ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

جهرمی به فکر حضور امن کودکان و نوجوانان در فضای اینترنت

نگرانی از حضور بی‌محابای فرزندان در فضای مجازی همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های خانواده‌ها از نخستین روزهای فراگیرشدن فضای مجازی در کشور است. حال با باز شدن مدارس و داغ شدن بحث هایی پیرامون کودکان ...

نگرانی از حضور بی‌محابای فرزندان در فضای مجازی همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های خانواده‌ها از نخستین روزهای فراگیرشدن فضای مجازی در کشور است. حال با باز شدن مدارس و داغ شدن بحث هایی پیرامون کودکان و نوجوانان، وزیر ارتباطات که خود پدر دو کودک است، خبر از طرح‌هایی ویژه برای استفاده کودکان از اینترنت داده است.

«محمدجواد آذری جهرمی»‏، در پیامی توییتری نوشت: «بخشی از اوقات کودکان و نوجوانان در مقطع کنونی به فضای مجازی گره خورده و می خواهیم برای آنها تسهیل و دسترسی بهتر و مناسبتری ایجاد کنیم.» وی همچنین در ادامه از همکاری این وزارت خانه با آموزش و پرورش در راستای استفاده کودکان و نوجوانان از اینترنت و فضای مجازی گفت.

وعده درجه بندی سنی محتواهای اینترنتی محقق می شود؟

پیش از این آذری جهرمی در دیداری با فراکسیون ولایت مجلس  وعده درجه بندی سنی محتواهای اینترنتی را به نمایندگان داده بود تا کارشناسان با کمک تکنولوژی های روز بستری امن را برای کودکان مهیا سازند. البته بازهم چگونگی این امر در حال حاضر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد ولی گزینه هایی چون فیلترینگ هوشمند برای این قشر سنی و یا ساخت موتور جستجوی ملی برای کودکان دور از ذهن نیست.

در سال های گذشته مقامات و مسئولان بزرگ کشوری درباره فضای مجازی و کودکان اظهار نظراتی داشتند که نشان از مهم بودن این جریان برای همگان دارد. اپراتورهای بزرگ کشور  هم در این سال‌ها سیم کارت‌هایی مخصوص کودکان و دانش‌آموزان عرضه داشتند که با استقبال نسبتا خوبی از سوی خانواده‌ها همراه شد.

اینترنت سالم برای کودکان و نوجوانان در همه جای دنیا یک دغدغه اصلی به حساب می‌رود و غول‌های بزرگی همچون گوگل هم در این حوزه فعالیت داشتند. به عنوان مثال سرویس «کیدرکس» که یک موتور جستجوی قدرتمند مخصوص کودکان به شمار می‌رود و پشت آن شرکت گوگل قرار دارد. باید منتظر اطلاعات دقیق‌تری از طرح‌های ویژه وزارت ارتباطات ماند و دید که چه تعابیری برای این موضوع حساس در نظر گرفته شده است.

صحبت‌های اخیر وزیر ارتباطات درباره ساخت یک پلتفرم جدید در مقابله با مشکلات تحریم‌ها و حال انتشار این پیام توییتری چند روز بعد از این اظهارات‏، این سوال را ایجاد میکند که آیا ارتباطی بین این فضای مجازی سالم مختص کودک و نوجوان و ایجاد یک پلتفرم اختصاصی جدید وجود دارد؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
  • حمید حجت
    حمید حجت | ۲۷ شهریور ۱۳۹۶

    برو بابا تو ام

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی