سفرهای 60 دقیقه ای به هر نقطه از جهان؛ ایده جدید ایلان ماسک

سفرهای 60 دقیقه ای به هر نقطه از جهان؛ ایده جدید ایلان ماسک

به گفته ایلان ماسک، مدیرعامل کمپانی اسپیس اکس، موشکی که برای سفر در منظومه شمسی ما ساخته شده باشد، می تواند انقلابی بزرگ در سفرهای زمینی ایجاد کند. وی می گوید با استفاده از با موشک BFR که با بیشینه سرعتی نزدیک به ۲۹ هزار کیلومتر بر ساعت به حرکت در می آید، ما می توانیم به هر نقطه ای کره خاکی در کمتر از یک ساعت سفر کنیم.

ماسک این برنامه جاه طلبانه را در ۶۸ مین کنگره بین المللی فضانوردان در استرالیا اعلام کرد و همچنین برنامه های اسپیس اکس برای انجام ماموریت هایی در مریخ و قمر این سیاره را به نمایش در آورد. ماسک می گوید این سفرهای «زمین به زمین» سبب می شوند تا «اکثر» سفرهای طولانی زمینی در کمتر از نیم ساعت انجام شود.

BFR موشک جدید اسپیس اکس پس از Falcon Heavy است که به گفته ماسک، امید می رود تا پایان سال جاری میلادی پرتاب شود. برخلاف تمام موشک های قبلی، این موشک کاملاً چندبار مصرف بوده و از قابلیت سوخت گیری در فضا بهره می برد که نکته ای کلیدی برای ماموریت هایی نظیر تامین ایستگاه بین المللی فضایی، فرود روی ماه یا ماموریت ارسال فضانوردان به مریخ تا سال ۲۰۲۲ میلادی به حساب می آید.

BFR برای ۱۵۰ تُن بار گنجایش داشته که به مراتب از گنجایش ۳۰ تنی Falcon Heavy بیشتر است. دماغه این موشک به قدری بزرگ است که به گفته ماسک، می تواند آینه ای با سطح ۱۰ برابر بزرگ تر از تلسکوپ هابل به فضا بفرستد و نیازی به خمیدگی آن نیست. با استفاده از چند موتور، BFR می تواند به عنوان هواپیمایی قابل اتکا نیز عمل کند که برخلاف فالکون ۹ حتی با از دست دادن تمام موتورها، باز هم قادر به فرود خواهد بود.

در هر صورت این وعده ها بسیار جاه طلبانه به نظر می رسد اما ماسک و اسپیس اکس می خواهند با BFR، راهی مقرون به صرفه و کاملاً سریع برای سفر روی زمین و فراتر از زمین را در اختیار مردم بگذارند.

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato