نبرد کوالکام و اینتل؛ مقایسه سرعت دانلود LTE در مودم های مختلف آیفون 10

نبرد کوالکام و اینتل؛ مقایسه سرعت دانلود LTE در مودم های مختلف آیفون 10

بر اساس بررسی های شرکت «Cellular Insights»، آیفون ۱۰ (بررسی دیجیاتو، بررسی ویدیویی دیجیاتو) در مدل های بهره مند از مودم کوالکام «X16» سرعت بالاتری نسبت به نسخه های بهره مند از مودم اینتل «XMM7480» در دیتای LTE موبایل دارد.

«Cellular Insights» شرکتی است که در زمینه بررسی کیفیت سیگنال های رادیویی فعالیت می کند. این کمپانی با استفاده از تجهیزات پیشرفته، سیگنال LTE را در فواصل متفاوت نسبت به موبایل شبیه سازی کرده و به نتیجه یاد شده دست یافته است.

به منظور بررسی کارایی مودم آیفون ۱۰، آزمایشات با سیگنال قوی ۸۵dBm- شروع شده و به مرور از قدرت آن کم شده است تا دور شدن از آنتن شبیه سازی شود. این روند تا زمانی ادامه پیدا کرده که دیگر موبایل آنتن ندهد. لازم به یادآوری است که میزان این عدد منفی است و هرچه کمتر شود، نشان دهنده آنتن دهی ضعیف تر است.

بر این اساس مشخص شده که آیفون ۱۰ بهره مند از مودم اینتل سرعت به مراتب پایین تری در دانلود داده ها دارد. در حالی که در ابتدای تست، در سیگنال ۸۵dBm- هر دو نسخه سرعت دانلود ۱۹۵ مگابیت در ثانیه ای داشتند ولی با ضعیف شدن سیگنال شرایط تغییر کرد. وقتی سیگنال به ۸۷dBm- رسید، اینتل سرعت ۱۶۹ مگابیت در ثانیه ای داشت؛ در حالی که مودم کوالکام در سیگنال ضعیف تر ۹۳dBm- به همین سرعت دست یافت.

مودم ها در ابتدا سرعت یکسانی دارند ولی به مرور با کاهش قدرت سیگنال، اینتل از کوالکام عقب می افتد.

در سیگنال بسیار ضعیف ۱۲۰dBm- نسخه بهره مند از مودم کوالکام ۶۷ درصد سرعت بیشتری نسبت به نسخه دارای مودم اینتل ارائه داد. در نهایت مدل کوالکام در سیگنال ۱۳۰dBm- و مدل اینتل در ۱۲۹dBm- دریافت سیگنال را از دست دادند که در این مورد آخر کارایی شان تقریباً یکسان ارزیابی شد.

در سیگنال های ضعیف تر تفاوت دو مودم بیشتر آشکار می شود.

در بررسی هایی که سال پیش در مورد آیفون های ۷ و ۷ پلاس انجام شده بود نیز نتیجه مشابهی حاصل شده بود. البته تفاوت ها در آیفون ۱۰ نسبت به موبایل های سال پیش اپل کمتر است. بر اساس گمانه زنی PC Magazine، در مورد آیفون ۱۰، اپل تلاش کرده تا با محدود نمودن کارایی نسخه های با مودم کوالکام، تمامی مدل ها را در یک رده قرار دهد؛ سال پیش همین گمانه زنی در مورد نسخه های متفاوت آیفون های ۷ و ۷ پلاس نیز مطرح شده بود. ولی این بار هم بررسی ها حکایت از برتری مودم کوالکام بر اینتل دارد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato