در اولین برخورد با بیگانگان چه کنیم؟

اصولا ما انسان‌ها در شرایط غیرمنتظره کارهای متفاوتی می‌کنیم. برای مثال در برخورد نزدیک با یک بیگانه فضایی، برخی ممکن است ترسیده و فرار کنند. احتمال دارد عده‌ی کمی به آنها حمله کنند اما عده‌ی اندکی نیز ممکن است مسالمت آمیز برخورد کرده و صلح جویانه سعی کنند با آنها به گفتگو بنشینند. حال فیزیکدانان نظری به نتیجه‌ای کلی درباره برخورد با بیگانگان رسیده‌اند که بهتر است از برخورد با آنها دوری کرد.

انسانها در برابر بیگانگان سنجابی بیش نیستند

«میچیو کاکو» یکی از معروفترین فیزیکدانان نظری درباره‌ی ایجاد کردن مصاحبه احتمالی با بیگانگان در قرن اخیر، نظریه‌ی جالبی مطرح کرده است. او مثال می‌زند همانطور که شما در صورت گیر افتادن در جنگل به سراغ سنجاب‌ها نرفته و سعی نمی‌کنید با آنها صحبت کنید، بهتر است مورد برخورد با بیگانگان رویه‌ای مشابه در نظر گرفت.

او معتقد است در صورت برقراری ارتباط با حیوانات جنگل، شما کم کم خسته خواهید شد چرا که به شما جواب نخواهند داد و نمی‌توانند ایده‌ها و ارزش‌های شما را درک کنند. به همین دلیل نمی‌توانند برای شما جذاب باشند.

وی باور دارد که به دلایل مشابه، انسان‌ها نمی‌توانند توجه بیگانگان را به خود جلب کنند چرا که در نظر آنها ما انسانها، بسیار متکبر بوده و فکر می‌کنیم چیزی برای عرضه داریم. تکنولوژی بیگانگان ممکن است هزاران یا میلیون‌ها سال با ما فاصله داشته باشد و ما در برابر آنها چیزی بیش از یک سنجاب نخواهیم بود.

راهکار این فیزیکدان نظری در مورد برخورد با بیگانگان این است که انسانها نباید به تبلیغ حیات خود در فضا بپردازند و باید از هرگونه تماس یا ارتباط احتمالی با آنها دوری کنند.

به همین دلیل است که از نظر او فرستادن یک ماشین قرمز برای به رخ کشیدن قدرت و زیبایی محصولات دست بشر نمی‌تواند توجیه منطقی داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است بیگانگان موجوداتی شرور و بدذات باشند. به باور وی ممکن است آنها اصلا اهمیتی به آدمی نداده و به مانند انسانها که از نابود کردن حیوانات به منظور تغذیه یا سواستفاده ابایی ندارند، روند مشابهی در برابر مردم زمین در پیش گیرند.

این روزها سردرمداران سیلیکون ولی ادعا می‌کنند که به کمک تکنولوژی انسانها به موجوداتی خداگونه تبدیل شده‌اند اما در همین عصر شکوفایی و به کمال رسیدن تکنولوژی بشری ممکن است بیگانگان در اولین برخورد با ما از سطحی بودن توانایی‌هایمان به خنده بیفتند!

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟