آخرین وضعیت پیشرفت پروژه جویشگر بومی اعلام شد

آخرین وضعیت پیشرفت پروژه جویشگر بومی اعلام شد

جویشگر یا موتور جستجوی بومی، یکی از مهم ترین پروژه های تعریف شده از سوی وزارت ارتباطات در دولت یازدهم بوده که به علت نقش قابل توجه در افزایش تولید محتوای فارسی، در سرفصل های اقتصاد مقاومتی نیز آمده است.

اعتبار اولیه این پروژه بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام شده تا جایگزینی مناسب برای موتورهای جستجوی خارجی پرطرفدار از جمله گوگل در کشور به وجود آید. البته رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات می گوید تاکنون حدود ۵۰ میلیارد تومان به طرح جویشگر اختصاص یافته و از این میزان، حدود ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی شورای راهبری جویشگر بومی، سه گام اصلی این طرح یعنی مدیریت، گام اول و گام دوم، به ترتیب ۶۱، ۵۵ و ۱۰ درصد پیشرفت داشته اند.

بیشترین پیشرفت زیرپروژه های موتور جستجوی بومی به سرویس جستجوی کتاب و مستندات علمی اختصاص دارد که به جهاد دانشگاهی برون سپاری شده و ۹۸ درصد رشد داشته است.

همچنین سامانه تحلیل و جستجوی خبر و بازاریابی مبتنی بر جویشگر هم به ترتیب ۹۵ و ۹۰ درصد رشد داشته اند. دانشگاه تهران و دانشگاه خواجه نصیر که توسعه سرویس ابزارهای پردازش زبان فارسی را بر عهده گرفته اند، به ترتیب پیشرفت ۸۲.۹ و ۷۱ درصدی را گزارش می کنند.

وضعیت دیگر بخش های جویشگر ملی نیز از این قرار است: گراف دانش زبان فارسی (۷۵.۳ درصد)، بانک درختی (۷۵ درصد)، دانشنامه آزاد (۷۰ درصد)، توسعه وردنت زبان فارسی (۶۷ درصد)، جویشگر تصویری مبتنی بر برچسب (۵۵ درصد)، سامانه ترجمه ماشینی دوسویه (۳۳ درصد)، توسعه آزمایشگاه ارزیابی خدمات وب (۳۰ درصد).

گفتنیست شورای راهبری جویشگر بومی از ابتدا تاکنون بالغ بر ۵۵ جلسه برگزار کرده که تصویب طرح، تصویب برنامه عملیاتی، تصویب پروژه های اولویت دار، و تهیه شناسنامه های کلان، از جمله خروجی های این شورا بوده است.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato