دانشمندان چینی برای نخستین بار موفق به تله پورت کوانتومی زیر آب شدند

محققین دانشگاه جیائو تونگ شانگهای اخیراً مقاله ای را منتشر کرده و مدعی شدند که ذرات نور در هم تنیده را از میان آب دریا انتقال داده اند، عملی که تا به امروز انجام نشده بود.

این تیم توانسته اند در شرایط کنترل شده، ذرات را به فاصله سه متر درون آب دریا عبور دهند. اگرچه این پارامترها چندان هیجان انگیز نیستند و نمی توانند آینده مخابرات ایمن بر بستر دریا را تضمین کنند، اما به نظر می رسد راه برای تحقیقات بیشتر در حوزه اینترنت کوانتومی باز شده است.

اهمیت روش فوق به این نکته باز می گردد که با مفهوم دورنوردی یا تله پورت روبرو هستیم. در هم تنیدگی کوانتومی فرایندی به شدت پیچیده است که در آن، لیزر از میان یک کریستال ویژه عبور کرده و فوتون های در هم تنیده را تولید می کند.

چند ماه قبل، دانشمندان چینی موفق شدند فوتون های در هم تنیده را از زمین به فضا انتقال دهند و نخستین شبکه ماهواره ای کوانتومی جهان را به راه بیاندازند. پس از این موفقیت، آنها چندین پیام را بین زمین و فضا رد و بدل کردند تا نتایج مطمئن تری را در این حوزه به دست بیاورند.

حالا تیم دانشگاه جیائو تونگ همین روش را زیر دریا به کار گرفته است. آنها می گویند به زودی توانایی ارسال پیام تا فاصله حداقل 900 متری را هم به دست می آورند.

اگر شبکه کوانتومی آینده اینترنت جهان را تشکیل دهد، که عقیده بسیاری از کارشناسان همین طور است، باید به نوعی بر محدودیت های راهکارهای ماهواره ای یا زیر دریا غلبه کنیم و به نظر می رسد چشم امید جهانیان به چینی ها دوخته شده است.

منبع:
TNW
برچسب ها

مطالب مرتبط

نخستین تماس تصویری کوانتومی جهان بین چین و اتریش برقرار شد

دانشمندان چینی پس از تست های متعدد در سال جاری، توانستند نخستین تماس تصویری کاملاً امن جهان را از طریق ارتباط کوانتومی برقرار سازند. این تماس که بین آکادمی های علوم چین و اتریش صورت گرفت، نقطه عطفی در حوزه مخابرات به شمار می رود و تأثیر شگرفی بر آینده ارتباطات ایمن در فواصل دور... ادامه مطلب

نخستین شبکه کوانتومی و غیر قابل نفوذ جهان به زودی در چین راه اندازی می شود

تقریباً دو هفته قبل بود که چین، دانش فنی خود در حوزه فناوری کوانتومی را به رُخ جهانیان کشید و نخستین مورد انتقال اطلاعات از زمین به فضا را با استفاده از مفهوم «در هم تنیدگی کوانتومی» به اجرا درآورد. حال شاهد گام بزرگ دیگری در این حوزه هستیم؛ چین قصد دارد در ماه آینده میلادی (آگوست)... ادامه مطلب

تصادفی ترین عدد دنیا چگونه ساخته می شود؟

واقعیت پیرامون ما و جهان هستی با قوانین و قواعد تصادفی درآمیخته اند و به همین دلیل دانشمندان همواره در تلاش هستند تا از این ویژگی طبیعی، یعنی تصادفی یا غیر قابل پیش بینی بودن، به عنوان ابزاری کاربردی در زندگی روزمره برای تولید عدد تصادفی استفاده کنند. تولید عدد تصادفی به ابزاری به نام «مولد»... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x