همه چیز درباره آیفون 13
حرکت روی لبه تیغ؛ انتقاد مشتریان قدیمی از سبک جدید طراحی لکسوس

حرکت روی لبه تیغ؛ انتقاد مشتریان قدیمی از سبک جدید طراحی لکسوس

حدود پنج سالی می شود که کمپانی ژاپنی لکسوس از یک سبک پیچیده و خاص در طراحی محصولات خود پیروی می کند. جلو پنجره دوکی شکل، خطوط بسیار تیز، حجم پردازی های اغراق آمیز و المان های رادیکال در جای جای بدنه از ویژگی های بارز این سبک هستند.

لکسوس NX

پیش از گرایش به سبک کنونی، لکسوس به محافظه کاری پیش از حد و ارایه خودروهایی با ظاهر کاملا معمولی معروف شده بود؛ اما با چراغ سبز مدیران این کمپانی به یکباره انقلابی در زبان طراحی آن به وقوع پیوست.

2008 Lexus GS 450h

بعد از این اتفاق بزرگ، تولیدات لکسوس کاملا متمایز شده و به راحتی از فواصل دور قابل تشخیص هستند. زبان طراحی جدید این شرکت اگر چه هیجان انگیز بوده و طرفداران زیادی دارد، اما با این حال سازگار با سلیقه همه افراد نیست؛ به خصوص مشتریان قدیمی و وفادار که سابقه زیادی در استفاده از خودروهای این برند لوکس دارند.

یکی از نشریات آنلاین فعال در حوزه صنعت خودرو، در حاشیه برگزاری نمایشگاه خودروی دیترویت به این موضوع پرداخته و مصاحبه جالبی را با یکی از مدیران رده بالای لکسوس در آمریکای شمالی به نام جف برکن (Jeff Bracken) انجام داده است.

Jeff Bracken

آقای برکن در مصاحبه خود به تماس های تلفنی مکرر برخی مشتریان با وی اشاره کرده و گفته که گاهی اوقات مجبور می شود بین ۴۵ دقیقه الی یک ساعت به انتقادهای شدید آنان در رابطه با طراحی محصولات لکسوس گوش دهد.

در پاسخ به انتقادهای این دسته از افراد، آقای برکن به استراتژی مهم و حیاتی جذب مشتریان بیشتر اشاره می کند. به اعتقاد وی برای باقی ماندن در عرصه رقابت این کمپانی نیازمند حفظ مشتریان کنونی و جذب خریداران جدید است.

حال در این فرایند ممکن است علی رغم میل باطنی مقامات لکسوس، برخی از مشتریان کنونی یا قدیمی از دست بروند که اتفاقی ناگزیر است، اما مساله مهم این که در چنین شرایطی باید میزان جذب فراتر از میزان ریزش باشد.

Lexus-LC_500-2018

به گفته آقای برکن سبک طراحی پیشین لکسوس القا کننده محصولاتی لوکس بود، اما نمی توانست به حفظ این کمپانی در چرخه رقابت کمک چندانی بکند. وی اعتقاد دارد زبان طراحی کنونی لکسوس علاوه بر ایجاد حس تجمل، اتومبیل مدرن و پیشرفته را به تصویر می کشد.

Lexus-RX_450h_F_Sport_2016

این مدیر با سابقه که از سال ۱۹۷۸ به مجموعه تویوتا پیوسته، افزوده خودروهای مزین به نشان های F و F Sport مشتریان جوان تر بیشتری را به سمت لکسوس روانه کرده اند.

lexus-gs-f

آنطور که پیداست با وجود برخی انتقادها، سبکی که لکسوس در پیش گرفته موفق از آب درآمده و این کمپانی علی رغم از دست دادن بعضی از مشتریان میان سال و مسن، آن را ادامه خواهد داد.

نظر شما درباره زبان طراحی فعلی لکسوس چیست؟ آیا آن را می پسندید؟

 

نظرات ۲۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato