گوگل تاکنون 1.1 میلیارد دلار برای توسعه خودروهای خودران هزینه کرده است

گوگل تاکنون 1.1 میلیارد دلار برای توسعه خودروهای خودران هزینه کرده است

محبوبیت خودروهای خودران در سال اخیر افزایش زیادی پیدا کرده و شرکت هایی مثل جنرال موتورز ۱ میلیارد دلار و اینتل ۱۵ میلیارد دلار را در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند. حالا و به لطف دعوای حقوقی بین گوگل و اوبر، مشخص شده که گوگل نیز حداقل ۱.۱ میلیارد دلار در این راه هزینه کرده است.

بر اساس گزارش «IEEE Spectrum» گوگل بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ حداقل ۱.۱ میلیارد دلار را در شرکت «ویمو» صرف توسعه فناوری خودروهای خودران کرده است. این اطلاعات در شهادت «شاون بنان زاده»، تحلیلگر مالی ارشد ویمو در فرم دادگاه به ثبت رسیده اند.

ویمو از اوبر به خاطر سرقت مالکیت معنوی و اسرار تجاری توسعه فناوری خودروهای خودران شکایت کرده و شهادت بنان زاده نیز به عنوان بخشی از این شکایت ثبت شده است. این تحلیگر ارشد ادعا کرده که توسعه سه فناوری سری تجاری بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ حداقل ۱.۱ میلیارد دلار هزینه دربر داشته است.

هنوز مشخص نیست این مبلغ شامل دستمزد و پاداش هنگفت کارکنان نیز می شود یا خیر، برای مثال مهندس سابق گوگل به نام «آنتونی لواندوفسکی» که بعدا به اوبر رفت ۱۲۰ میلیون دلار از گوگل پاداش گرفته بود.

اوبر برای خرید استارتاپ خودروی خودران متعلق به لواندوفسکی ۶۸۰ میلیون دلار هزینه کرد اما از نظر گوگل، لواندوفسکی پس از ترک ویمو راز و رمزهای تجاری این شرکت را برای اوبر فاش کرده است.

با این حال این مبلغ در دنیایی که توسط غول هایی با جیب های پرپول احاطه شده چندان عجیب به نظر نمی رسد، برای مثال آلفابت می خواهد استارتاپ حمل و نقل اینترنتی «Lyft» را به قیمت ۱ میلیارد دلار بخرد که برابر سرمایه گذاری هفت ساله گوگل است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato