اختراع دانشمندان ایرانی برای تنظیم دمای هوای ادارات به دلخواه هر یک از کارمندان

اختراع دانشمندان ایرانی برای تنظیم دمای هوای ادارات به دلخواه هر یک از کارمندان

اختلاف دمای هوا در ادارات یکی از موضوعاتی است که کارمندان اغلب بر سر آن باهم اختلاف دارند، مثلا همین الان که من این متن را می نویسم از سرما می لرزم درحالی که همکارم با یک تکپوش انگار در سواحل جنوب کشور به سر می برد.

خوشبختانه حالا خبر رسیده که محققان ایرانی دانشگاه «کنکوردیا» الگوریتمی را توسعه داده اند که شرایط محیطی از جمله کیفیت هوا، درجه حرارت و روشنایی را بر اساس اولویت های هر یک کارمندان بهینه‌سازی می‌کند.

«هاشم اکبری»، استاد دانشکده مهندسی ساختمان، عمران و محیط زیست دانشگاه کنکوردیا این تحقیق را با کمک «فرهاد مفیدی» انجام داده که به تازگی موفق به اخذ درجه دکترا در رشته ساختمان شده است.

این محققان روش جدید خود را در یک ساختمان اداری واقع در فضای باز که به پنج بخش تقسیم شده و در هر بخش ۴ نفر قرار داشتند آزمایش کرده اند.

پروفسور هاشم اکبری

آنها برای شبیه‌سازی درجه حرارت، میزان تهویه و نورهای طبیعی و مصنوعی مناسب یک مدل ریاضی از تمایلات هر یک از کارکنان را بر اساس حسگرهای نصب شده در سراسر دفتر ایجاد کردند.

دکتر مفیدی در این باره می گوید:

ما چندین پارامتر مختلف از جمله فرآیندهای تبادل انرژی در سراسر ساختمان، مجموعه‌ای از پارامترهای محیطی داخلی و خارجی، هزینه‌های انرژی، کیفیت هوای داخلی، فعالیت‌های کارمندان و ترجیحات حرارتی و بصری شخصی را در نظر گرفتیم.

از این روش پیشنهادی می توان به عنوان مغز هوشمند پلتفرم های ابری مدیریت انرژی استفاده کرد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato