اشکالات طرح ترافیک 97 تهران؛ از افزایش ترافیک تا ازدحام بیشتر مترو

شهرداری تهران طرحی را به عنوان طرح ترافیک سال 97 تهران در دست بررسی دارد تا زمینه لازم را برای تردد آزادانه و عادلانه شهروندان در سطح شهر فراهم آورد.

حسن پورسید آقایی در رابطه با جزئیات طرح جدید ترافیک سالانه تهران، می گوید: در طرح قدیم ترافیک، عده ‌ای به مدت یک سال مجوز عبور و مرور به طرح ترافیک را داشتند و این از ایرادات آن است چرا که این تعداد افراد می‌ توانستند هر روز و هر ساعت به طرح ترافیک بیایند و بروند و به نوعی یک طرح تشویقی برایشان بود.طرح ترافیک 97او افزود: از طرفی، طرح ترافیک قدیم عدالت نداشته است، چرا که ۱۰۰ هزار نفر از میان ۴ میلیون خودرو را جدا کرده‌ ایم و مجوز به آنها داده‌ ایم که در هر ساعتی می‌ تواند در شهر با میانگین ۸ ساعت تردد کنند و عده ‌ای که کار ضروری هم دارند، باید ۴۰ هزار تومان بپردازند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: در طرح جدید ترافیک، هر خودرویی حساب کاربری داشته و مبلغی را افراد شارژ می‌ کنند تا هر زمانی که وارد طرح ترافیک می‌ شوند بسته به اینکه چه ساعتی بیایند و بروند، از این حسابشان مبلغ کسر می‌ شود، اگر یک ساعت، یک روز یا ۵۰ روز است، از حساب‌شان برداشته می‌ شود.
پورسید آقایی با اشاره به اینکه در طرح قدیم ترافیک، مدیریت ترافیک نداشته ‌ایم، گفت: اما در طرح جدید، اگر فردی در ترافیک صبحگاهی یا عصرگاهی عبور و مرور کند، باید ۳ برابر افراد دیگر عوارض بدهد.طرح ترافیک 97او همچنين اظهار كرد: در واقع زمان را به سه قسمت اوج صبح، ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر و اوج ترافیک عصر تقسیم ‌بندی کرده ‌ایم، چرا که تاکنون برای ترافیک عصرگاهی برنامه‌ریزی لازم نشده بود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: به این ترتیب برای افرادی که از این سه قسمت در طول روز استفاده می‌کنند تفاوت قائل شده‌ ایم و عوارض را هم سه قسمت کرده‌ ایم، به این ترتیب مردم می‌ توانند زمان سفر خود را مدیریت کنند.
پورسیدآقایی افزود: ۴۰ درصد سفرهای تهران الزام ساعتی ندارد و برای مردم قابل تنظیم است.
وی در مورد اینکه طرح جدید ترافیک چه میزان در کاهش آلودگی و ترافیک اثرگذار است، گفت: پیش‌ بینی شده که ترافیک صبح و عصر با این طرح جدید ۲۰ درصد کاهش یابد.وی گفت:‌ همچنین به ساکنانی که در محلات طرح ترافیک زندگی می ‌کنند نیز امتیازاتی خواهیم داد تا در ساعت صبحگاهی که می‌ خواهند تردد کنند، بدون مجوز طرح ترافیک از منزل خود خارج شوند.
پورسید آقایی گفت: طرح ترافیک جدید با همکاری شهرداری و پلیس راهور از ۱۵ فروردین ۹۷ اجرایی می‌ شود، مقدمات و زیرساخت‌ های آن فراهم شده، البته دوربین‌ های خروج باید تنظیم شوند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: همچنین برای خودروهایی که معاینه فنی برتر دارند، تخفیف ۲۰ درصدی عوارض درنظر گرفته شده است، این معاینه فنی برتر که اکنون دو ماه است در مراکز معاینه فنی راه‌ اندازی شده، موتورها را در دور بالا می‌ سنجد، و این علاوه بر سنجش معاینه فنی معمولی است که ضریب یک دارد.

در تکمیل این خبر نیز به تازگی نرخ هایی در مورد عوارض ورود به طرح ترافیک و طرح زوج و فرد به شرح زیر منتشر شده است.

حداقل قیمت عوارض روزانه ورود به طرح ترافیک ۹۶۰۰ تومان و حداکثر آن ۳۶ هزارتومان، ورود به طرح زوج و فرد، حداقل ۳۲۰۰ و حداکثر ۱۲ هزارتومان، که این پیشنهادات تازه شهرداری برای طرح های ترافیکی پایتخت در سال 97 در دستور بررسی قرار گرفته اند.

اما نقد های زیادی به این طرح پیشنهادی وجود دارد و روزنامه دنیای اقتصاد امروز در مطلبی به مهمترین این مسائل پرداخته است.

طرح ترافیک 97

بر این اساس به نظر می رسد که طرح ترافیک سال 97 تهران نیازمند بازنگری کارشناسی و اصلاحات وسیعی است چرا که بروز کوچکترین اشتباه در اجرای این طرح می تواند نظم ترافیکی پایتخت را حتی از شرایط فعلی نیز بدتر نماید.

آنچه واضح است اینکه هدف شهرداری تهران از اجرای چنین روش هایی، تامین درآمد پایدار از اخذ عوارض از خودروهای عبوری در پایتخت است، اما سرشکن کردن عوارض مذکور بر روی تعداد زیادی از خودروهای شهروندان می تواند در کوتاه مدت به افزایش بار ترافیکی پایتخت، ازدحام بیشتر مترو یا هر دو مورد به شکل توامان منجر شود.

برچسب ها

مطالب مرتبط

وقتی متخلفان جریمه نمی شوند؛ ابهام در مورد شیوه اجرای طرح ترافیک ۹۷

طرح جدید ترافیک با بحث و جدل بسیار اجرایی شد اما چنان که از قبل پیش‌بینی شده بود اجرای این طرح کار آسانی نیست و نیاز به تجهیزات و زیرساخت‌هایی دارد که تاکنون فراهم نشده است؛ یعنی همان دوربین‌های ورودی و خروجی محدوده که حکم مهم‌ترین رکن اجرایی شدن طرح را دارند.  چندى پيش معاون... ادامه مطلب

طرح ترافیک 97 با یک فرصت ارشادی‌ آغاز شد

طرح جدید ترافیک 97 از صبح امروز اجرایی شد اما نواقص این طرح تازه به میدان آمده آنقدر زیاد است که بسیاری از شهروندان مخصوصا سهمیه بگیران ترجیح می‌دهند خودروهای‎شان را وارد محدوده طرح نکنند. سهمیه بگیران با دست خالی اصرار شهرداری به اجرای طرح جدید ترافیکی در نبود شهردار مشکلات عدیده‌ای به وجود آورد که پیش... ادامه مطلب

تغییر ساعات محدوده طرح ترافیک زوج و فرد در ماه مبارک رمضان

مدیریت ترافیک پایتخت این روزها به علم پیچیده ای بدل شده است و در ایام مختلف سال نیز تغییراتی را می طلبد، حالا خوشبختانه به لطف پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن امکان ثبت اطلاعات ترافیکی، تحلیل و تصمیم گیری برای این امر نیز ساده تر شده است. براساس آمار و ارقام پلیس، در ایام ماه... ادامه مطلب

نرخ خرید مجوز طرح ترافیک اعلام شد؛ پرداخت جریمه برای تردد یک ساعته به صرفه است

شلوغی بی حد و اندازه مرکز شهر و تشدید مشکل ترافیک و آلودگی هوا، دلیل اصلی تعیین محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد در پایتخت بوده است. مطالعات زیادی در مورد تاثیر و نتیجه این طرح نیز انجام شده که البته نتایج منتاقضی را به دنبال داشته است. به هرحال این طرح همچنان اجرا می... ادامه مطلب

ممنوعیت مردان پراید سوار برای فعالیت به عنوان سرویس مدارس

مدیر کل آمورش و پرورش شهر تهران اعلام کرد که از این رانندگان مرد با خودروی پراید مجاز به کار به عنوان سرویس مدرسه نیستند. بر اساس این تصمیم جدید تنها رانندگان زن آن هم به دلیل شرایط مالی می توانند از خودروی پراید برای کار به عنوان سرویس مدرسه استفاده کنند. عباس علی باقری، مدیر... ادامه مطلب

سد معبر برای طرح ترافیک 97 تهران؛ پلیس این طرح را قابل اجرا نمی داند

حدود ۴۰ سال از اجرای طرح ترافیک تهران می‌گذرد، و با توجه به رشد فزاینده پایتخت در این سال ها، ارائه طرح ترافیک با شرایط جدید ضروری به نظر می رسد. ۳ ماه بیشتر از عمر مدیریت جدید شهری  نگذشته بود که خبر رسید شهرداری قرار است طرح جدید ترافیک را اجرای کند.طرحی که از همان... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x