همه چیز درباره آیفون ۱۱

این دانشمند از امکان آپلود ذهن انسان روی کامپیوتر و جاودانگی اش می گوید

شاید آنچه در نظر داریم برایتان بگوییم شبیه به داستان های علمی و تخیلی به نظر برسد اما آپلود کردن مغز روی یک کامپیوتر برای دستیابی به جاودانگی ممکن است به زودی رنگ واقعیت به خود بگیرد.

پرفسور برایان کاکس (فیزیکدان انگلیسی و پروفسور فیزیک ذرات دانشگاه منچستر) در مصاحبه ای که اخیرا پیرامون همین موضوع انجام داده مدعی شده که این تکنیک (تحت عنوان تکینگی تکنولوژیکی) ممکن است زودتر از آنچه تصور می شد فراهم گردد. وی در ادامه گفته است که براساس تحقیقاتش هیچ دلیلی برای امکان ناپذیر بودن شبیه سازی مغز انسان توسط کامپیوترها وجود ندارد هرچند که او در صحبت هایش اشاره ای به بازه زمانی خاصی برای تحقق این موضوع نکرده.

وی که اخیرا با نشریه سان مصاحبه کرده در حرف هایش به تلفیق انسان با ماشین اشاره نموده و گفته است که طبق فیزیک کوانتوم (حوزه تخصصی وی) هوش مصنوعی حقیقی قطعا امکان پذیر است.

خرید بلیط هواپیما

تکینگی تکنولوژیکی تکنیکی است که به باور متخصصان می توان با استفاده از آن در آینده ذهن انسان را به دیتای دیجیتالی تبدیل کرد و سپس آن را روی یک کامپیوتر قدرتمند آپلود نمود.

با این کار انسان می تواند در دنیایی بدون مرز از تجربیات مجازی زندگی کند و به صورت موثر به ابدیت برسد.

پروفسور کاکس تنها فردی نیست که این ایده را مطرح کرده است

باید اشاره کنیم که پروفسور کاکس تنها فردی نیست که این ایده را مطرح کرده است. سال گذشته Ray Kurzweil مدیر مهندسی گوگل نیز پیش بینی کرد که ظرف تنها سی سال از حالا انسان ها می توانند کل آنچه درون ذهن شان قرار دارد را روی کامپیوترها آپلود نمایند و به لحاظ دیجیتالی ابدی شوند.

وی همچنین مدعی شده که در آینده بخش های بیولوژیکی از بدن انسان با قطعات مکانیکی جایگزین می شوند و این اتفاق حداکثر تا سال ۲۱۰۰ میلادی رخ می دهد.

البته این دیدگاه ها مخالفانی هم دارند. برای نمونه در مقاله ای که پروفسور ریچارد جانز  از موسسه تحقیق و نوآوری دانشگاه شفیلد منتشر کرده به برخی از مشکلات جدی پیش روی تحقق این ایده اشاره شده است.

وی اعلام داشته که برای شبیه سازی ذهن انسان آن هم به صورت دیجیتالی لازم است که از تک تک اتصالات عصبی مغز نقشه برداری شود که این امر نیز در چارچوب توانمندی های کنونی بشر نمی گنجد.

او ادامه داده:

حتی اگر بتوانیم چنین نموداری را از مغز یک موجود زنده تهیه کنیم باز هم برای درک سازوکار آن کافی نخواهد بود.

ما حتی نمی دانیم که چه تعداد مولکول در مغزمان وجود دارد حال اینکه چه تعدادشان برای کارکردهای کلیدی این اندام ضروری هستند که دیگر جای خود دارد اما پاسخ به این سوالات هرچه باشد تعداد بیش از اندازه بالاست که بتوان با یک کامپیوتر شبیه سازی شان کرد.

در واقع به باور این پروفسور توان کامپیوترها هرچقدر هم که بالا برود این امکان را به ما نمی دهد تا مغز را در سطح مولکولی اش شبیه سازی کنیم.

نظر شما چیست؟ آیا انسان به ابدیت دیجیتالی دست پیدا می کند؟

شاید به خواندن این مطالب هم علاقمند باشید:

مغز و کامپیوتر: تشبیهی درست یا نادرست؟

شبیه سازی رفتار مغز انسان روی یک شبکه عصبی مصنوعی

اینتل چیپی با ساختار مشابه به مغز انسان ساخته است

منبع:
dailymail
خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

شبیه سازی موفقیت آمیز رفتار مغز انسان روی یک شبکه عصبی مصنوعی

به لطف پژوهشی که اخیرا توسط محققان دانشگاه ساوت همپتون صورت گرفته، بشر یک گام دیگر به شبیه سازی رفتار مغز نزدیک تر شد. این گروه از دانشمندان در پژوهش خود نشان دادند که ممریستورها یا رزیستورهایی که مقاومت قبلی خود را به خاطر می آورند می توانند یک شبکه عصبی را هدایت نمایند.آرایه ممریستورهای فلز-اکسید... ادامه مطلب

جایزه 15 هزار دلاری ناسا برای بهینه سازی کد منبع برنامه FUN3D

ناسا به تازگی از جوامع علمی سرتاسر دنیا درخواست کمک کرده تا نرم افزار FUN3D که برای شبیه سازی دینامیک سیالات به کار می رود را بهبود بخشند. این سیستم در مجموعه آژانس فضایی و شرکت های دیگری همچون بوئینگ و لاکهید به منظور توسعه و بهینه سازی وسایل نقلیه و موتورهای فضایی استفاده می... ادامه مطلب

پژوهشگران از برخورد احتمالی اورانوس با جرمی بزرگ خبر می دهند

یکی از پیچیدگی های جالب در مورد اورانوس این است که حول یک محور کج به دور خود می چرخد و قمرهای آن نیز با همین زاویه به دور آن می گردند. حالا شواهد جدیدی به دست آمده که نشان می دهد این سیاره زمانی برخورد بسیار شدیدی را تجربه کرده و به همین خاطر... ادامه مطلب

یک شرکت چینی قصد دارد سالانه یک میلیون دام را شبیه سازی کند

شرکتی چینی که در زمینه شبیه سازی دام فعالیت می کند اعلام کرده که از سال 2016 میلادی قصد دارد با صرف هزینه ای بالغ بر 500 میلیون دلار، سالانه یک میلیون راس دام را با استفاده از این روش تولید نماید.این پروژه مشترک قرار است با همکاری گروه تجاری Boyalife، دانشگاه پکن، آکادمی بین المللی بیومدیکال... ادامه مطلب

دانشمندان دانشگاه میامی از نوعی مخزن برای شبیه سازی طوفان استفاده کردند

دانشمندان دانشگاه میامی با ساخت نوعی مخزن عظیم توانستند رفتار طوفان های درجه 5 را شبیه سازی کرده و از این طریق مطالعه در مورد این پدیده های هوایی را رسما در محیط آزمایشگاهی کلید زدند.اقیانوس شناسان این پروژه را با ساختن یک مخزن ۲۰ در ۶ متر به نام «SUSTAIN» (مخفف تاسیسات فعل و انفعالی اتمسفرهای با ساختار... ادامه مطلب

شبیه‌سازی گربه فریز شده در چین و نارضایتی صاحب آن

به تازگی گربه ای که جسدش در فریزر قرار داده شده بود شبیه سازی شده. این اولین بار در چین است که یک گربه به این روش متولد می شود.زمانی که گربه «هوانگ یو» جان داد، او امیدوار بود که روزی به طریقی حیوان در گذشته اش را به زندگی باز گرداند، به همین دلیل... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x