پوشش خبری لحظه به لحظه MWC 2019

بیانیه تپ‌سی در خصوص شکایت از اسنپ

تپ‌سی در ۲۷ آذرماه یک شکایت قدیمی را دوباره پیگیری کرد. شکایتی از رقیب اصلی خود که حکایت از محدودسازی رانندگان برای انتخاب پلتفرم کاری داشت. با این حال دیروز خبر رسید که شورای رقابت، رای نهایی خود را به نفع اسنپ صادر کرده است.

اصل شکایت تپ‌سی از رقیب خود به این موضوع برمی‌گردد که رانندگان چرا نباید توانایی کار به شکل همزمان در دو سرویس را داشته باشند. بر اساس گفته‌ مدیران تپ‌سی، اسنپ به رانندگانی که از سرویس تپ‌سی استفاده کنند اجازه باز کردن اپلیکیشن سرویس خود را نمی‌دهد و ابتدا آنها را ملزم می‌کند تا اپلیکیشن تپ‌سی را حذف کنند. پس از این اقدام، رانندگان قادر خواهند بود در اسنپ فعالیت کنند.

حال مدیر روابط عمومی شرکت تپ‌سی، این بیانیه را در خصوص ماجرای شکایت و رای شورای رقابت در اختیار دیجیاتو قرار داده است که آن را در ادامه مطالعه می‌کنید:

«شورای رقابت در جلسه‌ای که در تاریخ ۲۷ آذر برگزار شد موضوع شکایت تپسی از انحصار طلبی اسنپ را بررسی کرد و در نهایت به رغم آنکه نیمی از اعضا به نفع تپ‌سی رای داده‌ بودند با شکایت تپ‌سی موافقت نکرد.

بسیاری از رانندگان محترمی که با شرکت اسنپ کار می‌کنند با این محدودیت مواجه بوده‌اند که این شرکت آن‌ها را از کارکردن در اپلیکیشن‌های رقیب مانند تپ‌سی منع نموده و در صورت عدم پیروی از این تصمیم، رانندگان را مجازات و اخراج می‌کند. تاسف‌بار اینکه مسوولان اسنپ فعالیت یک راننده در اپلیکیشن رقیب را با سوءاستفاده از دسترسی خود به دستگاه تلفن آن راننده درمی یابند.

شرکت تپ‌سی از همان آغاز نه تنها با این اقدام انحصارگرایانه مخالف بوده بلکه به هیچ وجه رانندگانی را که با این شرکت کار می‌کنند برای فعالیت انحصاری در سامانه خود و یا برای خروج از سامانه‌های رقیب تحت فشار قرار نداده است. این موضوع به کرّات هم مورد اعتراض رانندگان اسنپ و هم مورد اشاره بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفته، با این حال شرکت اسنپ به هیچ کدام از اعتراض‌ها و انتقادها پاسخ نداده است.

رانندگان تاکسی‌های اینترنتی در همه کشورهای جهان این اختیار را دارند که همزمان از چند اپلیکیشن استفاده کنند و نظارت دقیق نهادهای تنظیم کننده فضای رقابتی در بازار، این اجازه را نمی‌دهد که یک شرکت رانندگان را ملزم به استفاده از یک اپلیکیشن خاص کند. دلیل آن واضح است. مدل کسب و کار شرکت‌های تاکسی اینترنتی به شیوه‌ای نیست که یک راننده رابطه استخدامی با آن شرکت‌ها داشته باشد و رانندگان نیز، مانند مسافران، مشتریان این شرکت‌ها به شمار می‌آیند.

تپسی اعتقاد دارد بخش مهم اعضای محترم شورای رقابت با نگاهی دقیق‌تر به مدل این کسب و کار و روال‌ها و مقررات جهانی آن قطعا رای به آزادی انتخاب رانندگان در استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف درخواست تاکسی خواهند داد. از این رو، تپ‌سی تمام تلاش خود را برای فراهم کردن فضای استدلال مناسب و تجدید نظر در این حکم متمرکز خواهد کرد با این هدف که آزادی انتخاب رانندگان در استفاده از اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی باعث توسعه فضای رقابتی در این عرصه شده و در نهایت به سود مسافران نیز تمام خواهد شد.»

روز گذشته مدیران تپ‌سی در گفتگو با دیجیاتو عنوان کرده بودند که شکایت خود را همچنان پیگیری خواهند کرد. از سوی دیگر اسنپ نیز در خصوص مردود اعلام شدن درخواست رقیب، روز گذشته بیانیه زیر را در اختیار دیجیاتو قرار داده بود:

«در پی شکایت تپ‌سی از اسنپ، امروز رای نهایی شورای ملی رقابت اعلام شد. بر اساس حکم صادره، اتهام وارده به اسنپ مبنی بر منحصرسازی بازار رقابتی مردود اعلام شده است.

اسنپ، در واکنش به این حکم با اعلام اینکه به دنبال رقابت سالم است، اظهار کرد: «اسنپ همواره از داشتن رقیب استقبال می‌کند و این مسئله باعث می‌شود که سرویس خود را بهبود ببخشیم. اخلاق‌ و قانون‌مداری و احترام به عرف و قوانین همیشه در دستور کار اسنپ بوده و هست. از همین رو این سامانه در طول جلسات شورا تلاش داشت تا با سکوت خود، ضمن احترام به رقیب، آرامش را در کل اکوسیستم کسب‌وکار‌های استارت‌آپی حفظ کند و اکنون نیز همچون گذشته بر عملکرد خود متمرکز خواهد بود.»

در بیانیه تپ‌سی، اشاره‌ای به «سوءاستفاده از دسترسی» شده است. از آنجایی که بحث دسترسی‌هایی که این دو سرویس از کاربران درخواست می‌کنند در روزهای گذشته حساسیت‌هایی را به وجود آورده، لازم به اشاره است که در سیستم عامل اندروید، یک اپلیکیشن‌ برای دیدن سایر اپلیکیشن‌ها نیازی به هیچ دسترسی خاصی ندارد و می‌تواند نام پکیج سایر اپ‌ها را مشاهده کند. اسنپ با استفاده از همین قابلیت سیستم عامل اندروید، به رانندگانی که اپلیکیشن رقیب را در موبایل خود دارند، اجازه نمی‌دهد تا از سرویسش استفاده کنند.

مطالب مرتبط

اسنپ در شمال ایران فعال شد

سامانه هوشمند حمل‌ونقل اسنپ فعالیت خود را در شمال کشور آغاز کرد و چهار شهر بابل، ساری، قائمشهر و رشت مناطق برگزیده‌ای هستند که فعلا این سامانه قصد فعالیت در آنها را دارد. به این ترتیب اکنون اسنپ خدمات‌ خود را به ساکنان بخش‌هایی از مازندران و مرکز گیلان ارائه می‌دهد. خدمت‌رسانی اسنپ در این... ادامه مطلب

اعلان‌های تبلیغاتی اسنپ باعث «تعلیق موقتی» این سرویس از کافه بازار شد

بعد از حذف شدن نسخه رانندگان سامانه هوشمند حمل و نقل آنلاین اسنپ از کافه بازار، از ساعاتی پیش نسخه اصلی این برنامه هم از این مارکت اندرویدی حذف شده است. کابران هنگام باز کردن صفحه اسنپ در این سامانه با خطا روبرو می شوند و دلیل حذف آن را نقض قوانین کافه بازار در... ادامه مطلب

اختصاصی دیجیاتو: اسنپ به زودی فعالیت خود را در کرج آغاز می‌کند

روزگاری نه چندان دور، سفرهای درون شهری تهران حال و روز متفاوتی داشت. صف های طولانی برای پیدا کردن تاکسی، نبود خودرو کافی در آژانس ها و البته قیمت های گزاف، همگی از جمله مواردی بودند که شهروندان تهرانی را با مشکلات بسیاری مواجه می کردند. تا ۲ سال پیش شاید راه حل فرار از این مشکلات... ادامه مطلب

با دستور دادگستری دفتر اسنپ در قزوین پلمپ شد

یکی از موضوعات بررسی شده در هشتمین همایش شهر ایده‌آل که اوایل دی ‌ماه در شهر کیش برگزار شد، مسئله حمل ‌و نقل و ترافیک بود که بنا به گفته «حکمت‌الله داودی»، رییس شورای شهر قزوین که در این سمینارها شرکت داشته، مقدمه‌ای شده برای بررسی بیشتر حمل و نقل ترافیک اینترنتی در شهر قزوین. نتیجه بررسی‌های... ادامه مطلب

اسنپ در مشهد شروع به کار کرد

اسنپ که به عنوان اولین و بزرگ ترین سامانه هوشمند حمل و نقل در ایران فعالیت می کند، امروز آغاز ارائه خدمات در شهر مشهد را به صورت رسمی اعلام کرد. اسنپ که حدود سه سال در عرصه حمل و نقل کشور فعالیت داشته، روزهای پر خبری را پشت سر می گذارد. پس از همکاری رسمی... ادامه مطلب

پیک موتوری های اسنپ از راه رسیدند؛ سرویس «اسنپ باکس» رسماً معرفی شد

اگر تا حالا از اسنپ برای رفت و آمد در شهر استفاده می کردید، حالا می توانید بسته ها و مرسولات تان را هم به وسیله پیک های موتوری این سرویس به نقاط مختلف بفرستید. اسنپ برای همین منظور، ساعاتی پیش از سرویس جدیدش «اسنپ باکس» رونمایی به عمل آورده است. کاربران با اسنپ باکس می توانند... ادامه مطلب

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x