نتایج یک پژوهش: مغز زنان نسبت به مردان فعال تر است

طبق پژوهشی تازه مغز زنان در بسیاری از نواحی نسبت به مردان فعال تر است. دانشمندان ابراز امیدواری کرده اند که به لطف این یافته بتوانند توضیحات مطلوبی در خصوص علل دلهره، افسردگی، بی خوابی و اختلالات تغذیه ای در این جنسیت ارائه کنند.

این تحقیق که توسط جمعی از دانشمندان کلینیک های آمن در کالیفرنیا انجام شده را می توان بزرگ ترین پژوهش مبتنی بر تصویربرداری از مغز تا به امروز دانست. برای انجام پژوهش مذکور نیز اسکن های مغزی انجام گرفته روی ۴۶ هزار نفر که در بیش از ۹ کلینیک تهیه شده بود مورد بررسی و مقایسه قرار گرفتند و تفاوت های موجود میان مغز زنان و مردان که در این اسکن ها قابل رویت بودند تحلیل شدند.

براساس یافته ها، در زنان و مردان فشار خون به ترتیب در نواحی قرمز و آبی رنگ بیشتر بود. درک این تفاوت ها از آن جهت اهمیت دارد که اطلاعات بیشتری را در رابطه با نحوه تاثیرگذاری اختلالات مغزی در زنان و مردان فراهم می کند.

اختلالات مغز- بی خوابی

به طور مثال احتمال آنکه زنان به بیماری هایی نظیر آلزایمر، افسردگی و دلهره دچار شوند به مراتب بیشتر است و در عین حال شانس آنکه مردان به اختلال کم توجهی-بیش فعالی یا اختلالات رفتاری ابتلا پیدا کنند زیادتر از زنان است.

این پژوهش که نتایج آن در نشریه بیماری آلزایمر منتشر شد در نهایت نشان داد که مغز زنان در بسیاری از بخش ها خصوصا کورتکس یا بخش جلوی مغز که به تمرکز حواس و کنترل ضربان قلب ارتباط پیدا می کند نسبت به مردان فعالیت بیشتری را انجام میدهد. علاوه بر این دستگاه کناره ای مغز که حالات روحی و دلهره را تحت کنترل دارند نیز در زنان نسبت به مردان فعال تر است.

با این حال اما آنطور که این پژوهش نشان میدهد مراکز بصری و هماهنگ ساز مغز در مردان نسبت به زنان فعال تر هستند.
Daniel G. Amen روانشناس و بنیانگذار کلینیک های آمن در همین رابطه گفته است:

این پژوهشی بسیار مهم است که به درک تفاوت های مغزی میان دو جنس مخالف می انجامد. تفاوت های قابل شمارشی که میان مغز زنان و مردان وجود دارد و به لطف این پژوهش پرده از روی آنها برداشته شده ما را در درک ریسک های جنسیتی ابتلا به اختلالات مغزی نظیر آلزایمر یاری می دهند.

محققان برای انجام این پژوهش ۱۱۹ داوطلب سالم و ۲۶۶۸۳ بیمار را که به طیف وسیعی از بیماری های مغزی نظیر آسیب های مغزی، دو قطبی، اختلالات روحی، شیزوفرنی و دیگر شرایط دچار بودند مورد ارزیابی قرار دادند.

برای انجام تحقیق نیز سوژه ها باید فعالیت های شناختی خاصی را انجام می دادند یا اینکه استراحت می نمودند و در همین حین دانشمندان فشار خون آنها را با استفاده از مقطع نگاری کامپیوتری تک فوتونی اندازه گیری کردند.

آنها برای این منظور ۱۲۸ ناحیه مغزی را در ابتدای پژوهش تحلیل نموده و بار دیگر در جریان فعالیت تمرکز محوری که به سوژه ها محول کرده بودند بررسی نمودند.

دانشمندان دریافتند که فشار خون در نواحی جلوی مغز زنان در قیاس با مردان بیشتر است که این مساله میتواند علت قوی بودن زنان در خصوصیاتی نظیر همدردی، درک مستقیم، تعاون و همکاری، کنترل بر خویشتن و نشان دادن نگرانی ها را به خوبی توضیح دهد.
علاوه بر این مشخص شد که فشار خون در دستگاه کناره ای مغز زنان به مراتب بیشتر از مردان است که این مساله نیز تا حدودی نشان می دهد چرا زنان بیشتر مستعد دلهره، افسردگی، بی خوابی و اختلالات غذایی هستند.

با این حال اما نباید از یاد برد که مغز انسان متغیر است و شناخت آن کاری بس دشوار.

مطالب مرتبط

اعتیاد به گوشی بخش هایی از مغز را کوچک می‌کند

مطالعات جدید نشان می دهند اعتیاد به تلفن همراه همانند اعتیاد به مواد مخدر، اندازه و شکل مغز را تغییر می دهد.محققان دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University) تصاویر MRI چهل و هشت فرد را بررسی کردند که از این تعداد 22 نفر به گوشی اعتیاد داشته و 26 نفر معتاد نبودند. نتایج تحقیقات نشان دادند شکل... ادامه مطلب

دانستن زبان دوم چگونه بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد؟

مطالعات جدید نشان می دهند با اینکه دانستن زبان دوم شروع بیماری آلزایمر را به تعویق می اندازد، ولی به طور چشمگیری زوال عقل را تسریع بخشیده و در نهایت فرد را به آلزایمر شدید مبتلا می کند.تحقیقات جدید از مزایای متعدد دو زبانه بودن (Bilingualism) برای مغز خبر می دهند که از جمله آنها... ادامه مطلب

تأثیر مثبت تمرینات ایروبیک و اینتروال روی کارکرد مغز

بسیاری از مردم برای افزایش انعطاف پذیری مغزی از مکمل ها استفاده می کنند. حال تحقیق جدیدی که توسط محققان استرالیایی انجام شده نشان می دهد انجام دو حرکت ورزشی اثر بخشی به مراتب بیشتری را نسبت به مکمل ها به دنبال دارد.«انعطاف پذیری مغزی» (Brain plasticity) یا «انعطاف پذیری عصبی» (Neuroplasticity) به معنای توانایی... ادامه مطلب

یافته جدید محققین در مورد پیشگیری از بیماری پارکینسون

محققان مرکز پزشکی سیدرز-سنای (Cedars-Sinai) با مطالعه بیماران 21 تا 45 ساله ای که به پارکینسون مبتلا شده اند، دریافتند نورون های ناقص در مغز وجود دارند ولی بروز علایم بیماری 20 تا 30 سال طول می کشد.بیماری پارکینسون با اثرگذاری روی نورون هایی در مغز که دوپامین ترشح می کنند، به مرور سبب ضعیف... ادامه مطلب

ایجاد با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه [تماشا کنید]

محققان گوگل در همکاری با مؤسسه پزشکی هاورد هیوز (Howard Hughes Medical Institute)، با کیفیت ترین نقشه سه بعدی از مغز مگس میوه را ایجاد کردند و به دستاورد مهمی در حوزه نگاشت مغزی (Brain Mapping) دست یافتند.این نقشه 20 میلیون سیناپس از مغز مگس میوه (Fruit Fly) را که 25 هزار نورون را به... ادامه مطلب

دانشمندان نحوه آسیب به مغز حین پرتودرمانی را مشاهده کردند

پژوهشگران دانشگاه راچستر با انجام تحقیقی جدید، عاملی که حین پرتودرمانی سرطان مغز سبب بروز اختلال شناختی در بیمار می شود را شناسایی کردند. پژوهشگران امیدوارند این تحقیق به توسعه روش های جدیدی برای محافظت از مغز در برابر پرتودرمانی منتهی شود.سالیانه نزدیک به 25 هزار نفر از مردم آمریکا مبتلا به توموری مغزی تشخیص... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟