دانشمندان احتمالا خانه جدید انسان ها در کره ماه را پیدا کرده اند

دانشمندان احتمالا خانه جدید انسان ها در کره ماه را پیدا کرده اند

پژوهشگران برای سال های بسیاری نمی دانستند که آیا چاله های بزرگ روی کره ماه به غارهای عظیم زیرزمینی منتهی می شوند یا خیر؛ غارهایی که به وسیله جریان لاوا ایجاد شده اند. حالا پژوهشگران ژاپنی و آمریکایی ثابت کرده اند که چنین اتفاقی واقعا رخ داده و در زیر سطوح پر از چاله ماه، غارهایی شکل گرفته اند که برای زندگی انسان ها می تواند مکان امنی باشد.

این تیم که مجموعه ای از دانشمندان ناسا و JAXA (آژانس فضایی ژاپن) را شامل می شود چندین غار کوچک و بزرگ در ناحیه تپه ماریوس ماه پیدا کرده اند که منافذ خروجی مواد مذاب بوده اند و به گفته آن ها مکانی دست نخورده برای استقرار و ایجاد پناهگاه امن برای انسان ها و تجهیزاتشان است.

همانطور که احتمالا می دانید، ماه برخلاف زمین هیچ اتمسفری ندارد بنابراین چنین حفره های عظیم و آماده ای می تواند انسان را در برابر اشعه های خطرناک خورشید یا هر عامل کیهانی دیگری حفظ کند.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که این کانال ها و حفره ها میلیون ها سال پیش به وسیله فوران گدازه های آتش فشانی به وجود آمده اند و عمدتا پس از پایان فعالیتشان، غارهای عظیمی را در زیر پوسته کره ایجاد کرده اند.

دانشمندان JAXA داده های راداری فضاپیمای SELENE را بررسی کرده اند که به منظور بررسی ریشه های شکل گیری ماه و تاریخ جغرافیایی آن به فضا رفته بود.

این فضاپیما با ارسال امواج و دریافت آن ها می تواند فواصل خالی موجود در زیر سطح کره ماه را شناسایی کند و تشخیص دهد که در چه مناطقی حفره هایی به وسیله لاوا شکل گرفته است. ماموریت GRAIL ناسا نیز داده های مشابهی را به دست آورده که ترکیب آن با اطلاعات SELENE سبب شده تا وجود این حفره های بزرگ زیر زمینی اثبات شود.

حتی حالا دانشمندان تونسته اند حفره عمیق موجود در ناحیه تپه ماریوس را اندازه گیری دقیق تری کنند که در تصویر فوق می توانید مشاهده کنید. با توجه به یافته اخیر، گویا ماه هم می تواند گزینه بسیار مناسبی برای ایجاد کلونی های انسانی باشد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato