کاهش شدید ارزش بازار اپل یک روز بعد از عرضه آیفون 8 به بازار

بر اساس تجزیه و تحلیل شبکه CNBC آمریکا، تنها یک روز پس از عرضه مدل های جدید آیفون در 21 شهریور ارزش بازار اپل از 834.9 میلیارد دلار به 782.5 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

نمودار بازار اپل در طی یک ماه

برای روشن شدن میزان ضرر اپل کافی است بدانید این مبلغ از مجموع ارزش بازارهای ای بی، تارگت، فورد موتور و چند شرکت بزرگ دیگر بیشتر است. با این حال اپل هنوز هم 100 میلیارد دلار بیش از شرکت مادر گوگل یعنی آلفابت ارزش دارد.

حتی اگر آیفون 10 مورد استقبال خریداران قرار بگیرد، بازار اپل 5 تا 10 درصد از ارزش خود را از دست خواهد داد

فاکتورهای بسیاری مثل احتمال بازگشت سرمایه در آینده، ارزش بازار در بلند مدت، افزایش سود در کوتاه مدت یا بلند مدت و معرفی یک محصول مهم روی ارزیابی سرمایه گذارن از ارزش شرکت ها تاثیر دارند.

«جین مانستر» سرمایه گذار و تحلیلگر ارشد سابق اپل معتقد است حتی در صوتی که آیفون 10 مورد استقبال خریداران قرار بگیرد، بازار اپل 5 تا 10 درصد از ارزش خود را از دست خواهد داد.

او معتقد است سهام اپل در سال گذشته شاهد رشد 50 درصدی بوده چون سرمایه گذاران در انتظار معرفی آیفون بوده و سود بالایی را برای آن پیش بینی می کردند اما با توجه به تاخیر عرضه آیفون 10 احتمالا نتایج مالی این شرکت در اویل سال آینده مشخص خواهد شد و ممکن است در آن زمان شاهد افزایش ارزش بازار اپل باشیم.

گفتنی است با وجود کاهش 7 درصدی ارزش اپل، سهام این شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد بیشتر شده است.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟