ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

استیو وزنیاک از فرمول ساده خود برای خوشبختی می گوید

وقتی استیو وزنیاک هم-بنیانگذار اپل جوان بود زندگی موفقی را برای خودش تعریف کرد و با وجود ساده گرایی افراطی اش تقریبا برای مدت تقریبا ۵۰ سال کار کرد و هیچوقت دست از تلاش نکشید. ...

وقتی استیو وزنیاک هم-بنیانگذار اپل جوان بود زندگی موفقی را برای خودش تعریف کرد و با وجود ساده گرایی افراطی اش تقریبا برای مدت تقریبا ۵۰ سال کار کرد و هیچوقت دست از تلاش نکشید.

او که هفته گذشته از مهمانان فوروم کسب و کار نوردیک بوده در این باره می گوید:

وقتی تقریبا ۲۰ سال داشتم در مورد فلسفه زندگی ام فکر می کردم...اینکه چطور می خواهم زندگی کنم؟ چطور باید انسان خوبی باشم؟ اینکه اگر با داشتن تمام این ثروت، کشتی ها و همه دارایی ام بمیرم شادتر خواهم بود یا زمانی که لبخند بر لب داشته باشم؟ من حتی در مورد شوخی هایی که انجام می دادم و جوک هایی که می گفتم هم فکر می کردم. همچنین موسیقی که دوست داشتم گوش بدم تا خوشحالم کند و در نهایت به فرمول خودم رسیدم؛ اینکه زندگی یعنی شاد بودن.

وزنیاک برای زندگی هم یک فرمول دارد. به هر حال او یک مهندس است و باید اینگونه از او انتظار داشته باشیم.

او در ادامه می گوید:

شاید شما با پول احساس خوشبختی کنید اما برای خود من لبخند زمین و شادی به معنای خوشبختی است. پس فرمول خودم را چیدم: خوشبختی (Happiness) مساوی است با لبخند (smiles) منهای اخم (frowns). پس فرمول نهایی اینطور می شود: H = S-F.


روش کلیدی مد نظر وزنیاک برای بالا بردن سطح خوشبختی (تا مقدار حداکثری اش) هم ساده است: کاهش میزان ناراحتی در زندگی.

هم-بنیانگذار اپل که حالا ۶۷ ساله است می گوید:

تلاشم را کردم تا به این موفقیت نایل شوم. زیاد به اینکه ممکن است ناراحت شوید توجه نکنید و اجازه دهید که اتفاقات بیافتند. بله اتفاقات ناخوشایند در زندگی رخ می دهند پس فقط بگویید: ماشینم خط افتاد... درستش میکنم.

به اعتقاد وی در این شرایط شکایت کردن یا سرزنش دیگران صرفا باعث بدتر شدن اوضاع می شود. قضاوت کردن دیگران هم نتیجه ای مشابه به این دارد.

و به یاد داشته باشید که بحث نکنید. ابدا بحث نکنید! شما برنده مشاجره لفظی نخواهید شد و نتیجه ای که این کار برایتان دارد این است که با ناراحتی بحث را ترک می کنید. شما فقط باید یک نفر را در زندگی خوشحال کنید و آن یک نفر هم خودتان هستید. این کار من یک نفر را تا امروز خیلی خوشحال نگه داشته. احساس می کنم ذهنم در وضعیت خوشبختی شناور است و کمتر پیش می آید که ناراحت باشم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
 • محمدرضا
  محمدرضا | ۱۷ بهمن ۱۳۹۶

  هر کس با توجه به جهان بینیش یه تعریف خاص از خوشبختی داره

 • CANOPUS
  CANOPUS | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

  خوشحالم این مرد بزرگ اینجا نیستن
  وگرنه احتمالا یه جمله مثل دکتر حسابی میداشتن :"جهان سوم جايي است كه هر كس بخواهد مملكتش را آباد كند،خانه اش خراب مي شود و هر كس كه بخواهد خانه اش آباد باشد بايد در تخريب مملكتش بكوشد. "

 • zig
  zig | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

  امنیت اقتصادی= آرامش ، آرامش = لبخند ، وقتی هر روز استرس روزهای آینده رو داشته باشی، لبخند هم اذیت کننده س!

 • sina.z
  sina.z | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

  با توجه به اینکه اخترام زیادی برای ایشان قائلم ولی این نکته رو گوشتزد می کنم ..وقتی شما در جامعه ای زندگی می کنی که سردمداران حکومت و دولت که همه به ادعای خودشان انقلابی هستند همه و همه به اسم دین دارند چپاول می کنند و شما که حداقل نیازت رو اونجا داری ولی اینجا با n برابر قیمت بهت میدن و همچنین تکنولوژی ۲۰ سال قبل رو با قیمت روز باهات حساب می کنند و تو مجبوری که راضی باشی و گرنه مجبورت می کنند که راضی باشی اونوقت می تونی لبخند بزنی؟

  • Hadi.TJ
   Hadi.TJ | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

   بله میتونی لبخند بزنی...اصلا کل حرف استیو وازنیاک همینه، که هی نشین به این چیزا فکر کن و حرص بخور...بهشون فکر نکن و زندگیت رو بکن راحت و بی دغدغه و لبخند بزن...

   • sina.z
    sina.z | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

    نظرتون درسته....ولی تو همین بلاد کفریکی از این سیاست ها اینه که ارز از کشور خارج نشه و تو مملکت بچرخه...یکی دیگه از سیاست های دیگه اینه که برای جوان ها و افکار و اندیشه های نو آورانه بسیار بسیار ارزش قائلند....من نظرتون رو تایید می کنم ولی وقتی امنیت اقتصادی نباشه به نظرم بایستی فاتحه.........رو بخونید این چرک یک دفعه تبدیل به دمل میشه و دیگه هیچ کاریش نمیشه کرد...امیدوارم منظورمو متوجه شده باشید...

  • مهدی
   مهدی | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

   لایک
   واقعا نمیشه اینجا شاد بود...

 • MohamadRez
  MohamadRez | ۱۵ بهمن ۱۳۹۶

  البته این فرمولا اینجا جواب نمیده

مطالب پیشنهادی