سافت بانک 20 درصد از سهام اوبر را مال خود کرد

کمپانی ژاپنی سافت بانک گروپ اخیراً ۲۰ درصد از سهام اوبر را خریداری کرده است. فرآیند خرید سهام اوبر توسط سافت بانک، چند ماهی به طول انجامید و در نهایت باعث شد ارزش اوبر با کاهشی ۳۰ درصدی، از حدود ۷۰ میلیارد دلار به ۴۸ میلیارد دلار برسد؛ بازتابی از مشکلات کوچک و بزرگی که این سرویس درخواست راننده طی سال ۲۰۱۷ تجربه کرد.

اما مسئله مهم تر از تغییر ارزش کمپانی، تاثیری است که سهام سافت بانک می تواند بر جایگاه تراویس کالانیک، مدیرعامل پیشین اوبر که هنوز هم عضو هیئت مدیره این کمپانی است بگذارد. اوایل سال ۲۰۱۷، کالانیک بعد از چند رسوایی از مقام خود استعفا کرد اما کماکان توانست صندلی خود در هیئت رییسه را حفظ کند. گفته می شود که کالانیک حالا در محاصره متحدینش است و بر ۱۶ درصد از آرا کنترل کامل دارد.

تراویس کالانیک، مدیرعامل پیشین اوبر
تراویس کالانیک، مدیرعامل پیشین اوبر

قرارداد سافت بانک موجب خواهد شد که تعداد صندلی های هیئت مدیره از ۱۱ به ۱۷ صندلی افزایش یابد و در نتیجه، قدرت کالانیک کاهش خواهد یافت. دو صندلی تازه هم در اختیار سافت بانک قرار خواهد گرفت.

سافت بانک سهام مد نظرش را با قیمتی از سرمایه گذاران ابتدایی خریداری کرده که به تبع آن، اوبر بالغ ۴۸ میلیون دلار ارزش گذاری خواهد شد؛ گفته می شود مبلغ پرداختی به ازای هر سهم، ۳۳ دلار بوده است. با این حال، سافت بانک قصد دارد ۱ میلیارد دلار سهام دیگر را نیز با توجه به ارزش گذاری ۷۰ میلیارد دلاری پیشین، به صورت مستقیم از اوبر بخرد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟