ساندار پیچای از اهمیت هوش مصنوعی می گوید؛ مقایسه با آتش و برق

ساندار پیچای مدیر عامل اجرایی گوگل به تازگی در مورد هوش مصنوعی اظهار نظر کرده. او در این مورد اعلام نموده هوش مصنوعی در حال حاضر یکی از عمیق ترین مواردی است که انسان در حال کار روی آن است. پیچای همچنین این موضوع را از حیث اهمیت با مواردی مانند برق و  آتش مقایسه کرده است.

این مدیر هندی تبار که مهمان برنامه ای در رسانه خبری «MSNBC» بوده اعلام کرده هوش مصنوعی از مواردی مانند آتش و برق نیز عمیق تر است. به عقیده او انسان ها یاد گرفتند که آتش را مهار کنند و از آن بهره ببرند ولی در عین حال نیاز داشتند که بر معایب آن نیز غلبه پیدا کنند. بدین ترتیب او اعتقاد دارد هوش مصنوعی نیز مزایا و معایب خودش را دارد. پیچای می گوید که هوش مصنوعی می تواند به حل معضل تغییرات آب و هوایی و حتی درمان سرطان کمک نماید.

این اظهار نظرهای پیچای در حالی مطرح شد که گوگل به طور گسترده ای در حال کار روی فناوری های مرتبط با  هوش مصنوعی است و به عنوان یکی از سردمداران این زمینه به حساب می آید.

در این گفتگو، مجری بارها از مدیر اجرایی گوگل در مورد تأثیر [منفی] هوش مصنوعی بر مشاغل و نیز دیدگاه خوب و روشنی که درباره این فناوری مخرب از سوی فعالین سیلیکون وَلی در مورد آینده آن تصور می شود، سوال کرد. مجری در این زمینه گفت: «مشاغلی مثل رادیولوژیست را در نظر بگیرید. شاید نیازی به وکلا نداشته باشید که [این مسئله] شاید برای بسیاری خوشایند باشد... شما نیازی به حسابدار نخواهید داشت».

پیچای در پاسخ اعلام کرد که انسان ها حق دارند نگران باشند، ولی باید پیشرفت این تکنولوژی را بپذیرند. او در این مورد گفت:

«تاریخ نشان داده کشورهایی که تعلل می کنند، از فرصت ها به خوبی استفاده نمی کنند. بدین ترتیب باید تغییرات را بپذیرید».

اشاره می کنیم که پیش از این بسیاری از دانمشمندان و افراد سرشناس در مورد خطرات هوش مصنوعی هشدار داده بودند. به عنوان نمونه ایلان ماسک حتی هشدار داده بود که هوش مصنوعی می تواند منجر به بروز جنگ جهانی سوم شود. برخی دیگر از جمله استیون هاوکینگ هشدار داده بودند که هوش مصنوعی می تواند در آینده جای انسان را روی زمین بگیرد؛ البته چندی بعد این دانشمند تا حدودی از موضع خود کوتاه آمد.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟