درگذشت جان یانگ؛ نهمین فضانوردی که روی ماه قدم گذاشت

فضانورد «جان یانگ» که در طول خدمت ۴۲ ساله خود در ناسا فعالیت های بسیاری را انجام داده بود، اخیراً در سن ۸۷ سالگی به علت ذات الریه فوت کرده است.

یانگ که متولد ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۳۰ است، در طول خدمت خود فعالیت های بسیاری انجام داده. او خلبان نیروی دریای بوده و در جنگ کره خدمت کرده و در شش مأموریتی که برخی از آنها در زمره مهمترین مأموریت های ناسا بوده، به فضا سفر کرده است. یانگ همچنین نهمین انسانی بوده که روی ماه قدم گذاشته و اولین شخصی بوده که شاتل فضایی را هدایت کرده است.

یانگ در سال ۱۹۶۵ اولین پرواز سرنشین دار به دور زمین را انجام داد

یانگ به انستیتو تکنولوژی جورجیا رفت و در سال ۱۹۵۲ در رشته مهندسی هوانوردی از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. پس از آن به نیروی دریایی آمریکا پیوست و در جنگ کره خدمت کرد. سپس به مدرسه آموزش خلبانان آزمایشی رفت. در سال ۱۹۶۲ ناسا او را به عنوان یکی از اعضای دومین گروه فضانوردان انتخاب کرد. این گروه شامل «نیل آرمسترانگ» و بسیاری از فضانوردان مشهور دیگر بود. یانگ در ۲۳ مارس سال ۱۹۶۵ به همراه «گاس گریسوم» اولین پرواز سرنشین دار به فضا را با جمینی ۳ انجام دادند. این دو ۳ بار به دور زمین در مدار چرخش کردند.

درگذشت جان یانگ
جان یانگ به همراه گاس گریسوم در فضاپیمای جمیمی ۳

یانگ در ۱۸ جولای سال ۱۹۶۶ به عنوان فرمانده فضاپیمای جمینی ۱۰ به فضا رفت. این بار «مایکل کالینز» همراه او بود؛ فضانوردی که بعدها با آپولو ۱۱ به فضا رفت. در سفر با جمینی ۱۰ این دو ۳ روز را در فضا سپری کردند و موفق شدند ۴۳ بار در مدار زمین چرخش کنند.

در سال ۱۹۷۲ یانگ نام خود را به عنوان نهمین فضانوردی که قدم بر ماه گذاشته ثبت کرد

پس از آن یانگ به برنامه آپولو پیوست و به عنوان خدمه پشتیبان برای آپولو ۷ انتخاب شد. در برخی از مأموریت های آتی آپولو نیز او به عنوان خدمه پشتیبان انتخاب شده بود. در نهایت در ۲۱ آوریل سال ۱۹۷۲ او موفق به فرود روی ماه در مأموریت آپولو ۱۶ شد تا بدین ترتیب نام خود را به عنوان نهمین نفری که روی تنها قمر زمین قدم گذاشته ثبت کند.

او به همراه فضانورد «چارلیز دوک جونیور» بیش از ۹۰ کیلوگرم سنگ را از سطح ماه جمع آوری کردند و با ماه پیمای ویژه ناسا مسافتی ۲۵ کیلومتری را در سطح این قمر پیمودند.

درگذشت جان یانگ

یانگ پس از اینکه دریافت کنگره آمریکا با درخواست تخصیص بودجه برای ساخت پروژه بزرگ بعدی ناسا، یعنی شاتل فضایی موافقت کرده، به تیم این پروژه پیوست. ناسا درسال ۱۹۷۳ او را به عنوان رئیس بخش شاتل فضایی اداره فضانوردان آمریکا منصوب کرد. بعد ها او به سمت رئیس کل این ادره منصوب شد. سپس او با شاتل به فضا سفر کرد.

در ششمین و آخرین سفر یانگ در نوامبر سال ۱۹۸۳ به آزمایش برخی از تجهیزات علمی پرداخت. قرار بود این فضانورد پر افتخار برای بار هفتم نیز به فضا سفر کند تا در فرایند ارسال تلسکوپ فضایی هابل مشارکت داشته باشد که در پی از بین رفتن شاتل فضایی چلنجر سفر آتی او نیز لغو شد. بعدها او به سمت دستیار ویژه رئیس مرکز فضایی جانسون منصوب شد تا به فرایندهای مهندسی، عملیات و امنیت نظارت نماید.

درگذشت جان یانگ

یانگ در سال ۲۰۰۴ از ناسا بازنشسته شد، البته همچنان به عنوان مشاور در این آژانس فضایی خدمت کرد. در طول ۴۲ سالی که او به خدمت در صنعت فضایی آمریکا مشغول بود، نقشی کلیدی در بسیاری از مأموریت های فضایی این کشور از جمله سفر به فضا و ماه ایفا کرد. «رابرت لایتفوت»، مدیر اجرایی ناسا در بیانیه ای در این خصوص اعلام کرد:

یانگ یکی از اولین پیشتازان فضا بود که شجاعانه و متعهدانه ملت ما را به اولین دستاوردهای بزرگش در زمینه فضایی نایل کرد. او تمام عمر خود را صرف خدمت به کشورش کرد و از هر لحاظ او فضانورد فضانوردان (پیشرو در میان تمام آنها) است.

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟