گردباد سوئدی؛ کوئنیگ زگ Agera RS و شکستن مرز سرعت 480 km/h

گردباد سوئدی؛ کوئنیگ زگ Agera RS و شکستن مرز سرعت 480 km/h

نوامبر گذشته سوپر اتومبیل کوئنیگ زگ موفق شد با ثبت میانگین سرعت ۲۷۷.۹ مایل (معادل ۴۴۴ کیلومتر) در ساعت در مسیری در نوادا، عنوان سریع ترین خودروی خیابانی جهان را از آن خود کند.

Koenigsegg-Top-Speed-Record

بعدها این هایپرکار سوئدی توانست با دستیابی به سرعت ۲۸۴.۵۵ مایل (معادل ۴۵۷ کیلومتر در ساعت) در یک مسیر عمومی، ضمن ثبت رکوردی جدید دوباره نام خود را بر سر زبان ها اندازد.

با این رکوردهای خیره کننده سوالی که مطرح می شود اینست که آیا Agera RS توانایی عبور از مرز ۳۰۰ مایل (۴۸۲ کیلومتر) در ساعت را دارد؟

Koenigsegg_AgeraRS_fronttwist

به نظر می رسد که تایرها بزرگ ترین مانع پیش رو در دستیابی به این سرعت باور نکردنی باشند. اما این ابر اتومبیل سوئدی رکوردهای قبلی خود را با تایرهای استاندارد میشلن پایلوت  Sport Cup 2 ثبت کرده است.

در حاشیه نمایشگاه دیترویت امسال آقای کریستین ون کوئنیگ زگ بنیان گذار و مدیر عامل شرکت کوئنیگ زگ به همراه آقای Eric Schmedding مدیر محصولات میشلن به نکات جالبی درباره ویژگی های تایر اگرا RS و توانایی های این اتومبیل فوق سریع اشاره کرده اند.

Koenigsegg_2014_CvK_one1_a_2

بر این اساس آقای Schmedding اذعان نموده که تایرهای اگرا RS هرگز با هدف دستیابی به سرعت ۲۷۰ مایل (۴۳۴ کیلومتر) در ساعت یا بالاتر توسعه نیافته اند. به گفته وی اگر چه این تایرها برای سرعت های بسیار پایین تر طراحی شده اند، اما مقامات میشلن از توانایی های واقعی آنها مطلع هستند.

agera-rs

تولید گرمای بیش از حد را می توان بزرگ ترین عامل بازدارنده تایرها در رسیدن به سرعت های بالا دانست. با چرخش بیشتر تایرها در سرعت های زیاد، میزان حرارت تولیدی نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین اگر اگرا RS در سریع ترین زمان ممکن سرعت خود را به ۳۰۰ مایل در ساعت برساند، به احتمال زیاد مشکلی جدی بروز نخواهد کرد.

Koenigsegg-Top-Speed-Record-Run258

مدیر محصولات میشلن در این باره گفته:

زمان رسیدن به سرعت ۲۷۰ مایل برای این خودرو نسبتا کم است، اما افزایش سرعت از ۲۷۰ به ۳۰۰ مایل ۵ دقیقه طول می کشد که این مساله باعث بروز مشکلاتی می شود.

آقای کوئنیگ زگ نیز درباره دستیابی به سرعت ۳۰۰ مایل در ساعت افزوده:

اگر فردی قصد ثبت چنین رکوردی را داشته باشد، امکان آن کاملا وجود دارد. در اتومبیل ثبت کننده رکورد باید موتور تا RPM بالا دور گرفته و از نسبت های دنده طولانی تر استفاده شود.

با این حال ما می می توانیم در زمان کنونی به رکورد ۳۰۰ مایل در ساعت دست پیدا کنیم. البته راندن با این سرعت بسیار خطرناک است، زیرا عوامل غیر قابل کنترل متعددی مثل حیوانات، بوته ها، ناهمواری ها و باد وجود دارند. دستیابی به این سرعت ممکن است، اما هدف ما محسوب نمی شود.

Koenigsegg_AgeraRS_rear (1)

آنطور که شواهد و قرائن نشان می دهند، کوئنیگ زگ توانایی جابجایی مرزهای سرعت را دارد؛ اما در زمان کنونی تشخیص داده که منتظر حرکت بعدی رقبا بماند.

 

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato