مقایسه سایمون و گلکسی اس 8؛ حکایت 25 سال بهبود تلفن های هوشمند

شاید تصور کنید تلفن های هوشمند برای اولین بار در قرن ۲۱ به بازار عرضه شدند؛ ولی در حقیقت در اوایل دهه ۹۰ میلادی بود که این موبایل ها وارد بازار شدند. یکی از این گجت ها Simon ساخت شرکت IBM بود که در سال ۱۹۹۲ معرفی شد. اکنون قصد داریم سایمون را با گلکسی اس ۸ سامسونگ (بررسی دیجیاتو، بررسی ویدیویی دیجیاتو) مقایسه کنیم تا ببینیم در طول این ۲۵ سال، تلفن های هوشمند تا چه حد تغییر کرده اند.

شاید با استانداردهای امروزی، سایمون از دید بسیاری از افراد، اصلاً تلفن هوشمند محسوب نشود، ولی در زمان خود اولین دستگاه دو منظوره محسوب می شد که هم یک تلفن همراه جهت برقراری تماس بود و هم می توانست به صورت کامل در نقش یک دستیار دیجیتالی ظاهر شود.

تلفن هوشمند IBM Simon

گلکسی اس ۸ نسبت به سایمون ۵ برابر باریک تر و وزن آن بیش از ۳۰۰ درصد کمتر است. همچنین میزان تراکم پیکسل های پرچمدار سامسونگ ۴۰۰ درصد بیش از تلفن هوشمند ۲۵ سال پیش است.

میزان حافظه داخلی نیز در این سال ها از تنها ۱ مگابایت در تلفن هوشمند قدیمی آی بی ام، با ۶۴ هزار برابر افزایش به ۶۴ گیگابایت در گلکسی اس ۸ رسیده. رم نیز از ۱ مگابایت در سایمون با افزایش ۴۰۰۰ برابری به ۴ گیگابایت در پرچمدار کره ای ها افزایش یافته است. سرعت پردازش و نیز دانلود اطلاعات از اینترنت نیز به میزان باور نکردنی ۵۰۰ هزار درصد بهبود یافته.

تفاوت های این دو به مشخصات فنی محدود نمی شود. در حالی که گلکسی اس ۸ در پنج رنگ متفاوت به بازار عرضه می شود، سایمون تنها در یک رنگ وارد بازار شد. در عین حال قیمت، کاهش پیدا کرده؛ در حالی که سایمون با قیمت ۱۰۹۹ دلار (۱۴۳۵ دلار امروزی) عرضه می شد، گلکسی اس ۸ با قیمت ۷۵۰ دلار وارد بازار شده؛ البته فراموش نکنیم که برخی از موبایل های جدید از جمله آیفون ۱۰ قیمتی ۱۰۰۰ دلاری و حتی بیشتر دارند.

ویجیاتو

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟