخرب جنسیتی را در محیط کار» مطرح کرده است تا «مدعی شود گروهی از همکاران ما خصوصیاتی دارند که باعث می شود به لحاظ بیولوژیکی برای کاری که انجام می دهند مناسب نباشند و این به نظر ما اهانت آور است».

البته پیچای مشخصا در نامه خود از اخراج Damore حرفی نزده اما خود این شخص طی مصاحبه ای که با بلومبرگ انجام داده مدعی شده که گوگل نقض قوانین رفتاری شرکت و توجه ناخواسته ای که به این بیانیه جلب شده را برای اخراجش کافی دانسته.

جالب است بدانید که اخراج وی غوغایی در فضای مجازی برپا کرده و بسیاری با دفاع از دیدگاه های وی او را قهرمان خطاب می کنند.

ویجیاتو

نظرات ۲۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato