گوگل اطلاعات کاربران موبایل نزدیک به یک حادثه را به پلیس ارائه داد

بر اساس گزارش ها گوگل احتمالاً بدون سر و صدا به پا کردن در حال کمک به کارآگاهان پلیس محلی است که در جستجوی دو مرد مسلح در شهر «رالی» ایالت الینوی مرتکب جرم شده اند.

بنا بر اطلاعاتی که منتشر شده، پلیس نه تنها اطلاعات موبایل های مظنونین را از گوگل درخواست کرده، بلکه تقاضای اطلاعات سایر موبایل های منطقه ای که جنایت در آن اتفاق افتاده را نیز طلب کرده است.

پلیس اطلاعات موبایل های منطقه ای 17 هکتاری را از گوگل درخواست کرده

در مورد پرونده یکی از قتل هایی که انجام شده، پلیس اطلاعات تمام موبایل های موجود در یک منطقه 17 هکتاری را از گوگل درخواست کرده؛ منطقه ای که هم شامل خانه های مسکونی و هم شامل اماکن تجاری بوده. در مورد دیگری نیز پلیس این شهر درخواست اطلاعات موبایل های موجود در ده ها آپارتمان در یک مجموعه مسکونی را ارائه داده است.

موقعیت اکثر تلفن های هوشمند قابل مکان یابی است

تقریباً تمام تلفن های هوشمندی که اکنون به بازار عرضه می شوند از طریق GPS، شبکه های وای-فای و یا آنتن های شبکه های موبایل، قابل مکان یابی هستند. البته کاربران می توانند ردیابی موقعیت را در موبایل های خود غیر فعال کنند، ولی باز هم از طریق شبکه وای-فای که به آن متصل هستند و یا شبکه های مخابراتی ردیابی آنها برای افراد یا شرکت های شخص ثالث امکان پذیر است.

در حال حاضر گوگل پاسخ دقیقی به ادعاهای مطرح شده در مورد همکاری با پلیس ارائه نداده و تنها این گونه بیان کرده:

«ما فرایند های از مدت ها پیش ایجاد شده ای داریم که مشخص می کنند که چگونه مجریان قانون می توانند درخواست اطلاعات کاربرانمان را ارائه دهند. ما هر درخواست (ارائه شده از سوی مجریان قانون) را به دقت بررسی می کنیم و هرگاه که این درخواست ها به شدت گسترده باشند، آنها را رد می کنیم».

همچنین به گفته سخنگوی پلیس شهر مذکور درخواست تنها محدود به دستگاه هایی که از سیستم عامل اندروید گوگل بهره می برند، نبوده، بلکه شامل تمامی اپلیکیشن های گوگل بوده که مبتنی بر موقعیت کاربران هستند. بر اساس گزارشات پیش از این نیز در ایالت کالیفرنیا پلیس از طریق حکم جستجو، از روشی مشابه برای دریافت اطلاعات بهره برده بود.

از سوی دیگر یکی از قاضیان اعلام کرده اطلاعاتی که گوگل ارائه داده شامل شماره های ناشناس بوده و هیچ محتویاتی از کاربران را شامل نمی شده. به گفته او:

«ما بدون طی کردن فرایندهای دیگر نمی توانیم پیام های متنی، ایمیل ها یا تماس های تلفنی را دریافت کنیم».

بر اساس اظهار نظر های قاضی، به نظر می رسد که اگر گوگل تحت فشار قرار بگیرد، اطلاعات بیشتری را در اختیار مجریان قانون قرار خواهد داد.

اگر گوگل تحت فشار قرار گیرد، احتمالاً اطلاعات بیشتری از کاربران را در اختیار پلیس قرار می دهد

گوگل قبلاً گفته بود که در سال های اخیر بین 75 هزار تا 80 هزار درخواست افشای اطلاعات را در هر دوره 6 ماهه دریافت کرده و بنا بر آخرین گزارش ها، به 65 درصد از این درخواست ها پاسخ داده است.به این ترتیب ممکن است اطلاعات افراد بسیاری که در اتفاق اخیر توسط گوگل منتشر شده، بی دلیل فاش شود، بدون اینکه حتی هیچ دخالتی در جنایات مطرح شده داشته باشند.

malltina

مطالب مرتبط

حمله باج افزاری گسترده علیه کانن؛ ۱۰ ترابایت دیتا به سرقت رفت

شرکت کانن اعلام کرده که هدف دو حمله باج افزاری بزرگ قرار گرفته است و دسترسی به ۱۰ ترابایت دیتای ارزشمند آن حالا منوط به پرداخت مبلغی نامشخص باج به عاملان این حملات است.البته این شرکت جزئیات زیادی در مورد نوع دیتای سرقت شده خود ارائه نکرده و مشخص نیست چه تعداد از کاربران آن... ادامه مطلب

رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی روی دست شرکت‌ها خرج می‌گذارد

بر اساس جدیدترین پژوهش صورت گرفته، هزینه هر رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی و برابر ۶.۵۲ میلیون دلار است.این تحقیق که توسط «IBM Security» و «Ponemon Institute» صورت گرفته، هزینه رخنه اطلاعاتی در ۱۷ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ را مورد تحلیل قرار داده است. طبق این گزارش، میانگین هزینه هر رخنه... ادامه مطلب

هکرها رمز عبور بیش از ۹۰۰ VPN سرور سازمانی را منتشر کردند

هکرها لینک دانلود لیستی حاوی نام کاربری، رمز عبور و آدرس‌های IP بیش از ۹۰۰ سرور سازمانی Pulse Secure VPN را در یک فروم هک منتشر کردند.سایت ZDNet به نسخه‌ای از این لیست دسترسی پیدا کرده و می‌گوید شامل اطلاعات زیر می‌شود: آدرس‌های IP سرورهای Pulse Secure VPN نسخه فریم ور سرور Pulse Secure VPN... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

باج افزارها بیش از سه دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی محققان از آنها به عنوان بزرگترین کابوس امنیت آنلاین یاد می‌کنند. با این وجود هنوز هم شرکت‌های بزرگ و کوچک توسط حملات باج افزاری غافلگیر شده و در یک دو راهی سخت قرار می‌گیرند: چشم پوشی از فایل‌های رمزگذاری شده یا... ادامه مطلب

گارمین در پی حمله سایبری میلیون‌ها دلار به هکرها باج داده است

گارمین اوایل مرداد ماه حمله باج افزاری گسترده‌ای را تجربه کرد که بسیاری از سرویس‌های این شرکت را از کار انداخت. حال گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد این شرکت چند میلیون دلار به هکرها باج داده تا سرویس‌هایش به سرعت به حالت عادی بازگردند.خبرگزاری Sky News در گزارش جدیدی مدعی شده که گارمین با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟