پیگیری ادامه‌دار حذف اپ‌های ایرانی از اپ‌ استور اپل

«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات، در نشست خبری امروز خود اعلام کرد که پیگیری تحریم‌های بین المللی اپل و گوگل در ابعاد بسیار گسترده صورت گرفته و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد. وی عنوان نمود که ذکر جزییات این پیگیری در حال حاضر شاید روند این جریان را خدشه دار سازد.

اپل در زمستان سال گذشته دست به حذف برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی زده بود. مشکل در آن زمان، شفاف‌ بود و اپلیکیشن‌های حذف شده با برداشتن قسمت پرداخت از طریق شاپرک، توانستند دوباره به اپ استور برگردند.

اما مردادماه امسال اپل در اقدامی عجیب، روند حذف اپلیکیشن های سرشناس ایرانی از اپ‌ استور را سرعت بخشید و به بهانه تحریم های اقتصادی، کسب و کارهای متعددی از جمله دیجی کالا، علی بابا، الو پیک، تخفیفان، اسنپ، تپسی و غیره را از ارائه خدمات روی پلتفرمش محروم کرد.

در آن زمان وزیر ارتباطات با استناد به آمار حضور اپل در ایران که ۱۱ درصد از بازار موبایل کشور را به خود اختصاص داده است، اعتقاد داشت این شرکت اصل احترام به حقوق مصرف‌کننده را رعایت نکرده و به همین علت، می‌توان این موضوع را به صورت حقوقی پیگیری کرد.

پس از گذشت ۳ ماه از این اتفاق، امروز جهرمی در جمع خبرنگاران رسانه‌های کشور از پیگیری جدیِ حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌ استور خبر داد و گفت که کارگروهی متشکل از معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزارت خارجه و شرکت‌های خصوصی تشکیل شده تا ابعاد حقوقی این مسئله مشخص شود.

کارگروهی متشکل از معاونت ریاست جمهوری، وزارت خارجه و شرکت‌های خصوصی تشکیل شده

به گفته وی قانون مشخصی برای حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌ استور وجود ندارد اما تهدیدهای دولت آمریکا ریسک فعالیت در این حوزه را بالا برده و باعث شده شرکت‌ها محدودیت‌هایی برای ایرانیان اعمال کنند:

«علاوه بر بررسی حذف این اپ‌ها از اپ‌ استور، ما باید با راهکارهایی مشخص وابستگی خود به شرکت‌های خارجی را کم کنیم. البته منظور قطع دریافت خدمات نیست چرا که این کار امکان پذیر نیست.»

وی اعلام نمود که به زودی سند استراتژیکی در این خصوص منتشر خواهد شد اما ذکر جزئیات آن در حال حاضر شاید روند انجام این پیگیری ها را مغشوش کند.

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟