این دانشمند از امکان آپلود ذهن انسان روی کامپیوتر و جاودانگی اش می گوید

شاید آنچه در نظر داریم برایتان بگوییم شبیه به داستان های علمی و تخیلی به نظر برسد اما آپلود کردن مغز روی یک کامپیوتر برای دستیابی به جاودانگی ممکن است به زودی رنگ واقعیت به خود بگیرد.

پرفسور برایان کاکس (فیزیکدان انگلیسی و پروفسور فیزیک ذرات دانشگاه منچستر) در مصاحبه ای که اخیرا پیرامون همین موضوع انجام داده مدعی شده که این تکنیک (تحت عنوان تکینگی تکنولوژیکی) ممکن است زودتر از آنچه تصور می شد فراهم گردد. وی در ادامه گفته است که براساس تحقیقاتش هیچ دلیلی برای امکان ناپذیر بودن شبیه سازی مغز انسان توسط کامپیوترها وجود ندارد هرچند که او در صحبت هایش اشاره ای به بازه زمانی خاصی برای تحقق این موضوع نکرده.

وی که اخیرا با نشریه سان مصاحبه کرده در حرف هایش به تلفیق انسان با ماشین اشاره نموده و گفته است که طبق فیزیک کوانتوم (حوزه تخصصی وی) هوش مصنوعی حقیقی قطعا امکان پذیر است.

تکینگی تکنولوژیکی تکنیکی است که به باور متخصصان می توان با استفاده از آن در آینده ذهن انسان را به دیتای دیجیتالی تبدیل کرد و سپس آن را روی یک کامپیوتر قدرتمند آپلود نمود.

با این کار انسان می تواند در دنیایی بدون مرز از تجربیات مجازی زندگی کند و به صورت موثر به ابدیت برسد.

پروفسور کاکس تنها فردی نیست که این ایده را مطرح کرده است

باید اشاره کنیم که پروفسور کاکس تنها فردی نیست که این ایده را مطرح کرده است. سال گذشته Ray Kurzweil مدیر مهندسی گوگل نیز پیش بینی کرد که ظرف تنها سی سال از حالا انسان ها می توانند کل آنچه درون ذهن شان قرار دارد را روی کامپیوترها آپلود نمایند و به لحاظ دیجیتالی ابدی شوند.

وی همچنین مدعی شده که در آینده بخش های بیولوژیکی از بدن انسان با قطعات مکانیکی جایگزین می شوند و این اتفاق حداکثر تا سال ۲۱۰۰ میلادی رخ می دهد.

البته این دیدگاه ها مخالفانی هم دارند. برای نمونه در مقاله ای که پروفسور ریچارد جانز  از موسسه تحقیق و نوآوری دانشگاه شفیلد منتشر کرده به برخی از مشکلات جدی پیش روی تحقق این ایده اشاره شده است.

وی اعلام داشته که برای شبیه سازی ذهن انسان آن هم به صورت دیجیتالی لازم است که از تک تک اتصالات عصبی مغز نقشه برداری شود که این امر نیز در چارچوب توانمندی های کنونی بشر نمی گنجد.

او ادامه داده:

حتی اگر بتوانیم چنین نموداری را از مغز یک موجود زنده تهیه کنیم باز هم برای درک سازوکار آن کافی نخواهد بود.

ما حتی نمی دانیم که چه تعداد مولکول در مغزمان وجود دارد حال اینکه چه تعدادشان برای کارکردهای کلیدی این اندام ضروری هستند که دیگر جای خود دارد اما پاسخ به این سوالات هرچه باشد تعداد بیش از اندازه بالاست که بتوان با یک کامپیوتر شبیه سازی شان کرد.

در واقع به باور این پروفسور توان کامپیوترها هرچقدر هم که بالا برود این امکان را به ما نمی دهد تا مغز را در سطح مولکولی اش شبیه سازی کنیم.

نظر شما چیست؟ آیا انسان به ابدیت دیجیتالی دست پیدا می کند؟

شاید به خواندن این مطالب هم علاقمند باشید:

مغز و کامپیوتر: تشبیهی درست یا نادرست؟

شبیه سازی رفتار مغز انسان روی یک شبکه عصبی مصنوعی

اینتل چیپی با ساختار مشابه به مغز انسان ساخته است

مطالب مرتبط

شبیه‌سازی گربه فریز شده در چین و نارضایتی صاحب آن

به تازگی گربه ای که جسدش در فریزر قرار داده شده بود شبیه سازی شده. این اولین بار در چین است که یک گربه به این روش متولد می شود.زمانی که گربه «هوانگ یو» جان داد، او امیدوار بود که روزی به طریقی حیوان در گذشته اش را به زندگی باز گرداند، به همین دلیل... ادامه مطلب

شبیه سازی کامپیوتری از طرح استارلینک ایلان ماسک [تماشا کنید]

در میان صدها ایده جالب ایلان ماسک پروژه استارلینک شاید یکی از جالب ترینشان باشد که البته بارها و بارها به تعویق افتاده. قرار است که به لطف این پروژه شبکه ای متشکل از هزاران ماهواره (که طبق پیش بینی ماسک تا میانه های سال ۲۰۲۰ وارد مدار زمین می شوند) بخش عمده زیرساخت لازم... ادامه مطلب

سابقه تمارض در ورزش به کجا باز می گردد

تمارض در ورزش سابقه پیشینه ای طولانی دارد و هزاران سال قبل انسان های اولیه برای نجات جان خود و تکامل گفتار از آن بهره برده اند.روانشناسان دانشگاه «ساسکس» مدعی شده اند که شبیه سازی یا تمارض در ورزش در واقع استراتژی کهنی برای فرار از دست شکارچیان بزرگتر بوده که در پیدایش زبان نیز نقش... ادامه مطلب

پژوهشگران از برخورد احتمالی اورانوس با جرمی بزرگ خبر می دهند

یکی از پیچیدگی های جالب در مورد اورانوس این است که حول یک محور کج به دور خود می چرخد و قمرهای آن نیز با همین زاویه به دور آن می گردند. حالا شواهد جدیدی به دست آمده که نشان می دهد این سیاره زمانی برخورد بسیار شدیدی را تجربه کرده و به همین خاطر... ادامه مطلب

جایزه 15 هزار دلاری ناسا برای بهینه سازی کد منبع برنامه FUN3D

ناسا به تازگی از جوامع علمی سرتاسر دنیا درخواست کمک کرده تا نرم افزار FUN3D که برای شبیه سازی دینامیک سیالات به کار می رود را بهبود بخشند. این سیستم در مجموعه آژانس فضایی و شرکت های دیگری همچون بوئینگ و لاکهید به منظور توسعه و بهینه سازی وسایل نقلیه و موتورهای فضایی استفاده می... ادامه مطلب

مدل شبیه سازی شده ماهی آزمایشگاهی زبرا، جایگزین حیوان واقعی می شود

طی چند سال اخیر از یکی از گونه های کپورماهیان که با نام علمی «زبرا» یا «گورخرماهی» شناخته می شود، به عنوان حیوان آزمایشگاهی مانند موش ها استفاده می گردد.چرا؟ چون این ماهی از نظر ژنتیکی شباهت های نسبتاً عمده ای با بدن انسان دارد و در نتیجه یکی از بهترین گزینه ها برای انجام تحقیقاتی... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟