بیشتر آمریکایی ها تصور می کنند تغییرات آب و هوایی اثری بر زندگی آنها نخواهد داشت

نتایج یک نظرسنجی جدید در آمریکا نشان می دهد که بیش از ۵۵ درصد از مردم این کشور تصور می کنند تغییرات آب و هوایی تاثیری بر زندگی آنها نخواهد داشت و تنها ۴۳ درصد از آنان بابت گرم شدن جهانی هوا نگران هستند. این نتایج در حالی به دست آمده که ما همین حالا نیز گرفتار تبعات پدیده های مذکور هستیم، پس چرا مردم عادی چندان نگران آن نیستند؟

بررسی موسسه گالوپ نشان می دهد که بیشتر مردم مسئله تغییرات آب و هوایی را مشکل «آینده» و نه حال می دانند و تصور می کنند تا سال ۲۰۵۰ یا حتی ۲۱۰۰ اثر ملموس آن -آن هم فقط در مناطقی خاص از زمین- دیده نخواهد شد.

در واقع باید گفت که به دلایل روانی و ذهنی مردم این مشکل را تا حد ممکن برای خود بی اهمیت دانسته و آن را یکی از صدها مشکل درگیر در زندگی به حساب می آورند. به عنوان مثال می گویند «وقتی من مشکلات مهمتری چون پرداخت هزینه های درمان یا تعمیر خانه ام را دارم، افزایش ارتفاع آب دریاها باید در نوبت بایستد.»

بلیط هواپیما

مردم آمریکا تغییرات آب و هوایی

همه این ها در شرایطی است که اثرات مخرب گرمایش زمین از جمله موج هجوم گرما، آتش سوزی های عظیم جنگل ها، گردبادها و طوفان ها هر سال بیشتر و شدیدتر می شوند.

نکته قابل توجه دیگر در بررسی گالوپ آن است که تنها ۶۴ درصد از آمریکایی ها انسان ها را مقصر پدیده گرمایش زمین می دانند، در حالی که این رقم در میان دانشمندان بیش از ۹۷ درصد است. همین عدم پذیرش تقصیر نیز در بی اهمیت شدن مشکل موثر است.

یک بررسی جداگانه نشان می دهد که انسان ها به طور معمول نسبت به تهدیدهای قطعی اما کم تکرار چندان نگران نمی شوند. نمود این مسئله استقبال تنها ۱۳ درصدی اهالی کالیفرنیا از بیمه زلزله است، در حالی که احتمال وقوع یک زمین لرزه بزرگتر از ۶.۷ ریشتر در این ایالت طی ۳۰ سال آینده تقریباً قطعی است.

مردم آمریکا تغییرات آب و هوایی

مسئله دیگر آن است که حتی بسیاری از افرادی که به مشکلات تغییرات آب و هوایی اهمیت می دهند باور دارند که این مشکل چنان بزرگ است که کار خاصی از دست آنها برنمی آید، همین تصور باعث می شود که اهمیت آن در ذهن افراد به شکل تدریجی کاهش یابد.

دلیل مهم بعدی در عدم توجه کافی مردم آمریکا به تغییرات آب و هوایی، دیدگاهی است که از جانب سیاستمداران به جامعه تزریق شده. درست پس از انتخاب باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا، میزان نگرانی شهروندان این کشور از تغییرات آب و هوایی حدود ۴ درصد کاهش یافت. این روند با انتخاب ترامپ شدت بیشتری یافته است.

مردم آمریکا تغییرات آب و هوایی

مسئله اینجاست که سیاستمداران ایالات متحده در طی یک دهه گذشته تلاش کرده اند یا به افکار عمومی بقبولانند که در مورد تغییرات آب و هوایی و خطرات آن تا حدود زیادی اغراق شده، یا تقصیر آن را متوجه دیگر کشورها (عمدتاً کشورهای رقیب) انداخته اند.

با این همه کارشناسان باور دارند که به زودی این روند تغییر خواهد کرد. با جدی تر شدن تهدیدات زیست محیطی و افزایش اثرات مخرب گرمایش زمین، مردم نیز بیشتر آگاه خواهند شد، فقط امکان آن وجود دارد که برای اقدامی موثر فرصت چندانی باقی نماند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

۵۴.۴ درجه سانتی گراد؛ گرم‌ترین روز تاریخ زمین در «دره مرگ» ثبت شد؟

روز یکشنبه دمای دره‌ای بیابانی در کالیفرنیای جنوبی به خاطر موج گرمای شدید به ۵۴.۴ درجه سانتی گراد رسید. این دما در صورت تأیید شدن یکشنبه را به گرم‌ترین روز تاریخ زمین تبدیل خواهد کرد.یکشنبه (۲۶ مرداد) یک ایستگاه هواشناسی متعلق به خدمات هواشناسی ملی ایالات متحده آمریکا (NWS) دمای منطقه Furnace Creek واقع در... ادامه مطلب

باورهای قبلی درباره مریخ زیر سوال رفت؛ سیاره سرخ در گذشته پوشیده از یخ بوده

تا مدت‌ها تصور می‌شد مریخ در گذشته سیاره‌ای گرم و مرطوب بوده اما مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد سطح این سیاره پوشیده از صفحات یخ بوده و قسمت اعظم آب سطح آن ناشی از ذوب شدن یخچال‌ها بوده است.شواهد متعددی وجود دارند که نشان می‌دهد مریخ در گذشته سیاره ای مرطوب بوده است. اطلاعات جمع آوری... ادامه مطلب

اپل و مایکروسافت تا سال ۲۰۳۰ انتشار کربن را در چرخه تولید به صفر می‌رسانند

اپل از برنامه‌های خود برای حذف کربن از کسب و کار این شرکت تا سال ۲۰۳۰ پرده برداشت. این شرکت برای رسیدن به این هدف انتشار گازهای گلخانه‌ای را ۷۵ درصد کاهش خواهد داد و در ادامه مسیر برای کاهش ۲۵ درصد باقی مانده تلاش خواهد کرد.اپل با انتشار گزارش جدید از کاهش انتشار ۴.۳... ادامه مطلب

افزایش بی سابقه انتشار گاز متان به دلیل فعالیت‌های انسانی

بیشتر تلاش‌های بشر برای مبارزه با گرمایش جهانی معطوف محدود کردن میزان دی اکسید کربن شده اند، اما متان نیز نقش قابل توجهی در گرم شدن زمین بازی می‌کند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند انتشار این گاز گلخانه‌ای به حد بی سابقه‌ای رسیده و افزایش آن به دلیل مصرف سوخت‌های فسیلی و بالا رفتن فعالیت‌های کشاورزی... ادامه مطلب

توده یخی A-68A سه سال پس از جدایی بیش از هزار کیلومتر طی کرده است

اواخر تیر ماه ۹۶ یکی از بزرگترین توده‌های یخی دنیا به دلیل گرمایش زمین از قطب جنوب جدا شد. حال سه سال پس از این رویداد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند این قطعه بیش از هزار کیلومتر سفر کرده و در طول سفر چند قطعه یخ کوچک از آن جدا شده‌اند.محققان سال‌ها ترک برداشتن کوه یخی... ادامه مطلب

سازمان ملل متحد: با تغییرات اقلیمی باید مشابه ویروس کرونا مقابله کرد

کشورهای مختلف در سراسر جهان در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند و سعی می‌کنند وضعیت را به حالت عادی بازگردانند. حالا به تازگی سازمان ملل متحد به کشورها اعلام کرده که باید با تغییرات اقلیمی مانند کرونا مبارزه کنند تا زندگی‌های بیشتری در معرض خطر قرار نگیرد.بسیاری از کشورها در حال تلاش برای صاف... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟