گیم‌دیدنی؛ پیشنهاد امروز: RIME

نوروز باستانی، از دیرباز فرصتی برای ملاقات با آشنایان و گاه دوستانی بوده که احتمالاً برای مدتی طولانی فراموش‌شان کرده‌ایم. رسم دوست داشتنی عیددیدنی، دائماً به ما یادآوری کرده که نوروز فرصتی برای ملاقات بزرگ‌ترها، نشستن به پای صحبت‌هایشان و البته عیدی گرفتن است؛ اما ما قرار نیست تمام سیزده روز عید را در خانه عمو و خاله و مادربزرگ سپری کنیم و اوقاتی مخصوص به خودمان هم داریم که ترجیح می‌دهیم صرف گیم‌دیدنی شوند.

دو هفته عید، بهترین فرصت برای تجربه بازی هاییست که شاید قبلاً از قلم افتاده باشند اما در این برهوت بازی، بازنگری آنها می تواند تعطیلاتی پربار رقم بزند. طی ۱۳ شب ابتدای سال ۱۳۹۷، دیجیاتو هر شب یک پیشنهاد تازه برای اوقات فراغت شما دارد؛ پیشنهاداتی که از میان برترین بازی های مستقل انتخاب شده اند و آنقدر کوتاه هستند که در یک روز از تعطیلات عید به اتمام می رسند؛ بازی‌هایی که عمدتا قیمت ارزانی دارند و حجم اندک. بنابراین همین امشب می‌توانید بازی پیشنهادی امروز را دانلود کنید و فردا چند ساعتی با آن سرگرم باشید.

بازی‌هایی که در سری مقاله گیم‌دیدنی معرفی می شود، همگی با قیمتی ناچیز در پلتفرم‌های مختلف مثل استیم و پی‌اس‌ان قابل تهیه هستند و همگی حجمی اندک دارند. بنابراین در شرکت در این چالش ۱۳ روزه تردید نکنید؛ قرار است با هم خوش بگذرانیم.


رایم عنوانی زیبا، غنی و یک ماجراجویی حزن انگیز جادویی است، هم از لحاظ استفاده از جادو و هم اتمسفر مرموز و جادویی آن. رایم روایت گر داستان پسرکیست که بدون گفتن کلمه ای از ابتدا تا انتهای داستان به دنبال زنده ماندن است.

شما در نقش انو در ساحلی دور افتاده بیدار می شوید، به نظر می رسد که او تنها بازمانده یک کشتی غرق شده است. موهای سیاه و ردای قرمزش معرف ذات غمگین و در عین حال ساده و زیبای بازی است.

همان طور که گفته شد این عنوان به طور ذاتی متکی بر جنبه ی ظاهری خاص خودش است؛ هرچند بیش تر وقت شما به گشت و گذار در مناطق مختلف بازی و صرف حل کردن معما های ساده و گاهی پیچیده می شود. اما چیزی که در تمام مدت هم زیستی با پسرک داستان موجب هم ذات پنداری شما با او می شود اتمسفر کم نظیری است که رایم موفق به خلق آن شده است.

در طول بازی سایه ای نامرئی شما را همراهی می کند که باعث می شود هیچ گاه از مسیر اصلی خود خارج نشوید این بدان معناست که بدون متوجه شدن شما، سازندگان سعی بر این داشته اند که هیچ گاه به مانع دشواری بر نخورید. در مراحل آغازین ساخت بازی قرار بود تا این عنوان دارای خط استمینا باشد که با هوشمندی سازندگان گیم پلی رنگ و بوی اکشن به خود گرفت تا به رسالت اصلی بازی، یعنی روایت داستانی گیرا و غمگین در بستری زیبا، صدمه ای وارد نشود.

البته این مسئله نکته منفی به شمار نمی رود چرا که این اثر یک بازی کوتاه تلقی می شود و نیاز نیست که بیش از پنج یا شش ساعت به آن اختصاص دهید.

دنیای بازی به پنج منطقه تقسیم می شود که هر کدام اتمسفر مخصوص به خود را دارا است. نخستین منطقه متشکل از درختانی بلند، بوته های رقصان در باد،خوک های وحشی و خرابه های به جا مانده از یک تمدن باستانی.

این زمین ها به یک کویر بزرگ منتهی می شود که آغاز بخش دوم به شمار می رود؛ بخش سوم و چهارم متشکل از یک شهر متروکه و یک خرابه ی باران زده هستند؛ اما بخش پایانی باید یک راز باقی بماند چرا که خودتان باید در لحظه حس محیط پایانی را تجربه کنید.هر کدام از این مراحل معماهای مخصوص به خود و همچنین فضای بصری متفاوتی هستند.

انو تنها می تواند بدود، بپرد و از صدایش استفاده کند. تمامی معما ها باید  با استفاده از همین حرکات ساده حل شوند. در بعضی مناطق حل یکح معما باعث می شود تا مستقیما به یک معمای جدید برسید ولی در باقی بخش ها می توانید به صورت آزادانه به گشتن محیط ها بپردازید و حتی هر از چند گاهی راه مخفی جدید را پیدا کنید.

همان طور که اشاره شد این عنوان بازی کوتاهی است اما همین چند ساعت حق مطلب را ادا خواهد کرد. رایم بازی زیبایی است، چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ حسی. در بازی نه خطر واقعی ای وجود دارد، نه تهدیدی و نه رابط کاربری ای که مخاطب را درگیر کند. صرفا یک اثر محزون و چشم نواز است که شما را مستقیما به ژرفای دنیای خود می برد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟