مهندس مستعفی گوگل می گوید این شرکت «مغرور، محافظه کار و ناتوان از ابداعات تازه» است

مهندس مستعفی گوگل می گوید این شرکت «مغرور، محافظه کار و ناتوان از ابداعات تازه» است

استیو یِگ یکی از کارمندان گوگل است که پس از فعالیتی ۱۳ ساله در این شرکت، اخیراً از سمت خود استعفا کرده. اگرچه چنین خبری معمولاً در تیتر خبرگزاری ها به چشم نمی خورد، اما سخنان پایانی یگ پیش از خروج از گوگل، قطعاً ارزش مطالعه را دارند.

یگ که مدیر دفتر مهندسی نرم افزار گوگل بود، از میان دلایل خود برای خروج از این کمپانی، به تغییر ماهیت گوگل از شرکتی «مشتری-محور» به «شرکتی ۱۰۰ درصد رقابت-محور» اشاره می کند که سبب می شود دیگر محیطی الهام بخش برای کار کردن نباشد. استراتژی تازه گوگل برای همگام ماندن با رقبا، یکی از دلایل جدایی یگ از ساکنین مانتین ویو است، اما تنها دلیل نیست. وی در بلاگ پست خود می گوید:

دلیل اصلی جدایی من از گوگل اینست که آنها دیگر قادر به ابداع نیستند. آنها عملاً این توانایی را از دست داده اند. نخست آنها محافظه کار هستند. آنها به شدت روی حفاظت از آنچه دارند متمرکزند و از ریسک پذیری و ابداعات واقعی می ترسند. ثانیاً آنها در سیاست فرو رفته اند. ثالثاً گوگل مغرور است. وقتی شرکتی به اندازه گوگل موفق باشد، می تواند تحت تاثیر نوعی حس شکست ناپذیری قرار بگیرد که به نتایج تراژیک منجر می گردد: از خود رضایتی، سندرم عدم ابداعات تازه، از دست دادن ارتباط با مشتریان و تصمیمات استراتژیک ضعیف.

با این حال، یگ هنوز احساس می کند که گوگل یکی از بهترین شرکت های جهان از منظر محیط کاری است. اما وی کماکان به بیان نارضایتی خود از عملکرد گوگل ادامه داده و اضافه می کند که اکثر محصولات بزرگ گوگل طی سال های اخیر، صرفاً پاسخی به دستاوردهای رقبا بوده اند و نه آن چیزی که مشتریان می خواهند.

استیو یگ توضیح می دهد که گوگل برای مدتی طولانی در مود «من هم همینطور» باقی مانده و انبوهی از محصولات تکراری را می سازد. به عنوان مثال، وی به گوگل پلاس به عنوان پاسخی مستقیم به فیسبوک، گوگل کلاد به عنوان پاسخی برای سرویس های وب آمازون، پیام رسان Allo به عنوان رقیبی برای واتس اپ و گوگل اسیستنت به عنوان رقیبی برای سیری و احتمالا آمازون الکسا اشاره می کند.

آنها خیلی ساده دیگر DNA ابداعات تازه را در خود ندارند. و این به آن خاطر است که چشم هایشان به رقابت دوخته شده و نه مصرف کنندگان.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato