ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چگونه بدافزارهای اندروید را حذف کنیم؟

آیا تلفن هوشمند شما کنده شده است و یا اشکالات فراوانی از جمله خراب شدن اطلاعات و استفاده زیاد از دیتا را در آن مشاهده کرده اید؟ در همین رابطه ممکن است مشکلات پیش آمده ...

سامان میرزا
نوشته شده توسط سامان میرزا | ۱۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۰

آیا تلفن هوشمند شما کنده شده است و یا اشکالات فراوانی از جمله خراب شدن اطلاعات و استفاده زیاد از دیتا را در آن مشاهده کرده اید؟ در همین رابطه ممکن است مشکلات پیش آمده به دلیل دانلود برنامه ای آلوده به بدافزارها باشد.

برنامه های مشکوک (اغلب گدهای تقلب، بازی های جدید و...) متداول ترین روش در انتقال ویروس ها به دیوایس شما و ایجاد مشکلات متعدد و سرقت اطلاعات هستند. اگر هنوز به تلفن اندرویدی خود دسترسی دارید در اسرع وقت نسبت به حذف اپلیکیشن های مشکوک جهت جلوگیری از آلوده شدن دستگاه و یا وارد شدن آسیب های بیشتر اقدام کنید.

اینجا هستیم تا نحوه شناسایی و حذف بدافزارها همراه با ذکر چند گزینه برای افزایش امنیت تان در آینده را به شما آموزش دهیم. در ادامه با ما همراه باشید و از تجربیات خود در این باره بگویید.

1- پیش از پیدا کردن  جزئیات مشخص دستگاه را خاموش کنید

هنگامی که مطمئن هستید گوشی شما تحت حمله نرم افزارهای مخرب است، دیوایس هوشمند خود را خاموش نمایید. این کار شاید مانع از ایجاد صدمه توسط بدافزار نشود اما حداقل می تواند از مشکلات بیشتر و پیشروی بدافزار به منظور دسترسی به شبکه های نزدیک جلوگیری کند.

پس از خاموش کردن تلفن تان به تحقیق و جستجو بپردازید.

پس از خاموش کردن تلفن تان به تحقیق و جستجو بپردازید. در همین رابطه ببینید که آیا اپلیکیشن آلوده ای که سبب بروز چنین مشکلاتی شده است و یا نرم افزارهایی که ممکن است بدون رضایت شما دانلود و نصب شده باشند را می شناسید یا خیر؟

در غیر این صورت برای پیدا کردن علائم و اعمال محدودیت به یک رایانه دیگری مراجعه کنید. اگر قادر نیستید اپلیکیشنی که عامل این حملات است را پیدا کنید، بنابراین قادر به رفع مشکلات و حذف بدافزار موجود نیز نیستید. در صورتی که تحقیقات تان به جایی نرسید، پس بهتر است تلفن هوشمند خود را روشن کرده و به مرحله 5 مراجعه کنید.

برنامه های ضد بدافزار می توانند به شناسایی مشکلات شما کمک کنند و در صورت نیاز نرم افزارهای آلوده را از روی دستگاه شما حذف نمایند. با این حال این گزینه نیز مجدداً تلفن هوشمندتان را به اینترنت متصل می کند که این امر با برخی ریسک های خطرناک همراه است.

2- به هنگام کار با دستگاه به Safe\Emergency Mode بروید

به هنگام روشن کردن دیوایس هوشمند خود و به منظور جدا کردن اپلیکیشن مشکل ساز، ابتدا به حالت Safe Mode بروید. این کار کمک می کند تا آسیب های وارده از سوی برنامه آلوده محدود شود. در اکثر دستگاه های اندرویدی، هنگامی که تلفن همراه روشن است با نگه داشتن دکمه پاور برای چند ثانیه می توان به این حالت تغییر وضعیت داد.

حالت Safe Mode کمک می کند تا آسیب های وارده از سوی برنامه آلوده محدود شود

پس از آن که دکمه پاور را برای چند ثانیه نگه داشتید باید چند گزینه مختلف از جمله Safe Mode ،Emergency Mode و یا گزینه های مشابه در مقابل تان قرار بگیرد. این حالت را انتخاب کنید و پیش از ادامه کار اجازه دهید دیوایس تان یک بار راه اندازی مجدد شود.

توجه: اگر حتی پس از دانلود و نصب اپلیکیشن های امنیتی قادر به پیدا کردن عامل مشکلات نیستید، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید و یا در صورت امکان اقدام به پاک کردن تلفن هوشمند خود نمایید. اگر بدافزار موجود به طور فزاینده ای در حال گسترش است، انجام این کار می تواند در جلوگیری از مشکلات به شما کمک کند.

3- به تنظیمات بروید و اپلیکیشن مخرب را پیدا کنید

روی دیوایس اندرویدی خود به بخش تنظیمات بروید. تنظیمات به طور معمول دارای آیکنی چرخ دنده شکل است؛ با این حال این مورد بستگی به تم ها و تنظیمات استفاده شده توسط شما دارد. اگر مبتدی هستید به منظور پیدا کردن بخش تنظیمات بهتر است از بخش جستجو استفاده کنید.

به دنبال فهرستی کامل از اپلیکیشن های نصب شده روی تلفن هوشمند خود بگردید.

در تنظیمات به سمت پایین اسکرول کنید تا با گزینه Apps مواجه شوید. پس از وارد شدن به آن به دنبال فهرستی کامل از اپلیکیشن های نصب شده روی تلفن هوشمند خود بگردید. ممکن است برای دسترسی به فهرست کلی لازم باشد گزینه App Manager را انتخاب نمایید. در نهایت در فهرستی که مقابل تان قرار دارد بگردید و اپلیکیشن آلوده را پیدا کنید.

برنامه مورد نظر را انتخاب و سپس روی یکی از دو گزینه Uninstall یا Force close ضربه بزنید. در رابطه با همین موضوع باید گفت که دسترسی حذف برنامه های پیش فرض توسط اندروید به کاربران داده نمی شود و شما تنها قادر به غیر فعال نمودن آن ها هستید. با این حال بعید است که منشع مشکلات از چنین اپلیکیشن هایی باشد.

4- اپلیکیشن آلوده و تمام چیزهایی که مشکوک به نظر می رسند را پاک کنید

پس از انتخاب اپلیکیشن مورد نظر به راحتی روی گزینه Uninstall ضربه بزنید تا اندروید آن را پاک کند. همچنین ممکن است برخی اپلیکیشن ها بدون رضایت شما دانلود و روی دستگاه تان نصب شده باشند.

پس از انتخاب اپلیکیشن مورد نظر به راحتی روی گزینه Uninstall ضربه بزنید تا اندروید آن را پاک کند.

در همین رابطه توصیه می شود فهرست برنامه ها را به طور کامل بررسی و سپس اقدام به حذف گزینه های مشکوک نمایید.

توجه: در بعضی موارد شما نمی توانید چنین اپلیکیشن هایی را حذف کنید. به عبارت دیگر بد افزارهای پیشرفتهمی توانند به تنظیمات ادمین مراجعه و از رخ دادن چنین اتفاقی (پاک کردن برنامه آلوده) جلوگیری کنند. خوشبختانه باید گفت که رفع چنین مشکلی آسان است.

به منوی اصلی تنظیمات باز گردید و برای پیدا کردن گزینه Lock Screen and Security به سمت پایین اسکرول کنید. در منوی Security به دبنال بخش تحت عنوان Phone (Device) Administrators بگردید. نهایتاً در بخش Phone Administrators باید بتوانید توانایی حذف نرم افزارهای مخرب در اندروید را فعال کنید.

5- از برنامه های امنیتی مطمئن استفاده کنید

اگر فکر می کنید که دیوایس اندرویدی تان در معرض خطر است پس یک اپلیکیشن امنیتی مناسب روی آن نصب کنید. اپلیکیشن هایی زیادی وجود دارند که می توانید از آن ها جهت حفاظت از تلفن خود، جستجو و شناسایی ویروس ها و خلاص شدن از فایل های ناخواسته و نرم افزارهای آلوده استفاده نمایید.

هنگامی که حذف برنامه آلوده به طور دستی مشکل باشد، برنامه امنیتی قادر است جهت مراقبت از دستگاه و همچنین مدیریت مشکلات و رفع آن ها به شما کمک کند. اپلیکیشن های Avast Security ،AVG Antivirus یا Security 360 گزینه های مناسبی در این زمینه به شمار می روند. در صورت امکان نیز برای دوری از خطرات احتمالی همیشه دیوایس خود را به روز نپه دارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (13 مورد)
 • reza
  reza | ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

  تمام مطالب تکراری بود
  بهتر بود آموزشی در خصوص نحوه شناسی بد افزار ها میگذاشتید

 • Mr. Noom
  Mr. Noom | ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

  دوست عزیز همه برنامه هات رو که نمیتونی از گوگل پلی بگیری ? الآن تو مثلا باسه مدرن کامبت ۴ هفت دلار پول میدی؟ یا مثلا امیزینگ اسپایدر من ۲ یا یک یا بتمن دارک نایت /:؟! بعدشم من تمام برنامه هام رو تو اون دوره از گوگل پلی میگرفتم ربطی هم به برند نداره اگه یکم اخبار خون تر بودی میفهمیدی که هر دوره یه آنتی ویروس موبایل برنامه هایی رو که آلوده به ویروس هستن تو گوگل پلی پیدا میکنه و پخش میکنه خبر رو و گوگل رو مجبور به پاک کردن اون برنامه ها میکنه ( با کمک گرفتن ز شرکت سازنده آنتی ویروس /: )

 • Mr. Noom
  Mr. Noom | ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

  Abas Baleqi
  نه هیچ چیز از من پرسیده نشد ?

 • Mr.Mohammad
  Mr.Mohammad | ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

  بهرحال انتخاب با خودتونه انتی ویروس داشتن یا نداشتن بسته یه میزان و نوع استفاده شماست از دستگاهتون.ولا غیر

 • abas xaleqi
  abas xaleqi | ۱۸ شهریور ۱۳۹۶

  دیجیاتو لطفا تبلیغات اندرویدی پایین صفحه رو غیر فعال کنید. رو اعصابه

  • abas xaleqi
   abas xaleqi | ۱۸ شهریور ۱۳۹۶

   نیم ساعت مطلب نوشتم. دستم خورد. همشون ....
   ممنون

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی