همه چیز درباره آیفون 13

مروری بر زندگی کوین سیستروم؛ بنیانگذار اینستاگرام

Array محسن خوشنود دوشنبه، ۰۶ فروردین ۱۳۹۷

کوین سیستروم هم مؤسس شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام در تاریخ ۳۰ دسامبر ۱۹۸۳ میلادی در ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. او از دوران کودکی مانند بسیاری از همسالان خود به بازی های کامپیوتری علاقه فراوانی داشت و با طراحی مراحل اختصاصی برای بازی «Doom 2» نخستین گام هایش را در مسیر برنامه نویسی کامپیوتر برداشت.

سیستروم در دوران دبیرستان نیز کم و بیش به برنامه نویسی کامپیوتری می پرداخت و با نوشتن برنامه های مزاحم، طوری وانمود می کرد که حساب کاربری پیام رسان AOL دوستان خود را هک کرده است. او سپس وارد دانشگاه استنفورد شد و در سال ۲۰۰۶ مدرک علوم مدیریت و مهندسی خود را از این مرکز دریافت نمود.

طراحی مراحل جدید در بازی Doom 2 منشا علاقه مندی سیستروم به دنیای برنامه نویسی بود

سیستروم مدتی نیز در گوگل مشغول به کار شد و پس از آن به استارتاپ «Nextstop» پیوست. ایده طراحی یک شبکه اجتماعی جدید نیز در همین دوره به ذهن او رسید و کوین به کمک همکارش «مایک کرایگر» اپلیکیشنی به نام «Burbn» را طراحی نمود. البته اپلیکیشن مذکور در نهایت بسیار پیچیده از آب در آمد و استفاده از آن برای کاربران چندان راحت نبود.

سیستروم و کرایگر پس از آن شبکه اجتماعی «اینستاگرام» را راه اندازی کردند که موفقیت چشمگیری در پی داشت و با بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر فعال، به یکی از پرمخاطب ترین اپلیکیشن های موجود تبدیل شد.

دوران کودکی، تحصیلات و زندگی شخصی

کوین یورک سیستروم در روز ۳۰ دسامبر سال ۱۹۸۳ میلادی و در شهر هولیستون ایالت ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. مادر او دیان پلز مدیر بازاریابی شرکت Zipcar بود و پدرش داگلاس سیستروم پست معاونت ارشد منابع انسانی کمپانی TJX را در اختیار داشت.

کوین سیستروم مدرک کارشناسی علوم مدیریت و مهندسی خود را سال ۲۰۰۶ از دانشگاه استنفورد دریافت کرده است

سیستروم در دبیرستان شهر کنکورد ماساچوست درس خواند و در این مدت به واسطه بازی های کامپیوتری به مبحث برنامه نویسی علاقه مند گردید. وی سپس به دانشگاه استنفورد رفت و دوره کارشناسی خود را در رشته علوم مدیریت و مهندسی به پایان رساند. کوین سیستروم در این مدت توانست استعدادهای خود را نشان دهد و به یکی از دانشجویان برتر دانشگاه تبدیل شود.

هم مؤسس اینستاگرام در دوره دانشجویی موفق شد به عنوان یکی از ۱۲ دانشجوی برگزیده استنفورد وارد دوره «Mayfield» شود و تحت آموزش های ویژه ای در زمینه کارآفرینی فناوری های سطح بالا قرار گیرد. عضویت در دوره مذکور فرصت های مختلفی را برای پیشرفت کوین سیستروم در حوزه کسب و کار فراهم کرد و وی توانست از این طریق وارد کمپانی «Odeo» شود.

سیستروم یکی از ۱۲ دانشجوی برتر استنفورد بود و توانست به برنامه آموزشی Mayfield راه یابد

کمپانی اودئو بعدها به «Obvious Corp» تغییر نام داد و با گسترش فعالیت های خود، شبکه اجتماعی توییتر را راه اندازی نمود. جالب است بدانید که کوین سیستروم در طول مدت دانشجویی در دانشگاه استنفورد عضو انجمن برادری «Sigma Nu» بوده و سال سوم دوره کارشناسی در یک دوره کوتاه مدت برای یادگیری عکاسی به شهر فلورانس ایتالیا رفته است.

کوین سیستروم با «نیکول شوتز» بنیانگذار شرکت « Sutro Energy Group» ازدواج کرده. شرکت مذکور در زمینه انرژی های پاک فعالیت داشته و هدف اصلی آن جلوگیری از گرمایش کره زمین است.

در سال ۲۰۱۴ مجله فوربز کوین سیستروم را در لیست ۳۰ فرد برتر زیر ۳۰ سال حوزه فناوری های اجتماعی و موبایل قرار داد و سیستروم توانست ۲ سال بعد به دلیل افزایش ۵ برابری ارزش سهام فیسبوک (مالک کنونی اینستاگرام)، با ثروت ۱.۱ میلیارد دلار در فهرست میلیاردرهای نشریه «Magazine» قرار گیرد.

دوران حرفه ای

کوین سیستروم پس از فارغ التحصیلی وارد کمپانی گوگل شد و به عنوان مدیر بازاریابی محصول آغاز به کار کرد. سمت شغلی مذکور در گوگل برای استعدادیابی به کارکنان تازه وارد تعلق می گیرد و سیستروم در طول مدت حضورش در گوگل توانست روی محصولاتی مانند جیمیل، تقویم گوگل و Docs کار کند.

سیستروم پس از گوگل به استارتاپ Nextstop پیوست

وی دو سال در گوگل مشغول بود و پس از آن به استارتاپ «Nextstop» که توسط جمعی از مهندسان سابق گوگل مانند آدریان گراهام و چارلز لین تأسیس شده بود پیوست. اپلیکیشن استارتاپ مذکور با ارائه پیشنهاداتی برای مقصد سفر و بازدید از اماکن جدید، کاربران را راهنمایی می کرد. البته پس از کسب محبوبیت میان کاربران، در سال ۲۰۱۰ توسط فیسبوک خریداری شد.

کوین در استارتاپ جدید وظیفه مشاوره و بازاریابی را بر عهده داشت اما در اوقات فراغت به برنامه نویسی می پرداخت. او توانست در این مدت مهارت های مهندسی لازم را کسب کند و برای مرحله بعدی زندگی حرفه ای خود آماده شود.

یکی از ایده های سیستروم ترکیب اشتراک گذاری موقعیت با کارکردهای شبکه های اجتماعی بود و او بر این اساس نمونه اولیه محصول خود را طراحی کرد. سیستروم ایده جدید را با شرکت های سرمایه گذاری «Andreessen Horowitz» و «Baseline Ventures» در میان گذاشت و توانست نظر آنها را جلب کند.

تغییرات در اپلیکیشن Burbn به تولد اینستاگرام انجامید

پس از جلب حمایت سرمایه گذاران، سیستروم Nextstop را ترک کرد و با حمایت مالی ۵۰۰ هزار دلاری سرمایه گذاران، کمپانی «Burbn» را به همراه مایک کرایگر در سان فرانسیسکو تأسیس نمود. اپلیکیشن Burbn ویژگی های زیادی مانند پست کردن عکس، اشتراک گذاری موقعیت، پیش بینی ورود به اماکن جدید و حتی کسب امتیاز بر اساس فعالیت کاربر را در خود داشت.

اما نرم افزار جدید باز هم با مشکل پیچیدگی مواجه بود و توسعه دهندگان به همین دلیل و برای کاربرپسند شدن محصول نهایی، تنها روی یک ویژگی تمرکز کردند: اشتراک گذاری تصاویر. همین تصمیم به تولد اپلیکیشن اینستاگرام انجامید که تنها یک ماه پس از عرضه، موفق به جذب یک میلیون کاربر فعال شد.

اینستاگرام

تصمیم سیستروم و کرایگر برای تمرکز بر ویژگی های اجتماعی محصول نتایج بسیار مثبتی داشت و از آنجایی که کدهای اینستاگرام با Burbn یکی بود، پس از تنها ۸ هفته دو توسعه دهنده توانستند محصول نهایی را آماده عرضه کنند. شبکه اجتماعی اینستاگرام در سال اول فعالیت بیش از ۱۰ میلیون مخاطب جذب کرد و در سال ۲۰۱۲ کمپانی فیسبوک پلتفرم مورد بحث را به قیمت ۱ میلیارد دلار خریداری نمود.

اینستاگرام روزانه ۳۰۰ میلیون و ماهانه ۶۰۰ میلیون کاربر فعال دارد

کوین سیستروم از محل فروش سهام خود در اینستاگرام چیزی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار کسب کرد و سمت مدیریت اجرایی شرکت را هم در اختیار گرفت؛ در واقع با وجود خریداری اینستاگرام توسط فیسبوک، سیستروم همچنان در زمینه کارکردهای اپلیکیشن و تصمیمات کمپانی صاحب نظر است. مایک کرایگر نیز ریاست بخش فنی را به عهده گرفت.

لازم به ذکر است که اینستاگرام همچنان به صورت مستقل از فیسبوک فعالیت می کند و با ۴۵۰ کارمند، ۶۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۳۰۰ میلیون کاربر روزانه را مدیریت می کند. در مقام مقایسه بد نیست بدانید که توییتر برای اداره جامعه کاربری ۳۱۷ میلیون نفری خود از ۳۵۰۰ کارمند استفاده می کند.

گفتنی است کوین سیستروم برنامه های ویژه ای برای بخش ویدیوهای اینستاگرام (که به یکی از پرمخاطب ترین ویژگی های آن تبدیل شده) دارد و اظهار داشته این شبکه اجتماعی در آینده وارد حوزه واقعیت مجازی نیز خواهد شد.

جوایز و افتخارات

سال ۲۰۱۲: سیستروم در ششمین دوره از مراسم «Crunchies» که از سوی وبسایت های تکنولوژی برای تقدیر از فعالان سیلیکون ولی برگزار می شود، جایزه «مؤسس سال» را از آن خود کرد.

سال ۲۰۱۲: کوین به همراه مایک کرایگر هم مؤسس اینستاگرام جایزه «Webby» را دریافت کردند.

سال ۲۰۱۵: سیستروم جایزه شورای طراحان مد آمریکا (CFDA) در زمینه شبکه های اجتماعی را کسب کرد.

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato